Leh

Połączenie z Manali

Droga z Manali do Lehu czynna jest krócej, zwykle od czerwca do połowy września, ale podobnie jak w przypadku trasy ze Śrinagaru, terminy otwarcia często ulegają zmianom. Zdecydowanie najwygodniejsze są autobusy należące do Himachal Tourism, odjeżdżające sprzed biura naprzeciwko Dreamland Hotel. Droga prowadzi wysoko w górę i pnie się na wysokość 5328 m, co uosób, które nie przeszły okresu aklimatyzacyjnego w Lehu, występują objawy choroby wysokogórskiej – bóle głowy i nudności.

Bilety na komfortowe autobusy deluxe do Manali, obsługiwane przez Himachal Tourism, kosztują 700 INR i można je kupić na dzień przed wyjazdem, od godz, 9.00. Nie ma możliwości dokonania wcześniejszej rezerwacji, dlatego przed biurem często ustawia się długa kolejka. Autobus odjeżdża o 6.00 rano i dociera do Lehu po dwóch dniach; postój na noc organizowany jest w Sarću (Sarchu). Himachal Tourism prowadzi tam coś na wzór noclegowni pod namiotami, gdzie za pobyt trzeba zapłacić niebagatelną sumę 80 INR.

O wiele taniej wynosi podróż mniej komfortowymi autobusami miejscowymi, odjeżdżającymi z przystanku autobusowego w Lehu o godz. 4.00; bilety w cenie 400 INR. Wiele osób decyduje się na przejazd autostopem (samochody ciężarowe), co wiąże się z wydatkiem jedynie ok. 150 INR. Najbardziej zamożni turyści podróżują jeepem – wynajęcie kosztuje prawie 10 000 INR. Na trasie do Manali kursuje też sporo autobusów prywatnych; szczegółowych informacji udzielają biura podróży w mieście.

Komunikacja miejska

Lotnisko Przejazd autobusem z Lehu na lotnisko kosztuje 5 INR, trzeba jednak pamiętać, iż autobusy nie kursują regularnie. Jeżdżą także taksówki i jeepy (65 INR).

Autobus

Biuro informacji (2285) mieści się w brzydkim kamiennym budynku z zielonymi oknami, w północnej części dworca autobusowego.

Leh posiada dobrze zorganizowaną komunikację miejską, zarówno jeśli chodzi o autobusy, jak i samochody dostawcze. Miasto ma połączenie z Coglamsarem (Choglamsar), Ćuśotem (Chushot), Hemisem, Khalsi, Matho, Phiangiem, Sabu, Sakti, Saspulem, Sejem (Shey), Spitokiem, Stokiem i Tikse.

Autobusy do Alći (Alchi) odjeżdżają w środy i niedziele, o godz. 8.30. Odcinek do Saspulu (2 km od Alći) można pokonać na piechotę, a do Lehu dojechać już autobusem. Szczegółowych informacji udziela obsługa biura informacji na dworcu autobusowym. W okresie zimowym wiele kursów zostaje zawieszonych.

Jeepy i taksówki

Kilkuosobowe grupy turystów mogą wynająć jeepy. Wprawdzie podróż jest droga, ale za to unikniemy nieprzyjemnie zatłoczonych autobusów, które nie zawsze przyjeżdżają na czas. Obowiązuje ustalona taryfa opłat, opracowana przez związek taksówkarzy. Podróż do Spitoku i z powrotem, wraz z godzinnym postojem (przeznaczonym na zwiedzanie klasztoru) kosztuje 160 INR. Uwająca sześć godzin wyprawa z Lehu i z powrotem, podczas której podróżni obejrzą Śej (Szey), Tikse i Hemis, to wydatek ok. 650 INR (na zwiedzenie każdego klasztoru turyści mają po jednej godzinie). Taksówkami można też dostać się do Manali, Śrinagaru, Kargilu i na lotnisko Leh Air-port. W biurze związku taksówkarzy (Thxi Drivers’ Union), znajdującym się przy postoju taksówek, umieszczony jest aktualny cennik opłat. Nie zaszkodzi jednak potargować się z kierowcą, bo może uda się wywalczyć niższą cenę za przejazd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *