NARODOWY PARK im. CORBETTA

NARODOWY PARK im. CORBETTA

Park im. Corbetta jest narodowym parkiem Indii, założonym w 1936 r. w pięknym zakątku na przedgórzu Himalajów, nad rzeką Ramganga. Żyje tu wiele dzikich zwierząt. Park Corbetta zajmuje obecnie, wraz z dołączonym rezerwatem Sonanadi, powierzchnię 1318 km2 (poprzednio 520 km2). Nazwa parku, wzięta od nazwiska znanego brytyjskiego myśliwego Jima Corbetta, autora książki The Man-Eaters of Kumaon, może się wydawać trochę niestosowna. Niemniej Corbett odegrał dużą rolę w założeniu rezerwatu, a wśród miejscowej ludności cieszył się ogromnym szacunkiem, gdyż zabijał tygrysy, które szczególnie upodobały sobie smak ludzkiego mięsa. Zresztą w końcu częściej korzystał z aparatu fotograficznego niż strzelby.

Odkąd zaprzestano szczucia tygrysów psami, brak śladów utrudnia odszukanie tych zwierząt (inaczej niż w parku Kanha w Madhja Pradeś). Największą szansę mają turyści zatrzymujący się na kilka dni, pod koniec sezonu (kwiecień – połowa czerwca).

Na co dzień podziwiać można natomiast dzikie słonie, długoogoniaste małpy indyjskie (z czarnym pyszczkiem i długim ogonem), rezusy, makaki bezogonowe, pawie, kilka gatunków jeleni. Są tu także gawiale – krokodyle o wąskim pysku, żywiące się rybami (widziane często z High Bank), jaszczurki – ostrzegacze, dziki i szakale. Nieraz można zobaczyć leopardy (w Indiach identyfikowane z panterami).

Park jest rajem dla ornitologów. Odkąd na rzece Ramganga zbudowano tamę Galagarh, w parku zagnieździło się wiele gatunków ptactwa wodnego.

Orientacja i informacja

Park im. Corbetta przyjmuje turystów od połowy listopada do połowy czerwca; należy wystrzegać się zwykle tłocznych weekendów. Zamykany jest o zachodzie słońca i nie wolno poruszać się tu nocą. Głównym miejscem noclegowym na terenie parku jest Dhikala, 51 km od Ramnagaru (najbliższej końcowej stacji kolejowej). W Ramnagarze znajduje się kilka hoteli oraz ekskluzywnych ośrodków wypoczynkowych.

Pozwolenia na nocleg w Parku można uzyskać w Ramnagarze, w biurze rezerwacji Parku (85489, otw. codz. 8.00-13.00, 15.00 – 17.00). Noclegi na terenie parku można także zarezerwować w stanowym biurze informacji turystycznej Uttar Pradeś w Delhi (011/3322251), zaś rezerwacji pokoi (jedynie trzech, 600 INR) w Khinanauli dokonuje się za pośrednictwem Biura Leśnictwa (Forest Office) w Lakhnau (u 05 22/246140). Może się zdarzyć, że na kolejne pięć dni nie ma w Parku wolnych miejsc noclegowych. W takim przypadku zamiast czekać w Ramnagarze, najlepiej zarezerwować noclegi i udać się do najbliższego kurortu górskiego Nainital lub Ranikhet.

Turyści, zainteresowani jednodniowym pobytem w Parku, muszą postarać się w Ramnagarze o pozwolenie wjazdu do Bidżrani (nie wolno bowiem wjeżdżać przez Bramę Dhangarhi i kierować się na Dhikalę). Niestety nie można uzyskać pozwolenia z wyprzedzeniem. Karty wstępu wydawane są w ilości 100 dziennie. Opłata za wstęp przy wejściu do Parku przy pobycie do trzech dni wynosi 100 INR, każdy kolejny dzień 15 INR; pozwolenie na fotografowanie 50 INR, kamera filmowa lub wideo 500 INR, samochód w obrębie parku 100 INR, przewodnik kolejne 100 INR. Hindusi płacą jedną trzecią powyższych stawek.

W Dhikali mieści się biblioteka, a wieczorami odbywa się darmowa projekcja filmów przyrodniczych. O wschodzie lub zachodzie słońca warto odbyć przejażdżkę na słoniu (50 INR za dwie godziny). W czasie dnia można się wspiąć na obserwacyjną ambonę.

W Bidźrani znajduje się punkt obsługi turystów (przewodnika trzeba wynająć obowiązkowo) i restauracja. Czasem i tutaj można wsiąść na słonia. Punkt wymiany walut znajduje się w banku w Ramnagar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *