Środkowy Uttar Pradeś – Lakhnau

ALIGARH

W 1194 r. w Aligarh, znanym wówczas jako Koil, wzniesiono ważny fort. Po śmierci Aurangzeba i upadku Wielkiego Mogoła, przez Koił przeszła fala gwałtownych wydarzeń. Afganowie, Dźatowie, Marathowie i Rohillowie ze zmiennym szczęściem toczyli walki o władzę nad byłym imperium mogolskim. W 1776 r., mimo francuskiej pomocy dla ówczesnego władcy, Sindii, Koił przeszło w ręce brytyjskie i zostało nazwane Aligarh, czyli Wysoki Fort.
Miasto Aligarh kojarzy się dzisiaj z Muzułmańskim Uniwersytetem (Aligarh Muslim University), gdzie po raz pierwszy zaczęto mówić o niepodległości Pakistanu. Na uniwersytecie studiują muzułmanie nie tylko z Indii, lecz z całego islamskiego świata. Fort położony jest 3 km na północ od miasta, a jego obecny kształt pochodzi z 1524 r.

ETAWAH

Za rządów mogolskich miasto stanowiło ważny ośrodek imperium. Po upadku Mogołów pogrążyło się w chaosie politycznym.
Wielki Meczet (Dżama Masdżid), przypominający ten w Dżaunpurze, stoi nad brzegiem rzeki. Poniżej ruin fortu znajdują się ghaty do rytualnych ablucji.

KANPUR

Kanpur jest największym miastem stanu Uttar Pradeś. Z powodu swego handlowego i przemysłowego charakteru, miejsce to nie przyciąga wielu turystów. Leży nad Gangesem, 79 km na południowy-zachód od Lakhnau, stolicy stanu.

W czasie powstania sipajów w 1857 r. w Kanpurze rozegrało się wiele tragicznych wydarzeń. Miasto, wówczas jeszcze Cawnpore, stanowiło siedzibę dużego indyjskiego garnizonu. Generał Sir Hugh Wheeler niemal przez cały czerwiec bronił części cantonmentu, lecz po wyczerpaniu się zapasów i poniesieniu znacznych strat oddał się w ręce powstańców, dowodzonych przez Nanę Sahiba. Wheeler, wraz z większością swoich ludzi, zginął przy ghacie Sati Ćaura. Powstańcy wzięli w charakterze zakładników ponad 100 brytyjskich kobiet i dzieci. Tuż przed brytyjską wygraną 17 lipca wszyscy oni zostali zamordowani, a rozczłonkowane ciała wrzucono do studni. Generał Neill wystąpił jako mściciel pomordowanych i równie okrutnie rozprawił się z powstańcami. Niektórych przed egzekucją zmuszano do picia krwi zamordowanych Anglików, której wyraźne ślady nosi do dziś głęboki basen w sali mordów, lub do jedzenia wieprzowiny, co dla hindusów i muzułmanów stanowi krańcowo upokarzającą torturę.

Zwiedzanie

W odległości 2 km od dworca zachowały się okopy generała Wheelera. Tuż obok znajduje się kościół Pamięci Wszystkich Zmarłych (Ali Souls’ Memoriał Church), którego budowę ukończono w 1875 r. Gromadzi on wiele pamiątek z czasów powstania. Pośród kilku hinduskich świątyń, najciekawsząjest stara Szklana Świątynia (JK Glass Tempie). Zbudowana z białego marmuru, posiada kilka niezwykłych szklanych rzeźb. W Kanpur otwarte jest również zoo.

Główne centrum handlowe Nawiń Market słynie z bawełnianych tekstyliów. Buty, torebki oraz inne wyroby ze skóry bardzo tanio można kupić na Madson Rd.

Noclegi i gastronomia

W Kanpurze najłatwiej znaleźć nocleg w okolicy dworca kolejowego i ulicy The Mail. Hotel Ganges (ir352962), przy dworcu, ma tanie pokoje (od 200 INR) i dobrą wegetariańską restaurację.

Niedaleko znajduje się hotel Yatrik (260373), w którym jedynka/dwójka kosztuje 100/150 INR, a pokoje z klimatyzacją 225/275 INR. Podobne ceny (także klimatyzowane pokoje) ma mały, cieszący się popularnością wśród turystów, hotel Attie na Civil Lines.

Wśród średniej klasy hoteli warto wymienić hotele Geet (211024) i Gaurav (269599) na The Mail oraz hotel Swagat (241923) przy Feet Road 80 (klimatyzowane pokoje 250/320 INR). Hotel Grand Trunk na Grand Trunk Road jest droższy.

Najlepszym hotelem w mieście jest Meghdoot (311999; faks 310209) przy ulicy The Mail. Za klimatyzowaną jedynkę/ dwójkę należy zapłacić 700/900 INR. Hotel posiada trzy drogie restauracje, w których -jak zwykli żartować mieszkańcy miasta-stołują się jedynie potomkowie Mogołów.

Podróżowanie

Kanpur leży na głównej linii kolejowej Delhi – Kalkuta. Podróż ekspresem z Delhi do Kanpurze trwa około 5 godz. Bardzo dobre, choć drogie są ekspresy Shatabdi (najtańszy bilet kosztuje 365 INR) i Rajdhani (375 INR). W innych ekspresach na tej trasie ceny biletów kształtują się w granicach od 118 INR (2. klasa) do 352 INR (1. klasa).

Inne bezpośrednie połączenia kolejowe z Kanpuru: Kalkuta (1007 km, 16-25 godz.), Bombaj (1342 km, 24 godz.), Agra (254 km, 6 godz.), Allahabad (192 km, 3,5 godz.), Benares (329 km, 5 godz.), Lakhnau (2. klasa 22 INR, ok. 2 godz.). Do Lakhnau kursuje także ekspres Shatabdi (lotnicze siedzenia z klimatyzacją 120 INR, 1,5 godz.), a także autobusy.

DŹHANSI

Informacje o Dźhansi zostały umieszczone w rozdziale poświęconym stanowi Madhja Pradeś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *