TREKKINGI W REJONIE GARHWAL I KUMAON

Badrinath, Dolina Kwiatów i jezioro Hem Kund

Do przepięknego Parku Narodowego „Dolina Kwiatów” (Valley of Flowers National Park) oraz świętego jeziora Hem (Kund) prowadzi droga z Gowind Ghat. W czasie trekkingu warto zahaczyć o święte miejsce Hindusów, Badrinath. Z Riśikeś do Dźośimath dojeżdża autobus (252 km, 10 godz.). Do Badrinath jest jeszcze 44 km. W Dźośimath znajduje się kilka hoteli i Tourist Bungalow. Po wizycie w Badrinath należy wrócić 30 km do Gowind Ghat i tu zacząć trekking. W o-kresie czerwiec-wrzesień, na drodze do Hem Kund Sahib tłoczno jest od sikhij-skich pielgrzymów.

Wioska Badrinath położona jest niedaleko granicy z Tybetem i od niepamiętnych czasów była celem pielgrzymek. Znajduje się tu wiele świątyń, aśramów oraz domów noclegowych dla pielgrzymów. Najważniejsza świątynia, zbudowana na lewym brzegu Alakanandy, zdradza wyraźny wpływ buddyjskiej architektury i we wcześniejszym okresie stanowiła centrum kultu buddyjskiego. Otw. V-X; przy świątyni Tourist Bungalow.

Mówi się, że to alpinista Frank Smythe odkrył Dolinę Kwiatów. Między połową czerwca a połową września dolina przyobleka się w oślepiające szaty dziko kwitnących kwiatów. Wyrastające w tle, ozdobione śniegiem szczyty kontrastują mocno z niebieską linią nieba. Dolinę, mierzącą 10 km długości i 2 km szerokości, przecina potok Puśpawati (Pushpawati Stream), do którego wpływają malutkie strumyczki i wpadają wodospady. Niegdyś Dolinę odwiedzały rzesze trek-kerów i pasterzy, toteż utworzono tu niedawno park narodowy. Dzisiaj nie wolno nocować w Dolinie. Obecne rozporządzenie pozwala na przenocowanie w Ghangarji (7 godz. z Gowind Ghat, Tourist Rest House), stąd można wybrać się na jednio-dniowy spacer do Doliny. W Ghangarji znajduje się Tourist Rest House, można też rozbić namiot.

Z Ghangarji można dojść też do jeziora Hem Kund, kierując się na Laxma Ganga; strome podejście, 8 godz. w dwie strony.

W świętej księdze Sikhów, Granth Sahib, sikhijski guru Gobind Singh opowiada, iż w poprzednim wcieleniu medytował nad brzegiem jeziora, otoczonym przez siedem ośnieżonych szczytów. Według sikhijskich pielgrzymów to właśnie Hem Kund Sahib jest tym jeziorem, dlatego zanurzają się w jego lodowatej świę-i tej wodzie!

Lodowiec Pindari

Trekking do lodowca jest jednym z łatwiejszych w tym rejonie. Lodowiec spływa spod Nanda Kot (6861 m) i Nanda Khat (6611 m) od południowej granicy rezerwatu Nanda Dewi. Lodowiec położony na wysokości 3350 m, ma 3 km długości i prawie 0,5 km szerokości.

Droga prowadzi przez lasy sosnowe, polany paproci i spadające siklawy. Od połowy maja do połowy czerwca zakwita tu wiele dzikich kwiatów, natomiast od połowy września do połowy października niebo jest wyjątkowo przejrzyste.

Z Nainitalu odjeżdża autobus do Song. Jeśli nie posiadasz własnego namiotu, najlepiej zarezerwuj nocleg w Tourist Rest House w Bageśwarze (n 2234), około 30 km przed Song.

Innym miejscem noclegowym może być Bharari, 15 km bliżej. W następnym dniu należy złapać autobus lub jeepa do Song.

Trekking z Song, przez Loharkhet i w górę przez przełęcz Dhakuri (Dhakuri Pass), wymaga dużego wysiłku, niemniej; trasa wiedzie we wspaniałej scenerii. Kilometr lub dwa za przełęczą znajduje się Tourist Rest House.

Niektórzy trekkerzy zatrzymują się w Purkiji, skąd rozpościera się fantastyczny widok na lodowiec. Droga z Purkiji pod lodowiec Pindari i z powrotem zajmuje około 6 godzin. W powrotnej drodze można przejechać z Bajdźnath do Riśikeś, lub przez Almorę do Nainitalu.

W Loharkhet, Dhakuri, Khati, Dwali, Purkiji oraz Kapkot, działają należące do KMVN Tourist Rest House’y, a także Bun-galows PWD. We wczesnej porze dnia wydają się trochę zatłoczone. W Khati mieści się mały Himalayan Hotel z restauracją-

Lodowiec Khatling

Jest to boczny lodowiec, z którego bierze swój początek rzeka Bhilangana. Letnie deszcze zmieniają monotonny krajobraz moren we wspaniałe zielone pastwiska, idealne na rozbicie namiotu. Wokół lodowca Khatling wznoszą się ośnieżone szczyty Dźogin (6466 m), spektakularny Sphetic Priśtwan (6905 m), Kirti Stambh (6402 m) oraz Bartę Kanta (6579 m).

Trekking zaczyna się w Ghuttu, 3 godziny od Tehri autobusem, 5 godzin autobusem z Riśikeś. W Ghamsali i Ghuttu czynne są hoteliki, w Buransćauri (powyżej Reeh) działa Forest Rest House, a w Gangi można zatrzymać się w szkolnym schronisku.

Dzień 1 Riśikeś -Tehri – Ghamsali (99 km*)

Dzień 2 Ghamsali – Ghuttu – Reeh (40 km**) Dzień 3 Reeh-Gangi (10 km)

Dzień4 Gangi-Khansoli(15km)

Dzień5 Khansoli-Khatling(llkm)

Dzieńó Khatling-Naumuthi(9km)

Dzień 7 Naumuthi – Kaljani (12 km)

Dzień 8 Kaljani – Reeh (15 km)

Dzień 9 Reeh – Ghuttu – Ghamsali (40 km**)

Dzień 10 Ghamsali – Tehri – Riśikeś (99 km*)

* autobusem
** 30 km autobusem

Rezerwat Nanda Dewi

Kilka najznakomitszych szczytów w centralnych Himalajach sterczy między lodowcami Gangotri i Milam. Najbardziej okazały jest Nanda Dewi (7871 m), którego wierzchołek przypomina garb wielbłąda. Rezerwat Nanda Dewi tworzy nieomal 70 ośnieżonych szczytów zajmujących powierzchnię 640 km2. W sercu tej naturalnej fortecy rozsiane są łąki i wodospady. Mieści się tu również baza wypraw na Nanda Dewi.

Niestety obecnie rezerwat zamknięty jest dla ruchu turystycznego i nie wiadomo kiedy (jeśli w ogóle) zostanie otwarty. Informacji na ten temat udzielają biura KMVN.

Szlak Curzona

Szlak Curzona to nazwa drogi z Dźośimath na przełęcz Kuari (Kuari Pass). Nazwa ta upamiętnia nazwisko entuzjasty himalajskich wycieczek, lorda Curzona. Ale jest to nazwa nieco myląca, bowiem ekspedycja Curzona nie przekroczyła przełęczy Kuari, wycofując się po ataku dzikich pszczół.

Na przełęcz wiodą dwa szlaki. Pierwszy, częściej obierany, zaczyna się w wiosce Tapowan. Drugim wędruje się przez łąki, a ze stoków Riśi Gangi roztacza się wspaniała panorama na rezerwat Nanda Dewi (początek szlaku w Auli, małej wiosce powyżej Dźośimath), północnej części rezerwatu wyróżnia się szczyt Dunagiri (7066 m), zaś całe pasmo Ćaukhamba, z imponującym szczytem Ćaukhamba (7138 m) góruje nad Dźośimath. Nanda Dewi (7817 m) zaprezentuje się w całej krasie tylko tym turystom, którzy poświęcą dzień na przemarsz granią powyżej przełęczy Kuari.

W powrotnej drodze z przełęczy dochodzi się do pasterskich chat Sutoli, mijając po drodze łąki w Dakwani (strome zejście). Z Sutoli szlak wiedzie do wioski Ramni, mijając zalesione pasmo i małe osady wysoko ponad Birthi Ganga. Z Ramni należy zejść na koniec drogi w Ghat, skąd kursują autobusy i jeepy do Nandprajag (30 km). Nandprajag leży na drodze do Dźośimath i Riśikeś.

Dzień 1 Auli-Ćitragandta (6-7 godz.)

Dzień 2 Ćitragandta – baza na przełęczy Kuari (3-4 godz.)

Dzień 3 Baza – Sutoli (4-5 godz.)

Dzień 4 Sutoli – Ghangri (5 godz.)

Dzień 5 Ghangri – Ramni (5-6 godz.)

Dzień 6 Ramni – Ghat (3-4 godz.)

Jezioro Rup Kund

U stóp niebotycznej góry Trisul (7120 m), na wysokości 4778 m rozlewa się jezioro Rup Kund, określane czasem jako „tajemnicze” z racji odnalezienia w nim ludzkich szkieletów. Co 12 lat pobożni pielgrzymi podejmują trud żmudnego wyjścia do jeziora. Pielgrzymka Radź Dźaj (Raj Jay Yatra) zaczyna się w wiosce Nauti, niedaleko Karnaprajag. W czasie drogi pielgrzymi niosą w srebrnym palankinie złotą statuę bogini Nandy (Nanda Dewi). Wierzą, że prowadzi ich baran o czterech rogach.

Gwalden, małe miasteczko handlowe, leży w odległości 78 km od Almory, a 131 km od Nainitalu. Należy podjechać stąd autobusem do Tharali, i dalej autobusem lub jeepem do Mandoli.

Pierwszy etap trekkingu kończy się wWan (4-5 godz.), gdzie działa Forest Rest House. Drugi dzień obejmuje forsowne wyjście do bazy na Badni Bugjal (5 godz.), z której – jak twierdzą miejscowi górale -roztacza się najpiękniejszy widok w całych zachodnich Himalajach. Jest zapewne coś na rzeczy w tym twierdzeniu. Na wschodzie pięknieją szczyty wyniosłych gór, u stóp których przycupnęło miasto Dźośimath. Z południowego wschodu aż do zachodniego Garhwalu ciągnie się i ciągnie główny grzbiet Himalajów. Południowe pogórze przechodzi w tereny równinne, zaś Trisul stanowi urzekające tło od strony północnej.

Dojście do bazy w Bhogabasa zajmuje 4-5 godzin. Jeden dzień wystarcza na dotarcie do jeziora Rup Kund i powrót do Badni Bugjal. Kierując się w dół, można przejść skrótem do szlaku między Lohadźang a Wan, a stamtąd do Mandoli.

Trekking można wydłużyć, kierując się przez Dźjuri Gali do jeziora Hom Kund. Inną propozycją mogą być dwa dodatkowe dni na trasie z Wan do Ramni, dalej przez przełęcz Kuari do Dźośimath.

NARCIARSTWO W UTTAR PRADEŚ Auli

Najlepiej wyposażonym i przygotowanym ośrodkiem sportów zimowych w całym kraju jest Auli. Duma Auli to stok narciarski 5-kilometrowej długości o różnicy wzniesień 530 m (3049 – 2519 m). W Auli funkcjonuje kolejka linowa oraz 500-metrowy wyciąg narciarski.

Auli przyjmuje turystów od stycznia do marca. Położone jest w odległości 15 km od Dźośimath. GMVN ma tu swój ośrodek oraz dwa Tourist Rest House’y, w Dźośimath (01389/2118) oraz Auli (0137 12/2226). Wypożyczenie nart i butów kosztuje 100 INR/dzień, zaś tygodniowy lub dwutygodniowy kurs narciarski 1600/2800 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *