Mathura

OKOLICE MATHURY

Wirdawana

Oddalona od Mathury o 10 km, Wirdawana jest miejscem, gdzie w młodości Kriszna romansował ze swymi pasterkami i zabawiał się, zabierając im ubrania podczas kąpieli w rzece.

Niewiele pozostało do dziś po 12 słynnych lasach (Wirdawana znaczy bazyliowy las). Światowy Fundusz na rzecz Natury (World Wide Fund for Naturę,WWF) sponsoruje program ponownego zalesiania tych terenów. Najpobożniejsi pielgrzymi okrążają dookoła cały rejon Wirdawany, przemierzając dystans ponad 200 km.

Najbardziej imponującą budowlą w Wirdawanie jest ogromna czerwona świątynia Gowindy (Govind Dev Tempie), która przypomina katedrę. Krisznę czci się także pod imieniem Gowindy, co tłumaczy się Pan Pasterzy lub Odnajdujący Krowy. Przed wejściem do świątyni należy oczywiście zdjąć obuwie. Podczas zwiedzania trzeba uważać, gdzie się stąpa, gdyż niechcący można wdepnąć w odchody nietoperzy. Świątynię zbudował w 1590 r. Man Singh, radża Dźajpuru. Architektonicznie jest ona jedną z najbogatszych świątyń w północnych Indiach. Pierwotnie była wysoka na 7 pięter, lecz Aurangzeb zburzył 4 najwyższe kondygnacje.

Świątynia Rangadźi (Rangaji Tempie), zbudowana w 1851 r., stanowi niezwykłą mozaikę stylów architektonicznych, wśród nich południowoindyjski (brama wejściowa -gopura) czy włoski (kolumnada). Przy wejściu na turystów oczekują dwa zabawne, mechaniczne teatrzyki marionetkowe, przedstawiające sceny z Mahabharaty \Ramajany (uruchomienie 1 INR). Na tyłach świątyni rozciąga się ogród, a w nim zbiornik ze ściętą marihuaną. Tylko hindusi mają wstęp do środkowej części świątyni, gdzie stoi 15-metrowa pozłacana kolumna. W Wirdawanie jest jeszcze około 4000 innych świątyń. Do najpopularniejszych należą Bankej Bihari, Radha Bal-labh zbudowana w 1626 r., Madan Mo-han oraz 10-kondygnacyjna świątynia Pagal Baba. W świątyniNidhi Wan niektóre małpy nauczyły się ponoć okradać turystów z aparatów fotograficznych i zwracają sprzęt jedynie w zamian za jedzenie!

W Wirdawanie ma siedzibę Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kriszny (The International Society of Krishna Con-sciousness, ISKCON) n 0565/442 478. Przy świątyni Kriszny i Balaramy (Krishna Balaram Tempie) powstaje imponujące, marmurowe mauzoleum Swamiego Prabhu-pady, założyciela towarzystwa, zmarłego w 1977 r. Budowa jest już na ukończeniu. Pracuje przy niej kilku najlepszych krajowych kamieniarzy. Z pokoju Prabhupady zrobiono muzeum, gdzie można zobaczyć kilka uświęconych przedmiotów mistrza, jak choćby ostatni kawałek mydła, jakim mył się Swami, antyseptyczny środek do płukania ust oraz pantofle, które Prabhupada otrzymał od British Airways podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Co roku kilkuset ludzi z Zachodu uczęszcza tu na kursy i seminaria, poświęcone praktycznie wszystkiemu, od astrologii po indyjską medycynę naturalną i zielarstwo.

Noclegi i gastronomia ISKCON Guest House is 442591 ma wiele dobrych pokoi, w których można zatrzymać się za wolny datek. Minimalna kwota 125 INR. Zwykle ISKCON Guest House jest pełny i warto zarezerwować pokój telefonicznie. W Wirdawanie można zatrzymać się także w jednym z kilku aśramów.

Najlepszą restaurację (wegetariańską) w miasteczku ma ISKCON Guest House, gdzie podaje się także soki owocowe, koktajle mleczne i thali (25-35 INR).

Podróżowanie Z Mathury, spod dworca kolejowego lub miejsca narodzenia Kryszny odjeżdżają do Wirdawany tempa 3 INR, tonga 35 INR i autoriksze 50 INR. Codziennie do Wirdawany kursują trzy parowe pociągi kolei wąskotorowej; odjazd z Mathury 6.55, 14.55, 18.50, z Wirdawany 7.55, 16.00, 20.05.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *