Na północ od Kalkuty

Serampur i Barakhpur

Położony nad rzeką Hoogly, 25 km na północ od Kalkuty, Serampur (Serampore) był własnością Duńczyków, zanim ich posiadłości w Indiach zostały wchłonięte przez Kompanię Wschodnioindyjską w 1845 r. Obecnie jedynym świadectwem ich obecności w tym mieście jest stary duński kościół i cmentarz.

Po drugiej stronie rzeki leży Barakhpur (Barrackpore). Jedyną pozostałością z czasów Kompanii Wschodnioindyjskiej są stare, rozsypujące się budynki, będące niegdyś siedzibami jej przedstawicieli. W mieście znajduje się również kilka godnych uwagi ogrodów oraz pomnik Gandhiego, wzniesiony na brzegu rzeki.

Oddalony o 3 km od Serampuru Maheś (Mahesh) słynie z ogromnej i bardzo starej świątyni Dżahannathy. Corocznie na przełomie czerwca i lipca obchodzi się w nim Maheś Jatra (Święto Wozu). Odbywające się tutaj wspaniałe uroczystości należą do najokazalszych w całych Indiach, a ustępują jedynie ceremoniom, jakie w tym dniu mają miejsce w Puri (Orisa).

Hooghly i Satgaon

Zabytkowe miasto Hooghly znajduje się 41 km na północ od Kalkuty, w pobliżu dwóch innych, nie mniej ciekawych miejsc, jakimi są Cinsura i Bandel. Hooghly było ważnym miastem portowym, aż do momentu, gdy funkcję tę przejęła Kalkuta. W1537r. Portugalczycy założyli tutaj faktorię ale w 1632 r., po długim oblężeniu, szach Dżahan zmusił ich do opuszczenia Hooghly, do którego powrócili oni jednak już w następnym roku. W 1651 r. w mieście założono faktorię Kompanii Wschodnioindyjskiej. Główną atrakcją Hooghly jest zbudowana w 1836 r. imambara, czyli brama z dwoma strzelistymi minaretami. Po przeciwnej stronie drogi wznosi się druga, nieco starsza, wzniesiona w latach 1776-1777.

Wcześniej głównym portem Bengalu byt oddalony o 10 km na północ Satgaon, jednak stopniowe zamulanie rzeki doprowadziło do jego upadku. Świadectwem dawnej świetności tego miasta są zachowane do dziś zabytki, w tym ruiny meczetu.

Ćinsura

Znajdująca się zaledwie 1 km na południe od Hooghly Ćinsura (Chinsura) była niegdyś własnością Duńczyków, którzy w 1825 r. oddali ją Anglikom w zamian za indonezyjską wyspę Sumatrę. Do dziś zachował się w okolicy fort oraz duński cmentarz, na którym zobaczyć można wiele starych grobowców. Jest on oddalony od miasta o 1 km na zachód.

Bandel

Kilka kilometrów na północ od Hooghly, a 43 km od Kalkuty, leży miasto Bandel (Bandel), w którym uwagę zwraca portugalski kościół i klasztor. Oba zabytki, wzniesione w 1599 r. a zniszczone w 1640 r. przez wojska szacha Dżahana, zostały odbudowane.

Do Bandel można dotrzeć pociągiem dojeżdżającym do Naihanti, a następnie promem, kursującym co godzinę.

Wisznupur

W mieście tym, nazywanym również Bisz-nupurem (Bishnupur), słynnym w tej okolicy ośrodku kulturalnym, wznoszą się wspaniałe, zdobione terakotą świątynie. Od XVI do XIX w. Wisznupur (Vishnu-pur) był stolicą królestwa Maila, którego władcy zasłynęli jako mecenasowie sztuki.

Ponieważ w okolicy prawie zupełnie brak kamienia, głównym materiałem budowlanym stała się cegła. Fasady wzniesionych tutaj kilkunastu świątyń zdobią terakotowe, bogato zdobione płytki, na których wyobrażono sceny z hinduskich eposów. Najwspanialsze z owych świątyń to: pełna przepychu Dżor Bangla, ogromna Madan Mohan, o kształcie piramidy, oraz piękna Szjam Raj, z 1643 r.

Wisznupur znajduje się w okręgu Bankury, słynącym z ceramiki (słynny stylizowany koń bankurski) i wyrobów z jedwabiu. Na tutejszych bazarach sprzedaje się także wyroby z metalu, gruby jedwab z kokonów dzikiego jedwabnika bengalskiego, wywodzące się z Baluczari sari, biżuterię z muszli, a także gandźifa, czyli okrągłe karty do gry, której reguły mało kto pamięta. W sierpniu, w czasie święta Dźhapan, przybywają tutaj zaklinacze węży, aby oddać hołd bogini Manasa, najważniejszemu z bóstw czczonych przez wyznawców kultu węża.

Noclegi
W okolicy na ogół brak miejsc noclegowych. Znaleźć je można w Tourist Lodge, gdzie za łóżko na sali płaci się 25 INR, zaś za pojedynczy lub podwójny pokój z łazienką – odpowiednio 100 i 150 INR. Nocleg w pokoju 2-osobowym z klimatyzacją kosztuje 250 INR. Hotel ten znajduje się ok. 3 km od stacji kolejowej. Do tańszych pensjonatów należy Lalj Hotel iBharat Boarding.

Komunikacja
Do miasta można dotrzeć autobusem odjeżdżającym z Kalkuty (4 godz.30 min, 25 INR). O godzinę krótsza jest podróż pociągiem Puralia Express, który wyrusza z Howrah.

Szantiniketan

W oddalonym o 3 km od Bolpuru Szantiniketan (Shantiniketan) znajduje się Uniwersytet Wiśwabharati (Visvabharati University). Początkowo mieściła się tu zwykła szkoła, która w 1901 r., dzięki inicjatywie słynnego indyjskiego poety, powieściopisarza Rabindranatha Tagore (1861-1941) j rozwinęła się, dając początek wyższej uczelni. Od samego początku jej istnienia kładzie się tutaj szczególny nacisk na kontakt człowieka z naturą, dlatego też wiele zajęć odbywa się pod gołym niebem. W 1913 r. Tagore został laureatem nagrody Nobla, rozsławiając historię i kulturę indyjską.
W 1915 r. Wielka Brytania przyznała mu tytuł szlachecki, jednak poeta zrzekł się go już 4 lata później, na znak protestu przeciwko masakrze w Armistarze.

W mieście znajdują się kolegia specjalizujące się w naukach ścisłych, kształcące przyszłych nauczycieli, zajmujące się teologią i sinologią, sztuką i rzemiosłem, a także muzyką i tańcem. Trudno opisać specyficzną atmosferę tego studenckiego miasta, jeśli samemu nie kształci się w tutejszych uczelniach. Jednak z pewnością warto je odwiedzić, aby obejrzeć liczne atrakcje turystyczne Szantiniketan. Należy do nich muzeum i galeria sztuki, znajdujące się w budynkach, w których niegdyś mieszkał Tagore. Zgromadzone tu zbiory można oglądać w godzinach: 10.30 – 13.00 i 14.00 – 16.30 od czwartku do poniedziałku. We wtorki obiekty te czynne są jedynie przed południem. Uniwersytet można zwiedzać codziennie po południu z wyjątkiem środy, dnia w którym założono szkołę. We wtorki i w okresie wakacji można przybyć tu także w godzinach przedpołudniowych.

Około 4 km od Szantiniketan leży Sri-niketan (Sriniketan), utworzony niedawno ośrodek rzemieślnictwa, w którym działają warsztaty zajmujące się tkactwem i wykonywaniem haftów kantha oraz batików, a także wyrobem ceramiki.

Noclegi Uniwersytecki International Guest House dysponuje tanimi noclegami i wyżywieniem. West Bengal Tourist prowadzi tutaj Shantiniketan Tourist Lodge, gdzie można wynająć 1- lub 2-osobowy pokój za 100/150 INR. Nocleg w 2-osobowym pokoju z klimatyzacją kosztuje 275 INR.

Noclegi oferują także inne hotele, w tym 3-gw’i’dzdkowy Mayitrakslii Hotel (» 52958) oraz uniwersyteckie pensjonaty. Pokoje do wynajęcia, tzw. retiringrooms, mieszczą się również na stacji kolejowej w Bolpurze.

Komunikacja Z Howrah codziennie o 9.55 wyjeżdża Shantiniketan Express, który przybywa do Bolpuru o 12.25. O 13.00 pociąg ten wyrusza z powrotem do Howrah. Z Dardżilingu o 22.30 kursuje nocny pociąg Darjeeling Mail, z którego można przesiąść się na kolejkę w New Dżalpajguri. Zatrzymuje się tutaj także wiele innych pociągów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *