Mussuri

Od czasu, kiedy w 1823 r. „odkrył” je kapitan Young, jest znanym kurortem górskim, leżącym na wysokości 2000 m, odległym od Dehradun o 34 km. W Mussuri znajduje się ponad 100 hoteli, które w okresie gorącego lata przyjmują setki turystów z Delhi. Poza sezonem miejsce jest zupełnie ciche, a grzbiety górskie dają możliwość wspaniałych spacerów.

Orientacja i informacja

Ulica The Mail, o długości 2 km, łączy plac Gandhi Chowk z Kulri Bazaar. Autobusy przyjeżdżające z Dehradun zatrzymują się w rejonie Library (Gandhi Chowk) lub Picture Pałace (Kulri Bazaar). Ponieważ The Mall w czasie sezonu zamknięta jest dla ruchu, warto więc zapytać, na którym przystanku zatrzymuje się autobus, by niepotrzebnie nie zajechać za daleko. Stanowe biuro informacji turystycznej -a 632863 mieści się przy The Mail. Trek Himalaya (tuż za biurem informacji turystycznej organizuje wyprawy trekkingowe i spływy kajakowe.

Zwiedzanie

Na Gun Hill wyjeżdża kolejka linowa (15 INR w obie strony, czynna codz. 9.00 – 17.00). Ze szczytu widać rozległą panoramę Himalajów. Szczególne wrażenie wywołuje szczyt Bandar Punć (6315 m), gdy nad ranem wyłania się z mroków nocy. Aby jednak doświadczyć tych wrażeń, trzeba wcześnie wstać i wejść na Gun Hill pieszo.

Na szczycie, za 10 INR można sobie zrobić zdjęcie w ozdobionym cekinami, narodowym stroju Garhwalu.

Spacery wokół Mussuri dostarczają wspaniałych widoków. Poprowadzona przez góry droga Camel’s Back Road rzeczywiście przypomina grzbiet wielbłąda. Istnieje możliwość wynajęcia kucyków (60 INR) lub rikszy, ciągniętej przez dwóch rikszarzy, a nierzadko pchanej przez trzeciego (60 INR). Inną propozycją może być spacer w dół do Happy Valley (Doliny Szczęścia) i do Centrum Uchodźców Tybetańskich (Tibetan Refugee Centre). Znajduje się tu świątynia i mały sklepik, sprzedający swetry robione ręcznie na drutach. Dłuższa, 5-kilometrowa trasa prowadzi przez Landour Bazaar do Lal Tib-ba, najwyższego punktu w Mussuri, oraz na Sisters’ Bazaar. W wypożyczalni Bertz leniwi mogą wsiąść na motorower z silnikiem 100 cm3. Firma oferuje kaski ochronne i ubezpieczenie.

GMVN (który ma budkę przy przystanku autobusowym Library) organizuje wycieczkę do wodospadów Kempty (Kem-pty Falls) (25 INR) i Dhanolti (75 INR), skąd roztacza się dobry widok na Himalaje.

Cóż można jeszcze robić w Mussuri? Można odwiedzić astrologa, iść do kina na Picture Pałace (12 INR), zagrać w bilard w hotelu Clarks (50 INR), zapisać się do biblioteki (25 INR) lub wypróbować swych umiejętności wjeździe na łyżworolkach (30 INR) na drewnianym największym w kraju torze (The Rink).

Noclegi – najtańsze

Ceny hoteli zmieniają się w zależności od sezonu. W przewodniku zostały podane ceny z okresu posezonowego (listopad — marzec), niemniej można próbować jeszcze je obniżyć; w styczniu i lutym niektóre hotele są nieczynne. W lecie ceny skaczą w górę o 300 %. Większość hoteli ma jedynie dwójki z łazienkami, a doba hotelowa kończy się o 10.00. Tragarze życzą sobie 16 INR za drogę od autobusu do jakiegokolwiek hotelu.

Kulri Bazaar Hotel Broadway, do 1954 r. prowadzony przez Miss Lee, był małym angielskim hotelikiem. Dzisiaj należy do uczynnego pana Malika. Miejsce jest czyste i zadbane, cieszy się popularnością wśród podróżnych i opiera się wszelkim zmianom (nie ma tu Star TV); dwójka 90 INR, kilka jedynek po 40 INR.

Hotel New Bharat, poniżej The Mail mieści się w starym budynku i prowadzi go równie stary, bardzo życzliwy zarządca, który jest ogrodnikiem z zamiłowania i hotel tonie w kwitnących roślinach doniczkowych. Pokoje 75 INR, niektóre mają dodatkowo saloniki. Hotel może być zamknięty w styczniu i lutym.

Nieciekawe dwójki w hotelu Regal kosztują 75 INR, zaś w hotelu Hill Queen, niedaleko stacji kolejki linowej od 50 INR do 150 INR.

Mały hotelik Valley View n 632324, usytuowany wspaniale w małym ogrodzie powyżej The Mail, ma słoneczny taras oraz dobrą restaurację. Czyste jedynki/dwójki 100/150 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *