Wycieczki górskie w Sikkimie

Wycieczki górskie w Sikkimie

Z Juksamu do Dzongri

Najpopularniejszy szlak turystyczny Sikkimu prowadzi z Juksamu na szczyt Dzongri. Aby wyruszyć na tę wędrówkę, należy zwrócić się do renomowanej agencji turystycznej w Gangtoku. Pobiera ona od uczestników wyprawy 40 $ dziennie, zapewniając jedynie to, co uda się klientowi wynegocjować. Większość nie dysponuje dobrej jakości śpiworami ani namiotami, organizuje noclegi w państwowych schroniskach wybudowanych na szlaku. Należy pamiętać, by nie poruszać się zbyt szybko, zwłaszcza na znacznych wysokościach, takich jak szczyt Dzrongi, wznoszący się 4550 m n.p.m.

Z Juksamu prowadzi szlak wzdłuż doliny Rathong, przez leśne ostępy i Bakhim, osadę Lepczów. Stąd droga wije się stromo w dół, mijając wioskę Tsoska, gdzie działa kilka schronisk. Dalej na szlaku leży rododendronowy lasek, za którym rozpościera się kemping w Penthangu, gdzie turyści chętnie rozbijają namioty. Kolejny etap wędrówki wiedzie na szczyt Dzongri, skąd doskonale widać Kanczendzangę (8586 m n.p.m.) oraz inne szczyty pasma Singali, wyznaczającego granicę pomiędzy Sikkimem a Nepalem.

Zamiast powracać prosto do Juksamu, wielu turystów decyduje się na dalszą wędrówkę przez trawiaste pola doliny Prek, a następnie rozbić namiot w Thansingu. Przybysz nigdy nie zapomni widoku wschodniej ściany Kanczendzangi. W drodze powrotnej do Tsoski i Juksamu zanurzmy się jeszcze raz w dziewiczy lasek rododendronów.

Etap 1: Juksam-Bakhim (5-6 godz.)

Etap 2: Bakhim-Penthang (4-5 godz.)

Etap 3: Pentliang-Dzongri (2-3 godz.)

Etap 4: Dzongri-Thansing (4 godz.)

Etap 5: Thansing-Tsoska (6-7 godz.)

Etap 6: Tsoska-Juksam (5-6 godz.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *