Siliguri i New Dźalpajguri

Siliguri i New Dźalpajguri  – Te zatłoczone, hałaśliwe miasta są bazą, z której turyści wyruszają na zwiedzanie Dardżilingu, Kalimpongu, prowincji Sikkim oraz regionu północno-wschodniego. Siliguri w krótkim czasie stało się głównym ośrodkiem handlowym w północno-wschodniej części Indii, okręgu Dardżilingu oraz wschodnim Nepalu.Ulicami miasta ciągną nieprzerwane sznury autobusów i ciężarówek, nie warto więc zatrzymywać się tu dłużej, niż jest to konieczne. New Dźalpajguri, zwane powszechnie NJG, leży na przecięciu głównych linii kolejowych, 8 km na północ od Siliguri, ale granica oddzielająca oba te miasta jest właściwie niewidoczna.

W odległości 12 km na zachód od Siliguri znajduje się Bagdorga, lotnisko obsługujące region północny.

Informacja

W Siliguri (Siliguri) można zabłądzić chyba tylko nocą. Przez miasto, z północy na południe biegnie jedna główna droga. New Dźalpajguri to właściwie węzłowa stacja kolejowa pomiędzy dworcem Siliguri Town, oddalonym o zaledwie 5 km, a stacją Siliguri Junction, do której dociera się

po przejechaniu następnych 3-4 km. Z każdej stacji odjeżdża miniaturowa kolejka, docierająca do Dardżilingu. Obok ostatniej z nich wzniesiono niedawno nowy dworzec autobusowy, Tenzing Norgay Central.

Biuro informacji turystycznej (21632) znajduje się w centrum miasta, jego oddziały działają też na dworcach New Dżalpajguri oraz Siliguri Junction.

W centrum miasta znajduje się również sprawnie działające biuro rezerwacji biletów.

Placówka Indian Airlines (20692) ma swą siedzibę w Hotel Sinclairs.

Na przystanku SNT, znajdującym się naprzeciwko głównego dworca autobusowego, można otrzymać pozwolenie na wjazd do Sikkimu.

Noclegi

Jeżeli ktoś przybywa do Siliguri późno w nocy, najlepiej, aby nie zatrzymywał się w tym mieście, lecz spróbował dotrzeć bezpośrednio do Dardżilingu, gdzie znajduje się ponad 40 hoteli oferujących nocleg turystom. Na dworcu w NJP co prawda udostępnia się przyjezdnym wygodne pokoje, ale rzadko kiedy są w nich wolne miejsca.

Tuż za budynkiem dworca Siliguri Town, na lewo wznosi się bardzo popularny Rajasthan Guest House (21815). Turyści chętnie korzystają z noclegów na wspólnej sali, które kosztują 30 INR, bądź też zatrzymują się w 1- i 2-osobowych pokojach za 60/90 INR lub 3-osobowych z łazienką za 150 INR. Hotel ten jest nowoczesny i wygodny, działa w nim także niezła restauracja wegetariańska, której cechą charakterystyczną jest panujący wszędzie półmrok.

Idąc wzdłuż Hill Cart Rd, dociera się do dwóch hoteli, wzniesionych tuż obok siebie i ostro ze sobą rywalizujących. Venus Hotel (25035) oferuje wygodne pokoje w cenie 40/80 INR i 60/100 INR z osobną łazienką. Drugi budynek to Hotel Natraj (25561), gdzie za pokój z łazienka płaci się 70/100 INR.

Kierując się na północ, mija się niechlujny Airview Hotel, a tuż za mostem znaleźć można kilka niedrogich pensjonatów. Znajdujący się w pobliżu dworca autobusowego Siliguri Tourist Lodge (21018), własność West Bengal Tourism, dysponuje jedynie łóżkami na wspólnej sali, kosztującymi 42 INR. Za dodatkowe 10 INR można skorzystać z prysznica. Niestety, hałas z pobliskiej ulicy nie sprzyja wypoczynkowi. Kolejny hotel naprzeciwko dworca autobusowego to Shere Punjab Hotel & Restaurant. Za pokoje ze wspólną łazienką pobiera się tu opłaty w wysokości 70/120 INR.

Nieco lepszym standardem szczyci się Siliguri Lodge, oddalony od głównej drogi, a więc nieco bardziej zaciszny. Nocleg w pokojach ze wspólną łazienką kosztuje 75/110 INR, zaś pokój 2-osobowy z łazienką – 140 INR. Za łóżko na 4-osobowej sali płaci się 40 INR.

Idąc dalej na północ, dochodzi się do dużego Mamak Tourist Lodge (20986), również prowadzonego przez West Bengal Tourism. Chociaż budynek ten, otoczony ogrodem, nie jest wcale zabytkowy, ceny są w nim bardzo wysokie: od 225/ 300 INR do 400/550 za pokój z klimatyzacją. Nie opodal wznosi się nowoczesny Hotel Sharda, w którym za nocleg w pokojach z osobna łazienką płaci się 100/ 150 INR.

Najwyższy standard usług oferuje 3-gwiazdkowy Hotel Sinclairs (s 22674), jednak jest on nieco oddalony od dworca kolejowego. 1- i 2-osobowe pokoje kosztują tutaj 15/17 $ lub 21/27 $ z klimatyzacją, dodatkowo trzeba doliczyć obowiązkowy podatek. W każdym pokoju znajduje się łazienka z ciepłą wodą. Inne atuty tego hotelu to: dobra restauracja, bar, kantory wymiany walut oraz basen.

Jedynym hotelem, do którego można dojść pieszo ze stacji w New Dźalpajguri, jest nowoczesny Hotel Holydon (23558), skąd po 10 minutach dociera się do Siliguri. Za 2-osobowy pokój z łazienką trzeba w nim zapłacić 150 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *