Sikkim zachodni

Obecnie coraz więcej turystów odwiedza zachodnią część Sikkimu. Główną atrakcją tego regionu, oprócz wyprawy na Dzongri, leżącej u stóp Kanczendzangi, są stare klasztory w Pemajangtse i Taszidingu, a także okolice Pemajangtse, doskonałe na piesze wycieczki.

KLASZTOR W PEMAJANGTSE

Wybudowany na wysokości 2085 m n.p.m. i otoczony ośnieżonymi szczytami klasztor Pemajangste (Najdoskonalszy Lotos) należy do najstarszych i najważniejszych buddyjskich świątyń w tym stanie. Założony w 1705 r., prawie zupełnie uległ zniszczeniu podczas trzęsień ziemi, jakie nawiedziły region w 1913 r. i 1960 r., ponownie został odbudowany. Obecnie jest on własnością tantrycznej sekty Nyingmapa, założonej w VIII w. przez indyjskiego nauczyciela Padmasabhawę. We wszystkich klasztorach należących do tej sekty, którym patronuje omawiana tutaj świątynia, znajdują się wspaniałe wizerunki jej twórcy, a także jego dwóch żon. Wyznawcy tej religii noszą na głowach czerwone czapki.

Klasztor mieści się w 3-piętrowym budynku, ozdobionym obrazami i rzeźbami, wśród których znalazł się Zandogpalri, pokryty siedmioma warstwami farby drewniany model siedziby guru Rimpocze, udekorowany tęczami, posągami aniołów i figurami Buddy oraz bodhasattwów. Makietę tę, ustawioną na III piętrze, własnoręcznie wykonał w ciągu 5 lat nie żyjący już Dungzin Rimpocze.

W lutym odbywa się tutaj obrzędowy taniec, czyli czam, wykonywany przez mnichów. Uroczystość ma miejsce 28. i 29. dnia 12. miesiąca według kalendarza księżycowego.

Około 6 km od Gezingu w górę leży Pemajangtse, położona przy drodze prowadzącej do Pellingu, oddalonego stąd o 2 km. Na trasie Gezing-Pelling kursuje wiele autobusów, które zatrzymują się nie opodal ścieżki wiodącej do klasztoru. Od drogi dzieli go zaledwie kilkuminutowy spacer.

Noclegi i wyżywienie

Tuż przy ścieżce do klasztoru znajduje się hotel Mt Pandim (tel. 03593/756), należący do Sikkim Tourism, popularnie zwany „Tourist Lodge”. Pokoje l-/2-osobowe z łazienką kosztują w nim 275/375 INR., zaś lokale typu deluxe, z widokiem na Kanczendzangę – 300/525 INR. Do każdej z tych opłat doliczane jest 10% podatku. Goście mogą zamówić posiłki: śniadanie (40 INR.) oraz obiad składający się z dań bezmięsnych (55 INR.), mięsnych (65 INR.) oraz chińskich (60 INR.). Jeżeli hotel nie jest przepełniony, w tutejszej restauracji mogą się stołować turyści nie mieszkający w hotelu, jednak wówczas koniecznie trzeba do 16.00 zarezerwować stolik.

Tuż obok działa PWD Rest House, z obszernymi pokojami i malowniczymi widokami z okien. Aby się w nim zatrzymać, należy dokonać rezerwacji noclegów już w Gangtoku, gdyż bez niej nikt nie zostanie przyjęty, nawet jeśli w hotelu są jeszcze wolne pokoje.

PELLING

Pelling jest niewielkim, miłym miasteczkiem, położonych wysoko w górach. Przy dobrej widoczności uda się stąd zobaczyć wznoszącą się na północy majestatyczną sylwetkę Kanczendzangi oraz górskie szczyty na południu.

Większość turystów przybywających do zachodniego Sikkimu zatrzymuje się w Pel-ling, ze względu na tanie noclegi i przechowalnie, w których można zostawić bagaż na czas wypraw w góry.

W miasteczku działa poczta oraz oddział State Bank of India, w którym wymienia się obcą walutę (tylko dolary amerykańskie i funty szterlingi) i realizuje czeki podróżne (z wyjątkiem Visy i Citibanku).

Turyści zamierzający wyruszyć stąd na piesze wędrówki po górach powinni przywieźć z sobą zakupione w Gangtoku lub Dardżilingu zapasy (owoce, orzechy itp.), gdyż w tutejsze sklepy są dobrze zaopatrzone tylko w herbatniki i mydło.

Zwiedzanie

Oprócz klasztoru Pemajangtse, oddalonego od miasta o 2,5 km, w okolicy nie brak innych miejsc, które warto by zwiedzić. Do większości z nich łatwo dotrzeć pieszo, zwłaszcza że okolica sprzyja spacerom. Jedyną przeszkodą są natrętne pijawki.

Klasztor Sangaszaoling, starszy o 10 lat od klasztoru Pemajangste, jest drugą najstarszą świątynią w Sikkimie. Również ściany tej budowli ozdobiono wspaniałymi malowidłami. Do świątyni dochodzi się po 45-minutowym spacerze drogą przez las, biegnącą z Pellingu na zachód.

10 km od miasta, przy drodze do Dentam, znajdują się malownicze wodosopady Sangaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *