Północny Uttar Pradeś – Merath (Meerut)

Północna część stanu nosi nazwę Uttarkhand, czyli Kraj Północy. Obszar ten w większości pokrywają wzgórza, góry i jeziora. Jego zachodnia część nazywa się Garhwal, a wschodnia – Kumaon.

Północny Uttar Pradeś słynie z kilku górskich kurortów, takich jak Nainital czy Mussuri, oraz z wielu turystycznych tras trekkingowych, które są mało znane i rzadko odwiedzane. Obszary przygraniczne były jeszcze niedawno zamknięte dla ruchu turystycznego, ze względu na napięcie panujące w stosunkach indyjsko-chińskich.

Ostatnio jednak alpiniści, którzy z polityką mają niewiele wspólnego, zaczęli wkraczać na te tereny. Latem zaś Hindusi udają się na pielgrzymkę do źródła Gangesu, niedaleko Gangotri, blisko granicy z Chinami. Gangotri to jedno z czterech głównych centrów pielgrzymkowych (jatra) w Himalajach obok Badrinath, Kedarnath i Jamunotri. Wszystkie miejscowości noszą jedną wspólną nazwę Car Dham. Celem licznych pielgrzymek są również dwa miasta położone niżej, a więc i łatwiej dostępne – Hardwar i Riśikeś. W Hardwarze Ganges przestaje
być górską rzeką i rozlewa się po rozległej równinie, stanowiącej fragment wielkiej Niziny Hindustańskiej.

Kilka lat temu w Kraju Północy uaktywnili się zwolennicy niepodległości tego regionu. We wrześniu 1994 r. zwykle spokojny kurort Mussuri stał się miejscem gwałtownych rozruchów. Policja otworzyła ogień, zabijając siedmiu protestantów i raniąc wielu innych. Miesiąc później w miejscowości Muzaffarnagar policja zastrzeliła 12 nieuzbrojonych protestantów, którzy zmierzali do Delhi na wiec zwolenników niepodległości Kraju Północy. Ostatnio zniesiono godziny policyjne w Mussuri, Nainitalu i Haldwani, ruch turystyczny zaczął się odradzać, a sytuacja wydaje się ustabilizowana. Nie ma większych szans na stworzenie samodzielnego kraju Uttarkhand, albowiem rząd w Delhi nie chce stwarzać precedensu. Możliwe natomiast byłoby powołanie samodzielnej rady administracyjnej stanu.

Z Północnego Uttar Pradeś można wyjechać do Nepalu.

Informacja

Zarząd ds. Turystyki stanu Uttar Pradeś ma tu dwa przedstawicielstwa: Garhwal Mandal VikasNigam (GMVN) oraz Kumaon Mandal Vikas Nigam (KMVN). GMVN ma siedziby w Dehradun, Mussuri i Riśikeś, a KMVN w Nainitalu. Mniejsze biura informacji turystycznej mieszczą się zwykle w hotelikach, które podlegają Zarządowi ds. Turystyki. W ramach Trekking Map Senes Zarząd wydał ostatnio komplet trzech map (20 INR każda) północnej części stanu. Są dobre, lecz skala 1:250 000 dyskwalifikuje je jako mapy trekkingowe.

MERATH

70 km na północny wschód od Delhi leży miasto Merath, w którym w 1857 r wybuchło powstanie sipajów. Miasto było wówczas największym w północnych Indiach garnizonem wojskowym. Niewiele obiektów upamiętnia dziś tamte krwawe wydarzenia. Jedynie na cmentarzu obok kościoła św. Jana znajduje się grób generała Ochterlony, który ma także swój pomnik w Kalkucie. W Merath największą atrakcjąjest hinduska świątynia Suradź Khund, a także mogolskie mauzoleum Śahpir obok starej Bramy Śahpir. W Merath powiodła się słynna indyjska zielona rewolucja, zmierzająca do samowystarczalności żywieniowej kraju. Miasto się wzbogaciło, co widać w wielu dobrze zaopatrzonych sklepach. Ostrze, jednak rysują się teraz problemy społeczne

Sardhana Pałac zbudowany 18 km na północ od Merath, należał do Bagam Samru. Ta muzułmańska dama, przeszedłszy na wyznanie rzymskokatolickie, wzniosła tu w 1809 r. bazylikę, której ołtarz wykonany jest z dźajpurskiego białego marmuru. Wewnątrz bazyliki znajduje się mauzoleum Samru.

W Merath czynnych jest kilka hoteli, najlepszy to hotel Shaleen, a najtańszy Anand, oba w rejonie Begum Bridge.

W hotelu Navin Deluxe w 540125 przy Abu Lane jedynka/dwójka z klimatyzacją kosztuje 350/550 INR, zwykłe pokoje 150/ 250 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *