Na północ od Kalkuty

Nabadwip

Do tego miasta przeniósł stolicę swego państwa ostatni hinduski król Bengalu, Lakszman Sen, zwany również Nadją. Wcześniej znajdowała się ona w Gaur. Nabadwip (Nabadwip), położony 114 km na północ od Kalkuty, jest prastarym centrum kultury sanskryckiej i ważnym ośrodkiem religijnym, z wieloma często odwiedzanym przez pielgrzymów świątyniami.

Berhampur

11 km na południe od Muszidabadu wznosi się duże miasto, które słynie z produkcji jedwabiu – Berhampur (Berhampore). Warto zwiedzić znajdującą się tutaj siedzibę Rządowego Ośrodka Badań nad Jedwabiem. W starym centrum handlowym, Khagarze, w północnej części miasta, nad brzegiem rzek niszczeją świetne niegdyś rezydencje europejskich kupców i przemysłowców.

Noclegi
W poszukiwaniu noclegu najlepiej udać się do Tourist Lodge, który zapewnia także smaczne posiłki. Pokoje 2-osobowe z łazienką kosztują 125 INR, 4-osobowe -160 INR, zaś za nocleg w pokoju z klimatyzacją trzeba zapłacić 275 INR. Hotel ten, znajdujący się nie opodal przystanku autobusowego, oddalony jest o 15 min drogi rikszą rowerową od stacji kolejowej Berhampore Court.

W budynku dworca mieści się sala przeznaczona na nocleg dla turystów. Mogą w niej spędzić noc 4 osoby.

Komunikacja Do Berhampuru, położonego na trasie pomiędzy Sealdah a Laglolą, można dotrzeć pociągiem z Kalkuty (186 km, 4-6 godz.). O 6.45 z Kalkuty wyjeżdżą również autobus (5 godz., 30 INR), docierający do miasta, oraz inne, dojeżdżające do Maldy (3,5 godz., 20 INR), Bol-puru (4 godz., 18 INR) oraz Siliguri (7 godz., 70 INR).

Na drugim brzegu rzeki widać stację przy Khagharat Rd, na której zatrzymują się pociągi kursujące na trasie Howrah-Azim-gańdż.

Murszidabad

Za czasów panowania nababa Siradż-ad-Dauli miasto pełniło rolę stolicy Bengalu. To tutaj władca ten został zmordowany po przegranej bitwie pod Plassey. Murszidabad był ponadto głównym ośrodkiem handlowym na szlaku wiodącym z Kalkuty, oddalonej o 221 km na południe w głąb kraju. Obecnie jest to ciche i spokojne miasteczko, położone nad brzegami rzeki Bhagirathi. Przybywający tu turyści mają okazję zapoznać się z urokami wiejskiego życia, charakterystycznego dla tego regionu Indii.

Za 40 INR kierowcy ryksz rowerowych godzą się zabrać turystów na trwające pół dnia zwiedzanie zabytkowych części Murszidabadu. Warto skorzystać z ich propozycji, gdyż miasto jest rozległe i nie wszędzie zdąży się dotrzeć pieszo. Głównym zabytkiem jest Hazarduari, wybudowany w klasycznym stylu, wzniesiony dla nababa w 1837 r. Z sufitu niedawno odrestaurowanej sali tronowej, tuż nad srebrnym tronem nababa zwiesza się ogromny żyrandol, dar królowej Wiktorii. Na ścianach wiszą portrety angielskich arystokratów; warto też zwrócić uwagę na sofę z kości słoniowej oraz wykonany z tego samego materiału palankin i srebrne lektyki. W zbrojowni wystawiono działo, pozostałe po bitwie pod Plassey. Pałac czynny jest codziennie oprócz piątków od 10.00 do 16.30. Wstęp kosztuje 0,50 INR.

Naprzeciwko pałacu wznosi się Wielka Imambara, która niestety powoli obraca się w ruinę. W pobliżu pozostałości wielkiego meczetu Katra pochowano Murszida Quli Khana, który w 1705 r. przeniósł stolicę do Murszidabadu. Nie opodal Ni-mak Haram Deohri (Brama Zdrajcy) dokonano udanego zamachu na Siradż-ad-Daula. W Kathgoli znajduje się dźinicka świątynia Parśwanathy, zaś podążając na południe od dworca, dociera się do Moti Dżhil, czyli Jeziora Perłowego, gdzie można podziwiać malownicze zachody słońca. Warto wynająć łódź i przeprawić się na drugi brzeg rzeki do Khusbagh (Ogród Szczęścia) gdzie zobaczyć można grobowiec nababa Siradża. W mieście nie brak innych ciekawych zabytkowych budowli oraz ruin.

Noclegi Turyści poszukujący noclegów muszą przygotować się na znaczne wydatki i brak wygód. Najtańsze pokoje znajdują się w obrębie dworca; za nocleg w 2-oso-bowym pokoju z łazienką płaci się tam 25 INR. Nie najlepsze warunki panują w Hotel Aurag, znajdującym się nie opodal pałacu. Pokoje 1- i 2-osobowe kosztują tutaj odpowiednio 60 i 80 INR, a cza- ‚ sem i więcej. Hotel Historical zapewnia noclegi w pokojach za 70 INR lub… na dachu.

Najlepszy z wszystkich ]e&\. Hotel Omrao, ale i jemu daleko do zachodnich standardów. Pokój 1-osobowy kosztuje w nim 60 INR, a 2-osobowy z łazienką – 120 INR. Posiłki serwowane przez tutejszą restaurację nie są zbyt drogie.

Nieco lepsze warunki panują w Tourist Logde, który otwarto w Berhampurze, ale aby się tam dostać, należy przejechać autobusem lub pociągiem aż 11 km.

Komunikacja Murszidabad leży na trasie Sealdah – Laglola. Codziennie przejeżdża przez niego kilka pociągów z Kalkuty (197 km, 4-6 godz.). Dalekobieżne autobusy odjeżdżają jednak tylko z Berhampuru.

Malda

Znajdująca się na trasie wiodącej do Dar-dżilingu, oddalona od 349 km od Kalkuty Malda, jest interesującym punktem wypadowym do zwiedzania ruin miast Gaur i Pandua. Słynie jednak obecnie przede wszystkim jako… miejsce hodowli dorodnych owoców mango. Turystów zainteresować może znajdujące się tu niewielkie muzeum a także Angielski Bazar, zwany także Ingraj Bazar, położony na przedmieściach Maldy. W 1771 r. Anglicy ustanowili tutaj faktorię handlową. Niedaleko stąd, w miejscu połączenia rzek Kalindi i Mahananda rozpościera się Old Malda (stare miasto), ważny port z czasów gdy Pandua była stolicą muzułmańską .

Noclegi i gastronomia Wzniesiony w ogrodzie, który zachwyca ogromnymi okazami dalii Malda Tourist Hotel oferuje noclegi po niezbyt wygórowanych cenach. Za pokój 2-osobowy płaci się 60 INR, zaś za 1- i 2-osobowy z łazienką – odpowiednio 90 i 120 INR. Pokój z klimatyzacją dla dwóch osób kosztuje 275 INR. W hotelu mieści się biuro turystyczne. Można tu dotrzeć z dworca autorykszą, płacąc kierowcy 5 INR. Równie wygodny i tani jest znajdujący się naprzeciwko Hotel Sainrat oraz Hotel Natraj, przy drodze prowadzącej do przystanków autobusowych.

Noclegów w retiring room można poszukać na dworcu kolejowym. Tutaj także mieści się godny polecenia bufet.

Na największe wydatki narażeni są turyści zatrzymujący się w Hotel Purbanchal, w którym ceny pokojów osiągają wysokość od 100/125 do 300/375 INR (pokój z klimatyzacją). Hotel ten oddalony jest od stacji o 20 min jazdy rikszą.

Komunikacja Znajdująca się na trasie głównej linii kolejowej Malda posiada bezpośrednie połączenie z Kalkutą (344 km, 7 godz.) i New Dżalpajguri(233 km, 5 godz.). Odjeżdżają stąd autobusy do Siliguri (6 godz., 40 INR), Dardżilingu, Berhampuru (3 godz., 20 INR), Murszidabadu i Kalkuty (8 godz., 50 INR).

Gaur

Oddalone o 12 km na południe od Maldy Gaur (Gaur) leży na granicy z Bangladeszem. Miasto było najpierw stolicą buddyjskiej dynastii Palów, następnie hinduskich Senów, a wreszcie muzułmańskich nababów. Pamiątką z tych czasów są ocalałe do dziś ruiny rozległych fortyfikacji oraz kilka meczetów (część zabytkowych ruin znajduje się po drugiej stronie granicy). Najokazalsze z nich to meczet Bara Sona oraz wzniesiony z cegły w 1425 r. Dakhil Darwadźah. W meczecie Qadam Rasul przechowywana jest niezwykle cenna relikwia – odcisk stopy Mahometa. Przyglądając się jej, można stwierdzić, że w dniu jej powstania prorok… nosił sandały! Nie opodal wznosi się grobowiec Fath Khana; wyryty na nim napis informuje turystów, że władca „wymiotował krwią i zmarł właśnie w tym miejscu”. Na ścianach bramy Gumti i meczetu Lattan zachowało się do dziś kilka barwnych, pokrytych emalią płytek. Coraz mniej można ich już zobaczyć na murach minaretu Firoz, jednak warto wspiąć się na tę wieżę ze względu na wspaniały widok, jaki roztacza się z jej szczytu.

Komunikacja Zabytkowe budowle leżą w znacznej odległości od siebie i nie zawsze można do nich łatwo trafić. Dlatego najlepiej skorzystać z ofert rykszarzy, którzy za ok. 100 INR przez pół dnia obwożą turystów po miejscach wartych zobaczenia. Podróż taksówką kosztuje 250 INR, ale dodatkowo zwiedza się wówczas także i Panduę.

Pandua

W przeszłości władcy kilkakrotnie przenosili stolicę z Gaur do Pandui (Pandua). Najwspanialszym zabytkiem tego miasta jest meczet Adina, wzniesiony przez szacha Sikhandra w XIV w. Wybudowany na miejscu dawnej świątyni hinduskiej, której szczątki przetrwały do naszych czasów, był niegdyś jednym z największych meczetów w całych Indiach. Obecnie jednak popada w ruinę. W pobliżu świątyni wznosi się mauzoleum Eklakhi, biorące swą nazwę stąd, iż koszt jego budowy wynosi! 1 lakh INR (100 000 INR). W Pandui można obejrzeć także kilka mniejszych meczetów. W niewielkim lasku, 2,5 km za autostradą, mieści się (niezbyt interesujący) rezerwat jeleni.

Komunikacja Pandua znajduje się przy głównej drodze szybkiego ruchu (NH34), 18 km na północ od Maldy. Przejeżdża obok niej wiele autobusów, które wysadzają turystów na ich prośbę. Główne zabytki znajdują się w Adinie, 2 km na północ od Pandui, oraz tuż przy autostradzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *