Riśikeś – Rishikesh

Mimo iż Riśikeś jest nazywany światową stolicą jogi, w porównaniu z Hardwarem stanowi ciche i skromne miasteczko. Otoczony z trzech stron górami leży na wysokości 356 m. Przez miasto przepływa, jeszcze czysta, święta rzeka Ganges; wzdłuż jej piaszczystych brzegów pobudowano aśramy. Jest ich tu równie dużo jak w Hardwarze, stanowią wspaniałe ustronie, gdzie można na chwilę przystanąć, aby uczyć się medytacji, ćwiczyć jogę i zgłębiać nauki hinduizmu.

W latach 60. Beatlesi zatrzymali się w Riśikeś u swojego guru, jogina Maharischi Mahesha. Fakt ten przyniósł miastu błyskawiczny, aczkolwiek krótkotrwały rozgłos. Z Riśikeś wyruszają pielgrzymki do himalajskich centrów religijnych takich, jak Ba-drinath, Kedarnath czy Gangotri.

Orientacja i informacja

Pomocą służy biuro informacji turystycznej (30209) na Railway Station Rd. W dzielnicy Muniki-Reti, obok Tourist Complex, znajduje się biuro GMVN (30372). Organizuje przejazdy i wycieczki do północnych ośrodków pielgrzymkowych.

Większość aśramów znajduje się w północnej części miasta po obu stronach rzeki. Na drugą stronę Gangesu prowadzą dwa mosty: Śiwanand Dźhula i Lakszman Dźhula; przeprawa łódką kosztuje 2.50 INR (wg Hindusów zapewnia pomyślność).

Zwiedzanie

Warto wybrać się na ghat Triweni, gdzie o świcie wierni składają rzece dary z mleka i karmią ryby o zadziwiających rozmiarach. Po zachodzie słońca, podczas ceremonii uwielbienia rzeki Ganga Aarti, kapłani puszczają na wodę zapalone lampioniki. Stąd niedaleko do najstarszej w Riśikeś świątyni Bharaty (Bharat Mandir).

Lakszman Dźhula jest mostem wiszącym, zbudowanym w 1929 r. w miejsce mostu linowego. Tutaj brat Ramy, Lakszmana, miał przejść przez rzekę po linie z juty. Na zachodnim brzegu stoi stara świątynia Lakszmana (Lakshman Tempie). Po drugiej stronie rzeki widać kilka osobliwych budowli zakończonych wieżyczkami, wśród nich 13-piętrowy aśram Kailaszanand Mission (ciekawy widok z góry). Wzdłuż wschodniego brzegu można przespacerować się 2 km do Śiwanand Dźhula.

Na wschodnim brzegu, 4 km od Lakszman Dźhula na wysokości 1700 m stoi świątynia Neel Kanth Mahadewi (Neel Kanth Mahadev Tempie). Pielgrzymi ofiarowują bogini wodę z Gangesu. Do świątyni prowadzi droga, z której roztaczają się piękne krajobrazy. Najlepiej wybrać się tu o poranku, gdyż później robi się nieznośny upal (nie zapomnieć o czymś do picia). Obecnie do świątyni można dojechać autobusem.

Wspaniałą panoramę gór można podziwiać także z Kundźapuri, wzgórz leżących na północ od Riśikeś. Hindola Khal od Kundźapuri dzieli 3-kilometrowy spacer. Przez Hindola Khal przejeżdżają wszystkie autobusy do Tehri (45 minut od Riśikeś).

Pobyt w aśramie

Hinduistyczne ośrodki kształcenia duchowego w Riśikeś mogą wydać się nieco skomercjalizowane. Niemniej jest tu tak wiele aśramów, iż każdy powinien znaleźć miejsce zgodne ze swymi oczekiwaniami. Nawet krótki pobyt w aśramie może być niezapomnianym doświadczeniem. Przed wyborem konkretnego aśramu, warto porozmawiać z innymi podróżnymi oraz przez pewien czas brać udział w zajęciach w kilku różnych aśramach, by znaleźć odpowiedniego dla siebie guru.

Wiele aśramów wywiesza „regulamin”, który doradza codzienną kąpiel, zachowanie milczenia, dietę bez jajek, mięsa, ryb, alkoholu, cebuli, czosnku, tytoniu i betelu. W niektórych aśramach uczula się kobiety, by podczas menstruacji (masik dharma) nie wchodziły do świątyni ani na świątynny dziedziniec. Pośród innych informacji można przeczytać: „Ci, którzy cierpią na ropę w uchu lub przesunięcie siatkówki oka, podczas ćwiczeń jogi nie powinni wykonywać jakichkolwiek pozycji do góry nogami”.

W większości aśramów doba w ubogim pokoiku kosztuje 40 – 80 INR (niekiedy w cenę wliczane są trzy posiłki). Poniżej podane są tylko niektóre adresy.

Yoga Niketan jest polecany z racji dobrych kursów jogi. Aśram leży w cichej dzielnicy Muni-ki-Reki, prawie przy końcu głównej drogi (30227; 80 INR od osoby za dobę z wyżywieniem i podstawowym kursem, pobyt – minimum 15 dni, dodatkowe kursy za dodatkową opłatą).

Ved Niketan jest bardzo spokojnym miejscem. Poranne zajęcia jogi o 5.30 oraz wieczorne wykłady mają charakter fakultatywny. Aśram ma ponad 100 pokoi rozmieszczonych wokół dużego dziedzińca (pokoje 30 INR lub 40 INR z łazienką, posiłki 14 INR; ceny kursów: 300 INR/tydzień, 1000 INR/miesiąc).

Aśram Shivanand (Towarzystwo Życia Duchowego) założył Swami Shivanand. Aśram jest dobrze znany, a towarzystwo ma wiele ośrodków w innych krajach. Rezerwacji na krótkie lub dłuższe – trzymiesięczne kursy, należy dokonać dwa miesiące wcześniej (fax 31190). Codziennie o 10.00 i 17.00 odbywają się otwarte wykłady.

Szkoła Jogi (Yoga Study Centre) oferuje trzytygodniowe kursy dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Za pośrednictwem szkoły można zarezerwować noclegi, za kursy płaci się w formie datków. Aśram mieści się na Kojalgati, s 31196.

Centrum Medytacji Transcendentalnej jogina Maharishi Mahesha cieszy się najlepszą opinią pośród innych aśramów w Riśikeś, a ceny nie są tu wygórowane. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: Maharishi Mahesh Yogi Ashram, Rishikesh, 249201 UP (asram czasowo nieczynny).

Wycieczki

Biuro informacji turystycznej GMVN oferuje 10 wycieczek, głównie w sezonie letnim. Jedną z nich jest 12-dniowa wycieczka do Ćhar Dham (Jamunotri, Gangotri, Kedarnath) za 3025 INR.

Agencje turystyczne w rejonie Ghat Rd organizują spływy pontonami z Śiwpuri, 15 km w górę rzeki. Apex Adventure Tours (u 31503), niedaleko biura GMVN w Muni-ki-Reti, oferuje spływy pontonami za 508 INR od osoby (minimum dwie osoby) oraz drogie wyprawy trekkingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *