Sikkim zachodni

Noclegi i wyżywienie

Przy głównym skrzyżowaniu w mieście, tuż obok przystanku autobusowego znajduje się hotel Garuda (03593/614). Panuje w nim miła atmosfera, lecz organizacja pozostawia wiele do życzenia. Mimo to turyści chętnie zatrzymują się tutaj na noclegi. Na ścianach wiszą dokładne mapy z wytyczonymi szlakami górskimi; wiele cennych informacji można znaleźć także w książce, do której turyści wpisują swe uwagi na temat wędrówek. Hotel prowadzi dodatkowo przechowalnię bagażu. Nocleg w sali kosztuje 30 INR., zaś 1-/2-osobowy pokój- 50/80 INR. Na życzenie gości dostarczana jest ciepła woda w wiadrach. Serwowane w hotelu jedzenie jest pożywne, ale niezbyt smaczne; piwo kosztuje tutaj tylko 22 INR.

W pobliskim hotelu Kabur, atmosfera nie dorównuje opisanemu powyżej, lecz ze spokojnym sumieniem można go polecić turystom. Nocleg w sali kosztuje 30 INR., zaś pokój 2-osobowy 75 INR. (brak pokojów 1-osobowych). Hotel prowadzi własną restaurację.

Pomiędzy tymi dwoma niedrogimi pensjonatami znajduje się nieco lepszy i nowszy Sikkim Tourist Centre (03593/855). Za pokój (tylko 2-osobowe) z łazienką i ciepłą wodą trzeba zapłacić 250 INR., zaś jeśli z okien widać coś ciekawego, cena ta wzrasta do 300 INR.

Komunikacja

Chociaż przez Pelling przejeżdża wiele autobusów, najwygodniej wyjechać z Gezingu, do którego schodzi się w dół i dociera już po godzinie, oczywiście wykorzystując liczne na tym szlaku skróty.

Z miasta wyjeżdżają autobusy do Den-tamu, Gezingu (4 INR.), Rimbi, Dżorethangu (20 INR.) oraz nad jezioro Khećepari.

Codziennie o 6.00 zPellingu odjeżdża jeep udający się do Gangtoku (90 INR.). Bilety należy rezerwować odpowiednio wcześniej, na stoisku z pan, które znajduje się pomiędzy budynkiem Sikkim Tourist Centre a hotelem Garuda.

JUKSAM

Juksam (Yuksam), zwany także Joksum oraz Juksom, oddalony o 35 km od Pemajangtse, jest najdalej na północ wysuniętym punktem zachodniego Sikkimu, dokąd można dojechać samochodem lub autobusem. Ta niewielka, cicha wioska stała się bazą dla turystów wyruszających na szczyt Dzongri.

Idąc ścieżką w górę, po godzinie docieramy do klasztoru Dubdu, najstarszej stolicy Sikkimu i miejsca koronacji jego pierwszego władcy, która miała miejsce w 1641 r. Warto zwiedzić tę świątynię.

Noclegi i wyżywienie

W pobliżu posterunku policji znajduje się Dzongrila Hotel, w którym za nocleg w spartańskich warunkach płaci się 25 INR. Ale za to podają w nim smaczne jedzenie, piwo oraz tongbę. Należy do sympatycznej, mówiącej po angielsku rodziny. Po drugiej stronie ulicy działa DemazongHotel, którego gościom zapewnia się nieco więcej wygód.

Zatrzymujący się w Trekkers Hut śpią na łóżkach i pod kocami. Schronisko zostało zelektryfikowane. Niestety, toalety są w nim najczęściej nieczynne, z powodu ciągłych kłopotów z kanalizacją i dostawą wody. Kran z wodą znajduje się na zewnątrz, zaś toalety w innym budynku. Można wykupić tam noclegi za 25 INR. lub rozbić własny namiot na trawniku otaczającym schronisko. Niestety, stołować się trzeba w innym miejscu, gdyż nie ma tutaj restauracji.

Najlepszym miejscem na pobyt w Juk-samie jest bez wątpienia piękny Forest Rest House No 1, znajdujący się na wzgórzu, tuż przed posterunkiem policji. Jednak aby się w nim zatrzymać, konieczne jest zarezerwowanie miejsca w biurze Forest Department (Wydział Leśnictwa), mającym swą siedzibę w Gangtoku.

Nieco poniżej, za budynkiem szkoły średniej widać Arpan Restaurant, w której często stołują się mieszkańcy schroniska.

Komunikacja

Codziennie rano wyrusza z Juksamu autobus do Gezingu (17 INR.), który przejeżdża przez Tasziding (Tashiding) i Legszip (Legship).

TASZIDING

Warto zatrzymać się na dzień lub dwa w Taszidingu, niewielkim miasteczku, ostatnio coraz częściej odwiedzanym przez turystów.

Klasztor Tasziding

Założony w 1716 r. klasztor jest jeszcze jedną świątynią ukrytą w niedostępnych zakątkach zachodniego Sikkimu. Wzniesiono go na szczycie wzgórza, o prawie idealnie stożkowatym kształcie, leżącego pomiędzy rzekami Rańdźit (Ranjit) i Ran-tong. Z wioski idzie się tam 45 minut. Świątynia ustępuje miejsca jedynie klasztorowi Pemajangtse. W marcu obchodzi się tutaj święto Bhumczu. (Patrz: ramka poświęcona sikkimskim świętom, znajdująca się na początku rozdziału).

Noclegi i wyżywienie

Odwiedzający miasto mogą zatrzymać się w Blue Bird Hotel, który słynie z serwowanych tutaj smacznych dal-bhat.

Komunikacja

Z Taszidingu wyjeżdża codziennie o 15.00 autobus do Juksamu. W drodze powrotnej przejeżdża przez miasto o 8.00, kierując się następnie do Legshipu i Genzingu (11 INR.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *