Środkowy Uttar Pradeś – Lakhnau

Kuchnia Lakhnau

Dzięki wyrafinowanym gustom kulinarnym nawabów, Lakhnau cieszy się do dziś opinią miasta doskonałej mogolskiej kuchni. Miasto słynie z wielu rodzajów kebabów, także ze sztuki przyrządzania posiłków na parze – dum pukht. W muzułmańskich restauracjach na starym mieście można zamówić cienkie, niemal jak kartka papieru, placki chlebowe – ćapati (rumali roti). Zwinięte w rulonik, najlepiej smakują w zestawie z curry jagnięcym (roghan dźoś) lub z curry z mięsa koziego (bhuna ghośt). Lody z makaronem z mąki kukurydzianej (kulfi faluda) są bardzo popularnym deserem, dostępnym głównie w dzielnicy Amina-bad. Ryż o pomarańczowym kolorze, przyrządzony na słodko (zarda), również uchodzi za smakołyk. W ciepłych miesiącach, maju i czerwcu, w Lakhnau dojrzewają jedne z najlepszych odmian mango, szczególnie wspaniała odmiana daśhari, występująca w wiosce Malihabad, na zachód od Lakhnau.

Kumbh Mela

Przed wiekami, na dnie oceanu spoczywał dzban (khumb), którego nektar zapewniał nieśmiertelność. Bogowie i demony, mimo iż pozostawali w ciągłej niezgodzie, zjednoczyli siły, by wydobyć dzban. Przyszedł jednak dzień, kiedy Wisznu wykradł dzban i uciekł. Bogowie i demony stoczyli wówczas wielką bitwę o dzban. Po walce trwajacej 12 dni, bogowie pokonali demony i wypili nektar (jest to jedna z najczęściej ilustrowanych scen mitologicznych). W czasie walki o dzban cztery krople nektaru spadły na ziemię, w Allaha-badzie, Hardwarze, Nasiku i Udźdźajnie. Kumbh Mela (święto dzbana) obchodzone jest co trzy lata, kolejno w każdym z tych miast. Oznacza to, że każde miasto ma swe własne święto co 12 lat (jeden dzień u bogów równa się jednemu rokowi na ziemi).

Gastronomia

Na dworcu kolejowym Lucknow Junction mieści się bardzo dobry bufet, inne tanie restauracyjki rozsiane są w uliczkach odchodzących od głównej ulicy przy dworcu.

W Indian Coffee House przy kawie i przekąskach spotyka się indyjska inteligencja. Restauracja podaje dobrą masalę dosę. Pośród kilku chińskich restauracji, nie najgorsza jest Hong Kong. Ritz Continental, restauracja w nowoczesnym stylu obok hotelu Ram-Krishna, oferuje dania kuchni wegetariańskiej. Można zamówić tu pizzę (30 – 50 INR), masalę dosę i słodkie desery. Tuż za rogiem znajduje się mały, klimatyzowany bar szybkiej obsługi Cool Break, który ostatnio stał się bardzo popularny.

Przy hotelu Elora działa restauracja Seema (smaczne potrawy, rozsądne ceny, główne danie około 20 INR), zaś przy Capoor’s Hotel nieco droższa, równie dobra Royal Cafe. Pobliska restauracja Mmi Mahal sprzedaje dobre lody i przekąski. W tym samym budynku na piętrze czynna jest restauracja chińska.

Mieszkańcy Lakhnau wysoko oceniają kuchnię Spiey Bite. Można tu zamówić pizzę (30 INR), potrawy chińskie (główne danie 50 INR), hamburgery, cheeseburgery i lody. Restauracja mieści się w budynku Tulsi Theatre Building. Smaczne ciasta i krakersy kupuje się w piekarni Baker’s Hat.

Hotel Carlton oferuje dania obiadowe w cenie 160 INR. Posiłki spożywa się na przyjemnym trawniku, przy bardzo skąpym oświetleniu.

Najlepsze dania kuchni Lakhnau podaje restauracja hotelu Clarks Avadh, Falaknuma. Restauracja nie należy do najtańszych (główne danie 100 – 140 INR).

Rozrywka

W miejskiej sali koncertowej Rabindralaja odbywają się zimowe koncerty muzyki klasycznej i widowiska taneczne. Budynek mieści się w ogrodzie, na końcu Vidhan Sabha Marg. Od dworca autobusowego Charbagh trzeba kierować się na nowoczesną część miasta. W kinie Mayfair często odbywają się projekcje anglojęzycznych filmów.

Zakupy

Bazary w dzielnicach Aminabad i Ćowk są wspaniałym miejscem na zakupy, a także na przechadzki. Sklepy w wąskich uliczkach Aminabadu oferują perfumy (attar), wytwarzane w tradycyjny sposób z naturalnych, kwiatowych substancji zapachowych, zmieszanych z olejkami. Ćowk słynie z ptasiego targu Nakkhas. Za czasów nawabów walki kogutów oraz hodowla gołębi cieszyły się dużą popularnością.

Kilka stanów Indii posiada na Hazrat-gandźu swe własne centra handlowe. Lokalne wyroby rękodzielnicze można kupić w centrum handlowym Gangotri, w tym słynne, ręcznie tkane i haftowane materiały (ćikan) na sari dla kobiet oraz na męskie koszule. Bazar w Aminabadzie ma niższe ceny, łecz trzeba się targować.

Podróżowanie

Samolot Samoloty Indian Airlines wylatują codziennie do Delhi (46 USD), trzy razy w tygodniu do Patny (49 USD) i Kalkuty (92 USD) oraz cztery razy w tygodniu do Bombaju (152 USD). Biuro Indian Airlines (n 240927) mieści się w hotelu Clarks Avadh.

Od poniedziałku do piątku odbywają się loty Sahara Indian Airlines na trasie Lakhnau-Delhi.

Autobus W Lakhnau znajdują się dwa dworce autobusowe, Charbagh i Kaiserbagh. Z dworca Charbagh odjeżdżają autobusy w następujących kierunkach: Kanpur (kilka razy na godz., 20 INR, 2 godz.), Allaha-bad (50 INR, 6 godz.), Benares (poranne autobusy, 72 INR, 9 godz.), Agra (wieczorne autobusy, 80 INR, 10 godz.).

Z dworca Kaiserbagh można dojechać do Delhi (130 INR, 12 godz.), Gorakhpuru (64 INR, 7 godz.), Sonauli (80 INR, 11 godz.) i Fajzabadu (35 INR, 3 godz.).

Nepal – Z granicznego miasteczka Sonauli istnieje autobusowe połączenie do Lakhnau (80 INR, 11 godz.).

Pociąg Lakhnau ma trzy dworce kolejowe, dwa obok siebie: Lakhnau i dworzec kolei wąskotorowych Lakhnau Junction (Luck-now Junction) oraz Lakhnau City (Luck-now City). Na tym ostatnim zatrzymuje się niewiele pociągów.

Odjazdy z Lakhnau: Delhi (507 km, 2./ 1. klasa 130/387 INR, 8-9 godz.), Shatab-di Express (siedzenia lotnicze 385 INR, 6,5 godz.); Kanpur, Shatabdi Express (120 INR, 1,5 godz.); Gorakhpur (276 km, 271. klasa 65/240 INR, 5-6 godz., połączenia szeroko- i wąskotorową koleją); Bombaj (1414 km, 2./1. klasa 259/ 837 INR, 27 godz.); Kalkuta (979 km, 271. klasa 208/614 INR, 23 godz.); New Dźalpąjguri (kierunek: Dardźiling, 1121 km, 2./1. klasa 230/714 km, 22 godz.); Allahabad (129 km, 2./1. klasa 34/ 131 INR, 4,5 godz.); Fajzabad (106 km, 271. klasa 62/122 INR, 3 godz.); Benares (301 km, II/I klasa 90/262 INR, 5-6 godz.), Himgiri Express (3 razy w tyg., 4,5 godz.); Agra (nocny, 486 km, 271. klasa 127/382 INR); Dehradun (nocny, 545 km, zatrzymuje się w Hardwarze); Kathgodam (kierunek: Nainital, 399 km).

Komunikacja

Lotnisko Na lotnisko Amausi, położone 15 km od miasta, odjeżdża specjalny autobus spod hotelu Clarks Avadh (20 INR). Aby potwierdzić czas odlotów, należy dzwonić na lotnisko (n 244030).

Komunikacja miejska Najwygodniejszymi środkami komunikacji są tempa, które kursują na stałej trasie: dworzec kolejowy Charbagh – poczta główna na Hazratgandźu – ogrody Sikandarbagh – dworzec autobusowy Kaiserbagh – szyickie grobowce na Ćowk. Przejazd jednego odcinka kosztuje 3 INR. Riksze rowerowe (nie autoriksze!) liczą Hindusom 5 INR z dworca na Hazratgandź (4 km). Całodzienne wynajęcie rikszy rowerowej kosztuje 80 INR. Pod zabytki Lakhnau można dojechać również tongą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *