Południowy Bihar

POŁUDNIOWY BIHAR

Rańći

Numer kierunkowy regionu: 0651 – Rańći (Ranchi) raczej nie zasługuje na swe miano kurortu górskiego. Leży na wysokości jedynie 652 m n.p.m. i utraciło więszość swego drzewostanu. W okresie brytyjskim uważane za uzdrowisko Rańći było letnią stolicą Biharu. Mieszczący się tu, a niegdyś dobrze znany w całym kraju szpital dla umysłowo chorych Kanke, był jedną z atrakcji w programie wycieczek objazdowych po mieście, organizowanych przez lokalne biura turystyczne.

Najciekawszym z obiektów jest świątynia Dźagannath (Jagannath Temple), miniatura wielkiej świątyni Dźagannath w Puri, przy której organizowany jest także miniaturowy festiwal samochodów. Turyści mogą wchodzić do środka. Świątynia znajduje się 6 km na południowy zachód od Rańći.

W Rańći znajduje się także Instytut Badań nad Plemionami (Tribal Research In-stitute) ze swym muzeum. Z okolicznych wzgórz można oglądać wspaniale zachodzące słońce w skalistym krajobrazie.

Noclegi i gastronomia

Wokół przystanku autobusowego znajduje się kilka hotelików. Najlepszym jest malutki, przyjemny i utrzymany w czystości hotel Konark. Pokoje z łazienką kosztują 80/100 INR. Przy hotelu działa dobra restauracja. Warto zatrzymać się również w hotelu Paradise (50/70 INR).

Do hotelu Yuvraj (300403) dochodzi się spacerem od dworca w 15 min. Jedynka/dwójka kosztuje od 175/300 INR. Hotel reklamuje się jako dom dla wytwornych i wymagających gości. Sąsiedni hotel Yuvraj Mace (300805) jest centralnie klimatyzowany i uważany za najlepszy w mieście. Nocleg kosztuje tu 700/900 INR.

Połączenia

Rańći ma dobre połączenia autobusowe, kolejowe i samolotowe. Dworzec kolejowy znajduje się 500 m od przystanku autobusowego. Autobusy, Rańći: Gaja (7 godz., 45 INR), Hazaribagh (3 godz., 20 INR), Netarhat (4 godz., 24 INR), Puri (autobus przelotowy; 15 godz.).

Hazaribagh

Hazaribagh, oddalone 107 km na północ od Rańći, jest zalesione i leży na wysokości 615 m. n.p.m. Jedynym celem wizyty w tym miejscu jest Park Narodowy Hazaribagh, 19 km na północ od miasta. Na terenie parku można zatrzymać się w Tourist Lodge lub Forest Rest House. W samym miasteczku najlepszym hotelem jest Upkar (06546/2246) o korzystnych cenach 90/120 INR za jedynkę/dwójkę.

Najbliższa stacja kolejowa, przy Hazaribagh Rd, leży 67 km od miasta. Prywatne minibusy do Gai (4 godz., 24 INR) odjeżdżają spod dworca autobusowego.

Parśnath

Parśnath stanowi główne centrum pielgrzymkowe dźinitów we wschodnich Indiach. Jak większość innych centrów pielgrzymkowych, położone jest na stromym wzgórzu, na które wspinaczka jest dość forsowna. Bogaci dźiniccy pielgrzymi z Kalkuty są tu wynoszeni przez tragarzy w palankinach.

Na wysokości 1366 m. n.p.m. wybudowano 24 świątynie poświęcone dźinickim tirthankarom. Przedostatni z nich, Pareśnath (Parasnath), urodzony w Benaresie, w 100 roku życia osiągnął w tym miejscu nirwanę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *