Mathura

Rejon Mathury, znany jako Bridź Bhumi, jest głównym hinduskim ośrodkiem pielgrzymkowym. Znajduje się tu niezliczona ilość świątyń. Hindusi wierzą, iż Kriszna, będący popularną inkarnacją Wisznu, urodził się właśnie w Mathurze, toteż wiele miejsc w okolicy naznaczonych jest epizodami z wczesnego okresu jego życia. Z Mathurą sąsiaduje Wirdawana, gdzie Kriszna romansował z żonami i córkami pasterzy {gopi). Tutaj wyznawcy Hare Kriszny mają swoją główną siedzibę.

Przy starym przystanku autobusowym w Mathurze mieści się biuro informacji turystycznej, które niekiedy organizuje wycieczki do głównych miejsc związanych z życiem Kriszny; wyjazd 6.30. Większość świątyń zamkn. 11.00 – 16.00 (czas sjesty dla dozorców świątyni… widocznie także dla hinduskich bogów).

Historia

Mathura (Muttra) już w starożytności była centrum kulturalnym i religijnym. Cesarz Aśoka popierał budowę buddyjskich klasztorów w Mathurze. O mieście wspominał Ptolemeusz i chińscy podróżnicy Fa Sien, przebywający w Indiach w latach 401 – 410 n.e. i Siian Cang, będący tu w 634 n.e. W ciągu dwóch stuleci liczba mnichów buddyjskich w 20 klasztorach zmniejszyła się z 3000 do 2000. Buddyzm zaczął ustępować tu hinduizmowi.

W 1017 r. afgański władca Mahmud z Ghazny dokonał grabieżczego najazdu na Mathurę, burząc świątynie hinduskie, a pozostawiając jedynie buddyjskie. W 1500 r. Sikandar Lodi kontynuował dzieło zniszczenia, zaś Aurangzeb, fanatyczny władca mogolski, zrównał z ziemią świątynię boga Kesawy (Kesava Deo Tempie), stojącą na miejscu jednego z najważniejszych klasztorów buddyjskich, i zbudował tu meczet.

Miejsce narodzenia Kryszny

Między dawnymi zabudowaniami świątyni boga Kesawy widnieje mała salka, przypominająca celę więzienną. Na kamiennej płycie, obok której pielgrzymi przechodzą obecnie gęsiego, przyszedł na świat Kryszna (Sri Kryszna Dźanmbhumi). Działo się to około 3500 lat temu. Kriszna urodził się w tym niegodnym miejscu, bowiem jego rodziców więził wówczas despotyczny król Kansa. Meczet Aurangzeba góruje ponad celą. W pobliżu zbudowano niedawno hinduską świątynię. W następstwie konfliktu hindusko-muzułmańskiego w Ajodhja wprowadzono tu ostry wojskowy nadzór.

Według innego przekazu miejsce narodzenia Kryszny znajduje się 200 m dalej, w pobliżu Potara-Kund, gdzie prawdopodobnie prano pieluszki niemowlęcia.

Wzdłuż Jamuny

Wzdłuż brzegu Jamuny, mierzącej w Mathurze 300 m szerokości, zbudowano wiele ghatów. Wiśram jest najważniejszym gha-tem do rytualnych kąpieli, ponieważ odpoczywał tu Kriszna, zabiwszy wcześniej króla Kansę. Łódki z pielgrzymami wypływają stąd na krótką przejażdżkę po rzece; Jamu-na przy ghacie pełna jest żółwi.

Zaraz za ghatem Wiśram stoi 4-kondy-gnacyjna Wieża Sati (Sati Burdź). Wieża upamiętnia obrzęd sati, którego dokonała maharani Dźajpuru Behari Mai w 1570 r. Aurangzeb zburzył górne kondygnacje, które zostały później ponownie dobudowane.

Radża Amberu Man Singh zbudował nad brzegiem rzeki fort Kans Kila, który niestety nie zachował się w całości do naszych czasów. Zaś obserwatorium astronomiczne, wzniesione przez maharadżę Dźajpuru Dźaj Singha, zniknęło bez śladu.

W 1661 r Abu an-Nabir Khan zbudował w głównej części miasta Wielki Meczet (Dżama Masdżid), a Seth Gokuldass, radża Gwalijaru, w 1814 r. postawił w pobliżu hinduską świątynię Dwarkadheś, główną świątynię Mathury, dedykowaną oczywiście Krisznie.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum posiada bogatą kolekcję starożytnej indyjskiej rzeźby, reprezentowanej przez szkołę Mathury. Pośród eksponatów słynna postać stojącego Buddy z V w., znaleziona w Mathurze. Poza tym muzeum wystawia monety oraz wyroby z terakoty, brązu. Czynne codz. 10.30 – 16.30, 16 IV -30 V 7.30 – 12.30, pn. niecz., bezpł.; przy muzeum przyjemny ogród.

Świątynia Gity

Świątynia (Gita Mandir) jest współczesną budowlą wzniesioną przez Birlów, rodzinę bogatych przemysłowców. Pielgrzymi zmierzający do Wirdawany odwiedzają świątynię, by zobaczyć Gita Stambh, kolumnę na której widnieje wyrzeźbiona w całości Bha-gawadgita.

Noclegi i gastronomia

Tanim miejscem noclegowym jest Infernational Guest House, usytuowany obok miejsca narodzenia Kriszny. Jedynka/ dwójka 20/30 INR, dwójka z łazienką 60 INR, z air-coolerem 85 INR. Napis przy wejściu ostrzega: „Zakaz wnoszenia broni i amunicji”. Hotelik ma dobrą wegetariańską restaurację (thali jedyne 11 INR) i ogród.

Dobrą opinią cieszy się hotel Agra 403318. Góruje nad rzeką, położony w przyjemnym miejscu nad Bengalskim Ghatem. Pokoje są czyste, a właściciele życzliwi. Jedynka ze wspólną łazienką 75 INR, dwójka z łazienką od 200 INR, kilka pokoi klimatyzowanych.

Hotel Nepal -a 404308 przy Delhi Rd ma dobre położenie ze względu na bliskość przystanku autobusowego. Pokoje rozłożone wokół dziedzińca, jedynka/dwójka od 100/150 INR, klimatyzowana dwójka 400 INR; w każdym pokoju łazienka; w hotelu tania restauracja. Trochę tańszy, choć hałaśliwy jest hotel Kwality niedaleko starego przystanku. Restauracja nie jest zła, lecz nie ma nic wspólnego z siecią Kwality. Pokoje w Tourist Bungalow 75/100 INR; niedogodne położenie w dzielnicy Civil Lines.

Mansarovar Pałace n 408686 oraz Mukund Pałace n 404055 są hotelami średniej kategorii. Pierwszy nie wyróżnia się niczym szczególnym, jedynka/dwójka 230/ 330 INR, pokoje z klimatyzacją 375/ 475 INR. Drugi posiada ogromny ogród i kilka nowo wybudowanych dwójek za 300 INR.

Najwyższej klasy hotelem jest Madhuvan 404064; faks 404307; pokoje 300/ 400 INR, pokoje z klimatyzacją 450/ 600 INR. Basen dla gości bezpł., dla pozostałych 75 INR; główne danie w restauracji (wegetariańskie lub mięsne) około 55 INR.

Podróżowanie

Mathura leży 57 km na północ od Agry i 141 km na południe od Delhi. Ze starego przystanku autobusowego odjeżdżają co godzinę autobusy do Agry (14 INR, 1,5 godz). Na nowym przystanku stoją autobusy do Delhi (35 INR, 3,5 godz.), także do Agry oraz autobusy zorganizowanych wycieczek z obu miast.

Mathura to ważny węzeł kolejowy. Stąd odjeżdżają pociągi do wielu indyjskich miast, takich jak Agra, Bharatpur, Sawaj Madhopur (do Ranthambhore) i Kota. W Mathurze ma przystanek Taj Express z Delhi (odjazd z dworca Nizamuddin, 2./ 1. klasa 35/138 INR). Podróż trwa jedynie 1,45 godz. Shatabdi Express nie zatrzymuje się tutaj.

W Mathurze można wypożyczyć rowery i udać się do Wirdawany i innych wiosek w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *