Środkowy Uttar Pradeś – Lakhnau

Szyicki Grobowiec Hajdar Hajdara

W mauzoleum spoczywa wraz ze swymi żonami nawab Ghazi ud-din Hajdar, zmarły w 1827 r. W listopadzie 1857 r. w pobliżu mauzoleum toczyły się zacięte walki.

Mauzoleum znane jest też jako Szyicki Grobowiec Szaha Nadżafy (Szah Nadżaf Imambara). Ta nazwa pochodzi od miasta Nadżala, położonego 190 km na południowy-zachód od Bagdadu w Iraku, gdzie spoczywa Ali ibn abi Talib, czwarty kalif prawowierny, który dał początek rozłamowi islamu na sunnicki i szyicki.

Zwieńczona kopułą budowla posiada bardzo surowe wnętrze, a jedyną dekoracją są żyrandole. Podobno niegdyś kopula była pokryta złotem. W grobowcu przechowuje się rekwizyty (lnzia) wykonane z drewna, bambusu i staniolu, które wierni obnoszą po ulicach Lakhnau w czasie święta upamiętniającego miesiąc muharram 680 r.

Wnuk Mahometa, a syn Alego, Husajn zginął wówczas pod Karbalą w Iraku. Rekwizyty zgromadzone w mauzoleum są identyczne jak te, używane podczas obchodów święta w Karbali. W następstwie powstania, wiele cennych przedmiotów zostało rozkradzionych.
Szyicki Grobowiec Hajdara mieści się naprzeciw hotelu Carlton (otw. 8.00-17.00).

Szkoła im. Claude’a Martina

Szkołę (Martinere School) założył francuski generał-major Claude Martin. Wzięty w niewolę w 1761 r. pod Pondicherry, wstąpił w szeregi armii Kompanii Wschodnio-indyjskiej, a od 1776 r. służył także nawabom Oudhu.

W szybkim czasie dorobił się pokaźnej fortuny, będąc zarazem żołnierzem i kupcem. Na przedmieściach Lakhnau rozpoczął budowę pałacu, który nazwał Konstancja (Constantia).

Martin zaprojektował niemal cały pałac. Budowla jest fuzją wielu elementów architektonicznych (gotyckie chimery beztrosko spoczywają na korynckich kolumnach). Brytyjscy margrabiowie uszczypliwie oceniali dom Martina jako dzieło powstałe z inspiracji weselnym tortem. Martin zmarł w 1800 r., nie dokończywszy swej okazałej budowli. Pozostawił natomiast pieniądze i zalecenia, by w ukończonym pałacu otworzyć szkołę. Został pochowany w grobowcu, w suterenach szkoły.

Martin sfinansował podobne placówki w Kalkucie i francuskim Lyonie. By zwiedzić szkołę, należy najpierw uzyskać pozwolenie od jej dyrektora. Do dziś placówka ta funkcjonuje na wzór prywatnej szkoły brytyjskiej. Chłopcy codziennie rano śpiewają w kaplicy hymny, mimo iż – jak stwierdza z rozczarowaniem jeden z nauczycieli-niewielu z nich pochodzi z chrześcijańskich rodzin. Znający twórczość Kiplinga wiedzą, że Kim, tytułowy bohater jednej z jego powieści, był wychowankiem właśnie szkoły im. Martina.

Inne

Pośród innych atrakcji turystycznych Lakhnau warto wymienić pałac Kaiserbagh nawaba Wadżida Ali-szaha, pochodzący z 1850 r., letnią rezydencję, dobrze utrzymane ogrody oraz kamienne grobowce Saadata Alego i jego żony. Muzeum Stanowe (otw. 10.30 – 16.30, pn. zamkn.) mieści się w ogrodach Banarsi (Banarsi Bagh). Zoo, założone w 1921 r., posiada ciekawe okazy węży (otw. 5.00 – 19.00).

W Sikandarbagh, obecnie wspaniałych ogrodach botanicznych (otw. 6.00-17.00), rozegrała się decydująca bitwa w listopadzie 1857 r. Ogrody są siedzibą Botanicznego Państwowego instytutu Badawczego (National Botanical Researche Institute). Grobowiec i pomnik generała Havelocka znajduje się w Alambagh, 3 km na południe od dworca kolejowego.

Nadań Mahal, grobowiec pierwszego zarządcy Oudhu, wyznaczonego przez cesarza Akbara, jest jedną z najstarszych budowli w Lakhnau i liczy sobie niespełna 400 lat. W pobliżu stoi pawilon Sola Kham-ba (Sola Khamba Pavilon) oraz grobowiec Ibrahima Ćisztiego

Święta

Według mieszkańców miasta, podczas 10-dniowego, lutowego święta Lakhnau powraca duch Wielkiego Mogoła. Święto jest wyrazem tęsknoty za minioną przeszłością. W mieście odbywają się pochody, zabawy, tańce (khatak), recitale gry na tradycyjnej sitarze i koncerty miłosnych pieśni (ghazal). Można obejrzeć walki kogutów i puszcznie latawców.

Odkąd do Lakhnau przybyli nawabowie, miasto stało się głównym ośrodkiem islamu szyickiego w Indiach. W innych muzułmańskich miastach Indii, takich jak Delhi czy Agra, przeważają sunnici. Co roku odbywa się w Lakhnau święto upamiętniające wydarzenia miesiąca muharram 680 r. Obchody święta skupiają się głównie przy Wielkim Szyickim Grobowcu, lubią przybierać fanatyczny charakter, nierzadki jest widok biczujących się pokutników. Należy zachować ostrożność i nie angażować się w wydarzenia. Ruchoma data święta ustalana jest według kalendarza księżycowego.

Noclegi – najtańsze

Doba hotelowa w większości hoteli trwa 24-godziny.

Bardzo dobrym miejscem są retiring rooms na dworcu kolejowym. Łóżko we wspólnej sali kosztuje 25 INR, dwójka 50 INR lub 150 INR z klimatyzacją. W pobliżu dworca znajduje się kilka hoteli, lecz wiele z nich jest drogich i hałaśliwych. W Bengali Hotel (o 55819) za skromną jedynkę/dwójkę z łazienką trzeba zapłacić 90/ 140 INR.

W elegancko wyglądającym hotelu Mo-han (n 54216) łóżko we wspólnej, czystej sali kosztuje 40 INR, w sali z klimatyzacją 50 INR. Pokoje na tarasie dachu (80/ 140 INR) nie mają łazienki, niemniej są czyste i ciche.

Większość turystów kieruje się na Hazratgandź. Naprzeciw poczty głównej, w małej uliczce, mieści się popularny, bardzo dobry Chowdhury Lodge z oficyną, w którym jedynka kosztuje 55 INR, jedynka z łazienką 90 INR, dwójka od 130 INR, zaś pokoje z klimatyzacją 150/190 INR.

Ulica Ram Tirth Marg, przy której zbudowano kilka hoteli, przecina dzielnicę handlową. Hotelem Pal rządzi fajny kierownik, a ceny nie odstraszają (jedynka/ dwójka z łazienką 80/100 INR). Hotel Ram-Krishna na Hazratgandź (u 232653) ma klimatyzowane pokoje i dobrą restaurację (jedynka/dwójka 125/170 INR).

Stary hotelik Avadh Lodge (282861) przy Ram Mohan Rai Marg 1 dysponuje podniszczonymi, dużymi pokojami z marmurową podłogą. Po poprzednim właścicielu, byłym myśliwym na ścianach pozostały liczne trofea, jak choćby dziś należący już do rzadkości gawial (gatunek rybożer-nego krokodyla). Cicha okolica zwiększa atrakcyjność hotelu (jedynka/dwójka 150/ 180 INR, pokoje z klimatyzacją 280/375 INR). Pokoje mają różny standard, stąd przed dokonaniem wyboru należy się rozejrzeć. Z dworca do hotelu można dojechać tempem, które zatrzymuje się w Sikandarbagh, parę kroków od Oudh Lodge.

Warto zatrzymać się w Capoor’s Hotel (243958; faks 234023), w centrum Hazratgandźu. W pokoju znajduje się łazienka, air-cooler i telewizor (jedynka/dwójka 180/ 250 INR).

Noclegi – średniej kategorii i najdroższe

Imponujący gmach hotelu Carlton (244 021; faks 249793) stracił już dawną bezwzględną elegancję, co wyczuje nawet mało wrażliwy nos, który wraz ze swym właścicielem zapuści się do wnętrza. Ogromne ogrody wokół hotelu umożliwiają jednak wypoczynek po trudach zwiedzania, toteż hotel cieszy się dużą popularnością i zawsze jest pełen gości. Pokoje kosztują tu 350/450 INR, z klimatyzacją 500/ 850 INR.

Hotel Gomti (234708) podlega stanowemu biuru informacji turystycznej, ma marną obsługę i wygląda nieciekawie. Za jedynkę/dwójkę należy zapłacić 250/275 INR, za pokój z klimatyzacją 550/650 INR, za łóżko we wspólnej, klimatyzowanej sali 45 INR.

Hotele Carlton i Gomti znajdują się na Hazratgandźu i sąsiadują ze sobą.

Nowoczesny hotel Kohinoor (232715) leży w odległości 1 km od dworca. Jedynka/ dwójka z klimatyzacją – 450/650 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *