Siliguri i New Dźalpajguri

Gastronomia

Wzdłuż Hilll Cart Rd znajduje się kilka restauracji i barów, m.in. Amber Bar & Re-staurant oraz Ranji South Indian Restau-rant. W Shere Punjab Hotel & Restaurant podaje się specjalności kuchni pendżab-skiej. We wszystkich sprzedawane jest piwo. Restaurację wegetariańską otwarto w Radjasthan Guest House, natomiast w Hotel Sinclairs zjeść można rozmaite bardzo smaczne, lecz drogie dania.

Obok Hotel Holydon, w pobliżu stacji wNJP, znajduje się Miami Restaurant. Warto wybrać się tutaj na obiad, czekając na pociąg. Na piętrze w budynku dworca mieści się bufet, serwujący wegetariańskie przekąski.

Komunikacja

Samolot 12 km na zachód od Siliguri rozpościera się Bagdogra Airport. Trzy razy w tygodniu odlatują stąd samoloty do Kalkuty (50 $), zaś cztery razy – do Delhi (128 $) oraz Guwahati (30 $).

Autobus

Autobusy Państwowej Korporacji Transportu (STC) odjeżdżają z dworca Tenzing Norgay Centre, zaś prywatne – tuż sprzed dworca. Zarówno w ciągu dnia, jak i nocą kursują one pomiędzy Siliguri a Kalkutą (12 godz., 135 INR). Niestety podróż nie należy do najprzyjemniejszych i zdecydowanie lepiej wybrać się w nią pociągiem. Rezerwacji biletów autobusowych dokonuje się także w Dardżilingu.

Autobusy kursują również do Maldy (6 godz., 40 INR), Berhampuru (7 godz., 70 INR) oraz Patny (12 godz., 112 INR).

Lotnisko w Bagadogrze posiada bezpośrednie połączenie autobusowe z Dardżilingiem (3,5 godz., 55 INR) a rozkład jazdy zsynchronizowano z godzinami przylotów. Najlepiej od razu zapytać o autobus w biurze West Bengal Tourism. Nie dajcie się zwieść kierowcom taksówek przekonującym, że autobusy te w ogóle nie istnieją!

Z Siliguri pomiędzy 6.00 a 17.00 wyjeżdża kilka autobusów w ciągu godziny. Warto wiedzieć, że nawet najtańszy autobus do Dardżilingu (3,5 godz., 40INR) podróżuje szybciej niż kolejka, a także to, że Siliguri posiada bezpośrednie połączenie z Kalimpongiem (3 godz., 25 INR).

Autobusy Sikkimskiego Transportu Państwowego (SNT) odjeżdżają do Gangtoku pomiędzy 7.00 a 16.00, co godzinę (5 godz., 50 INR) z przystanku na Hill Cart Rd, naprzeciwko głównego dworca autobusowego.

W Siliguri zatrzymują się także wszystkie autobusy kursujące pomiędzy Dardżilingiem a Katmandu. Więcej informacji na ten temat zamieszczono w rozdziale po-! święconym Dardżilingowi.

Pociąg

Pociągiem wyjeżdżającym z Kalkuty dociera się do Sealdah, a dalej do New Dźalpajguri i Siliguri. Z obu tych miast kursuje kolejka oraz autobusy dowożące turystów do górskich ośrodków wypoczynkowych. Darjeeling Mail wyrusza z Sealdah o 19.15, dojeżdżając po 12 godzinach do New Dźalpajguri (556 km, 143/430 INR 1/2 klasa).

Najszybszym pociągiem na trasie New Dźalpajguri – New Delhi jest NE Express (1682 km, 33 godz.). Pociąg ten zatrzymuje się w Mugalserze (847 km, 19 godz.), leżącym niedaleko Benaresie, oraz w Patnie (636 km, 16 godz.). Łączy on także New Dźalpajguri z Guwahati (423 km, 8,5 godz.).

Jeżeli w danym okresie kursuje kolejka] z Siliguri/New Dźalpajguri do Dardżilingu, bilety na nią można kupić w dowolnej miejscowości na trasie. Więcej informacji na temat tej kolejki znajduje się w rozdziale j poświęconym komunikacji w Dardżilingu.

Taksówka Pomiędzy Siliguri a Dardżilin-giem kursuje wiele taksówek, wyruszających w podróż dopiero wtedy, gdy zbierze się komplet pięciu pasażerów.

Koszt przejazdu z Bagdogry do Dardżilingu wynosi 120 INR od osoby, pod warunkiem, że wszystkie 5 miejsc w taksówce będzie zajęte. Jazda trwa 3,5 godziny. Można również wybrać się taksówką z Bagadogry do Kalimpongu i Gangtoku. Podróż do Siliguri kosztuje 50 INR.

Komunikacja miejska Podróż rikszą rowerową ze stacji w NJP do dworca Siliguri Junction zajmuje pół godziny i kosztuje 15 INR. Na tej trasie kursują także autobusy miejskie, w których cena biletu wynosi 2 INR. Za podróż taksówką płaci się 30 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *