Uttar Pradeś

Uttar Pradeś
Ludność:190 000 000
Obszar: 294 411 km2
Stolica: Lakhnau
Gęstość zaludnienia: 783 mieszkańców na km2
Główny język: hindi
Wskaźnik analfabetyzmu: 48,3%
Najlepsza pora podróżowania: październik – marzec

Uttar Pradeś jest najbardziej zaludnionym stanem w Indiach. Gdyby był państwem, znalazłby się w pierwszej dziesiątce najludniejszych krajów świata! Uttar Pradeś to także wielkie historyczne i religijne serce Indii. Ganges, święta rzeka Hindusów, płynie środkiem na całej długości. Opuściwszy Himalaje, rozlewa się po szerokiej równinie, przepływając przez ważne ośrodki pielgrzymowania – Riśikeś i Hardwar, oraz przez najświętsze miasto całego subkontynentu -Benares (Waranasi). Także wyznawcy buddyzmu mają tutaj swoje miejsce kultu. W Sarnath, tuż obok Benaresu, Budda wygłosił pierwsze kazanie o środkowej drodze.

Uttar Pradeś stanowi geograficzną i społeczną mozaikę. Ogromna równina Gangesu, która zajmuje większość powierzchni stanu, uderza monotonnym krajobrazem. Częste powodzie w porze deszczowej zbierają tutaj tragiczne żniwo. Mieszkańcami regionu są w większości słabo wykształceni rolnicy, którzy na przeludnionej ziemi wiodą bardzo biedne życie. Równinny obszar Uttar Pradeś kojarzony jest zawsze z hodowlą bydła i dominacją języka hindi. Odmiennie jawi się północno-zachodnia część stanu, gdzie górują Himalaje z kilkoma najwyższymi szczytami po stronie indyjskiej. Góry, które posiadają wspaniałe trasy trekkingowe, zachwycają krajobrazem.

W ostatnich latach Uttar Pradeś stał się centrum działalności prawicowego skrzydła hinduskiej partii Bharatija Dźanata. Debata w Ajodhja nad budową hinduskiej świątyni na miejscu starego meczetu, znana jako kwestia Ranadźanambhumi, kilkakrotnie w 1992 r. postawiła Uttar Pradeś w stan wrzenia. Była także punktem zapalnym rozruchów i wielu morderstw w innych częściach Indii. Kwestia do dziś nie została rozwiązana. Pod koniec 1994 r. władze centralne skierowały sprawę do Sądu Najwyższego, który miał orzec, czy na miejscu zrujnowanego dziś meczetu stała wcześniej hinduska świątynia. Sąd jednak nie chciał mieszać się w brudną sprawę Ajodhji i rząd musiał ponownie przyjąć ją w poczet swoich problemów.

Historia

Ponad 2000 lat temu ziemie Uttar Pradeś wchodziły w skład wielkiego buddyjskiego imperium cesarza Aśoki. Wiele wieków później należały do państwa Wielkiego Mogoła, którego stolicą przez długie lata była Agra. Dzisiaj Agra kojarzy się z najwspanialszym zabytkiem sztuki mogolskiej Tadż Mahalem. Już stosunkowo niedawno, bo w 1857 r. w Uttar Pradeś, w mieście Merath wybuchło ogólnonarodowe powstanie sipajów, a w Lakhnau i Kanpur rozegrało się wiele tragicznych i krwawych wydarzeń, charakterystycznych dla tego powstania.

Gdy Brytyjczycy ostatecznie przejęli te tereny z rąk Kompanii Wschodnioindyj-skiej, nadali im nazwę Zjednoczonej Prowincji (United Province). Nazwa ta została zmieniona na Uttar Pradeś (Stan Północny) po odzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 r. Od tego momentu Uttar Pradeś wydał siedmiu z dziewięciu indyjskich premierów: Jawaharlala Nehru, Lal Baha-dura Shastriego, Indirę Gandhi, Charana Singha, Rajiva Gandhiego, VP Singha oraz Chandrasekhara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *