Nainital

Wycieczki

Parvat Tours (ct 2656), reprezentowane przez KMVN, organizuje wycieczki do pobliskich jezior (Sat Tal i Bhim Tal) oraz bardziej oddalonych miejscowości takich jak Kausani czy Ranikhet. Letnia oferta biura obejmuje 6-dniowe pielgrzymki do Badrinath i Kedarnath. Wzdłuż The Mail mieszczą się prywatne agencje turystycznych, które mają podobne oferty, a dodatkowo sprzedają bilety autobusowe do Delhi. Agencje oferują jednodniową wycieczkę do Parku Narodowego im. Corbetta w cenie 120 INR. Taksówkarze liczą sobie za przejazd do parku 1000 INR za grupę do pięciu osób.

Noclegi – najtańsze

W Nainitalu funkcjonuje około 100 hoteli, hotelików i domów noclegowych. Podane tu ceny obowiązują poza sezonem, choć można liczyć na jeszcze większą zniżkę. Warto zapłacić nieco więcej za pokój z widokiem na jezioro.

Biuro KMVN posiada swój Tourist Rest House (2570) w Tallital. Łóżko w 8-osobowej sali plus ciepła woda kosztuje 25 INR, dwójka od 150 INR. Podobne ceny ma drugi Tourist Rest House (2400), stojący z dala od jeziora, na drodze do Delhi (niezbyt dobre położenie). Hotel Himalaya powyżej przystanku autobusowego ma malutkie jedynki (40 INR) i kilka przyjemnych dwójek z widokiem na jezioro i z łazienkami (150 INR).

Z tyłu hotelu Mansarover stoi hotel Gauri Niwas. 50 INR za pokój z łazienką to korzystna cena. Sąsiedni hotel Punjab nie jest właściwym miejscem na nocleg. Pokoje w Lakę View kosztują od 80 INR. Warto sprawdzić stary hotel Merino na The Mail (dwójki od 80 INR).

Popularnością cieszy się hotel Prashant (2345); pokoje z łazienką (ładne widoki z balkonów) kosztują tu 100 – 300 INR. Podobne ceny ma hotel Regency Gopaltara. Warto zajrzeć do hotelu Krishna (2662), oferującego pokoje z łazienką i telewizją satelitarną w cenie od 100 INR; pokoje o wyższym standardzie, na piętrze, kosztują 350 INR.

Naprzeciw klubu wysokogórskiego Nainital mieści się hotel CityHeart (-B 2228); dwójki z piecykami gazowymi (ciepłą wodą) w każdej łazience mają bardzo dobrą cenę 90 INR.

Trochę dalej na The Mall znajduje się kilka tanich miejsc noclegowych. Stary, podniszczony hote Alps ma obszerne, pokoje z balkonami za 80 INR. Właściciel jest bardzo miły i warto się tu zatrzymać. Jedynki ze wspólną łazienką w hotelu Standard kosztują 50 INR, dwójki z łazienką 110 INR. Dobry hotel Madhuban stoi tuż za hotelem Standard; cena dwójki z łazienką wynosi 75 INR. Podobnie kształtują się ceny w sąsiednim hotelu Basera.

Hotel Kohli (3368) na Mallital, prowadzony przez miłego Sikha, jest wspaniałym i czystym miejscem noclegowym; za dwójkę płaci się 80 -150 INR (z telewizją satelitarną); z okien pokojów na piętrze oraz z nowo wybudowanego tarasu roztacza się przyjemny widok.

Schronisko młodzieżowe (2513) ma dwie dwójki; łóżko na wspólnej sali kosztuje 22 INR lub 12 INR (z legitymacją). Schronisko jest zadbane i leży w spokojnym zakątku, 25 minut spacerem od bazaru Mallital. Dzienne wyżywienie – niezwykła okazja – 10 INR. Schronisko udziela informacji o trekkingu pod lodowiec Pindari. Sąsiedni Virdi Guest House prowadzi sikhijski stroiciel fortepianów (pokoje ze wspólną łazienką 60 INR).

Noclegi – średniej kategorii i najdroższe

Hotel Evelyn (2457) zachęca przyjemnym tarasem z widokiem na jezioro oraz dobrą restauracją; koszt dwójki waha się od 250 do 350 INR. Za dwójki w ogromnym hoteluAlka (2220) płaci się od 250 INR.

Grand Hotel (2406) jest jednym z najstarszych w mieście. Najlepsze są pokoje na piętrze, z widokiem na jezioro (od 550 INR). Niezbyt dobry jest Royal Hotel (*r 3007) – pozostałość z okresu brytyjskiego Radźu. Hotel jest duży, zniszczony, a obsługa hotelowa nie przejawia zainteresowania gośćmi. W ogrodzie stoją dziwaczne rzeźby. Nawet posezonowa cena pokoi jest zbyt wysoka (300 INR).

Większość hoteli tej klasy mieści się w pewnej odległości od Mallital. Gości hotelowych bezpłatnie dowozi się na The Mail. Swiss Hotel (3013) ma duże, wysokie pokoje za 550 INR; w martwym sezonie można liczyć na większą zniżkę. Tuż obok stoi hotel Earlscourt (3381), który niegdyś był prywatnym angielskim domem. Na półkach pozostały książki o bardzo budujących tytułach, typu „A Handbook for Girl Guides” czy „Hymns Ancient & Modern”.

Pokoje z łazienką kosztują 700 INR; ceny w restauracji hotelowej są wysokie.

W nieco dalej położonym hotelu Arif Castles (o 2801) pokoje kosztują 950 INR. Powyżej znajduje się Shervani Hilltop Inn (n 3128) z przyjemnym ogrodem; cena pokojów jest bardzo atrakcyjna (dwójka 595 INR).

Gastronomia

Przed hotelem Standard stoi budka The Dliaba, sprzedająca tanie przekąski; bardzo smaczna masala dosa kosztuje 10 INR. Dobre wegetariańskie thali (20 INR) można zjeść w restauracjach Sher-E-Punjab iShiva na Mallital Bazaar.

Duży wybór restauracji znajduje się na The Mail. Wegetariańską kuchnię (w restauracji gry wideo) proponuje Kumaon, lecz najlepsze wegetariańskie posiłki można dostać w Purohit, tuż obok restauracji Embassy. Dobrze gotują też w restauracji Capri, główne danie kosztuje około 50 INR. Znanym i nieco tańszym miejscem jest Flattis.

Przy hotelu Alps działa Sakley’s Restaurant wraz z piekarnią, która sprzedaje smaczne wyroby cukiernicze. Na końcu The Mail czynna jest druga restauracja sieci Sher-E-Punjab oraz restauracja specjalizująca się w kuchni Gudźaratu, Ahaar Vihar. Przy hotelu Merino działa restauracja Tandoor.

Najlepsze pizze, hamburgery i lody oferuje droga i modna Nanak’s Restaurant. Tuż nad jeziorem mieści się restauracja Kwality, ma smaczną indyjską kuchnię, za główne danie należy zapłacić 40 – 65 INR. Lepszą opinią cieszy się droższa restauracja Embassy.

Na specjalne okazje można wybrać się do restauracji hotelu Holiday Inn. Nocujące , tu wycieczki często korzystają z obiadoko-lacji (150 INR).

Podróżowanie

Najbliższe lotnisko Pantnagar znajduje się 71 km stąd. Obecnie nie ma tu żadnych rejsowych lotów.
Kathgodam, oddalone o 35 km na południe, jest najbliższą stacją kolejową. Agencje rezerwacji biletów kolejowych na The Mail mają określony przydział biletów do Agry, Lakhnau, Dźodhpuru i Kalkuty. Do Kathgodam i Haldwani jeżdżą kilkuosobowe taksówki (25 INR) oraz autobusy (co 30 min., 14.50 INR, 1,5 godz.). Do Delhi jeżdżą państwowe, poranne i wieczorne autobusy (75 INR, 9 godz.) oraz prywatne, z wideo i klimatyzacją (175 INR).

Inne kierunki odjazdu autobusów: Bhimtal (8.50 INR, 1 godz.), Ramnagar (29.50 INR, 3,5 godz.), Almora (26 INR, 3 godz.), Ranikhet (25 INR, 3 godz.), Kausani (45 INR, 5 godz.), Pithoragarh (70 INR, 9 godz.), Barii (39 INR, 5 godz.), Hardwar (90 INR, 9 godz.), Riśikeś (100 INR, 10 godz.), Dehradun (106 INR, 10,5 godz.). Autobus do Song, skąd rozpoczyna się trekking pod lodowiec Pindari, odjeżdża wcześnie rano.

Komunikacja

Ulicą The Mail, łączącą Mallital i Tallital, jeżdżą bardzo szybkie riksze rowerowe (stała cena, 3 INR). Jeśli nie ma w danym momencie wolnej rikszy, należy ustawić się w kolejce i poczekać kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *