Leh

Zakwaterowanie

Ladakh posiada zaskakująco dobrą bazę noclegową. Należy jednak mieć na uwadze, iż większość hoteli i pensjonatów czynna jest tylko w sezonie turystycznym. Wysokie ceny przeważnie obowiązują tylko w szczycie sezonu. Podane niżej ceny dotyczą wyłącznie sezonu turystycznego. Najtańsze pensjonaty oferują często zaledwie kilka pokoi w wynajmowanych w domach prywatnych. W wielu starych budynkach są jeszcze tradycyjne piece kuchenne.

Noclegi – najtańsze

Długo już funkcjonujący Old Ladakh Guest House oferuje pokoje ze wspólną łazienką za 60-80 INR, a także pokoje dwuosobowe z łazienką za 120 INR. Inne godne polecenia miejsca o podobnych cenach noclegów to zadbany przyjemny Shalimar Guest House, pobliski i równie popularny Tak Guest House oraz nieco większy Palace View Kiddar. Bliżej centrum położony jest cieszący się lepszą opinią Khan Manzil Guest House.

Turyści nie dysponujący większą sumą pieniędzy chętnie korzystają z usług Namgy-al Hotel, znajdującego się nieco z dala od centrum Lehu. Pokoje dwuosobowe kosztują tu 50 INR (na piętrze 70 INR), łazienki są wspólne. Tuż obok stadionu usytuowany jest niewielki, bardzo sympatyczny Firdous Hotel. Pokoje dwuosobowe w cenie 80 INR, lub 120 INR za pokój z łazienką.

W północnej części miasta znajduje się sympatyczny hotel Sluingrila prowadzony przez chętnie służącą pomocą rodzinę. Za pobyt w pokoju bez łazienki trzeba zapłacić 60-100 INR, ciepłą wodę dostaje się za darmo. Z miłej atmosfery i zadbanych pokoi znany jest też Antelope Guest House, którego dużą zaletą są piękne widoki na pałac w Lehu. Turyści mogą tu wynająć pokoje jednoosobowe (60 INR) i dwuosobowe (140 INR bez łazienki; 200 INR z łazienką). Pobliski hotel Himalaya jest dość zapuszczony i raczej niezbyt godny polecenia. Pokoje dwuosobowe w cenie 120 INR (z łazienką 180 INR).

W zacisznej części miasta, na północ od hotelu Himalaya, znajduje się hotel Tse Mo Vicw (należy kierować się znakami). Nocleg w pokoju z łazienką kosztuje tu 100-150 INR. Idąc ścieżką prowadzącą do klasztoru Sankar Gompa dojdziemy do hotelu Kailash z ogrodem otoczonym kamiennym murem. Wynajęcie pokoju dwuosobowego (wszystkie z łazienką) kosztuje tu 130 INR.

Przy drodze odchodzącej od German Ba-kery Restaurant położonych jest kilka popularnych hotelików z ogrodami i ładnymi widokami na okolicę. Najdroższy z nich to przyjemny Bimla (3854). Pokoje w cenie od 100 do 180 INR (bez łazienki) i od 180 do 240 INR (z łazienką). Nieco tańsze noclegi oferuje/nc/iw. Można tu wynająć jedynki i dwójki za 80 i 120 INR, a także pokoje dwuosobowe z łazienką i ciepłą wodą podgrzewaną energią słoneczną (180 INR). Podobne ceny zakwaterowania oferuje Dehlwc oraz ostatni hoteli przy tej ulicy, otoczony ogrodem Ti-sei; prawdziwą atrakcją jest tu tradycyjnie urządzona kuchnia.

Powyżej hotelu Tsemo-La, ujrzymy Karzoo Guest House; pobyt w pokoju dwuosobowym kosztuje 80 INR. Dużą popularnością cieszy się też pobliski Two Star Guest House z pokojami dwuosobowymi za 100 INR oraz miejscami na sali sypialnej, za które płaci się 40 INR. Kierując się dalej w górę ulicy, dojdziemy do Man-soor Guest House. Panuje tu ciepła, rodzinna atmosfera, dodatkowym plusem są też niezbyt wygórowane ceny noclegów (60 INR). Rainbow Guest House leży na południe stąd i oferuje równie niedrogie zakwaterowanie: 50-60 INR za pokój ze wspólną łazienką.

Wioska Changspa, położona w odległości 10 minut drogi od miasta, odwiedzana jest zwykle przez turystów chcących uciec od zgiełku panującego w Lehu. Pokoje dwuosobowe w Eagle Guest House kosztują od 70 do 100 INR. Pomimo bardzo niskiego standardu usług warto zatrzymać się w Tsavo, urządzonym w jednym z niewielu już tradycyjnych domów w stylu Ladakhu; za pobyt w pokoju dwuosobowym płaci się 60 INR. Za 60-80 INR można przenocować w Otsal, Asia i Lar-chang, jeszcze tańszy jest usytuowany naprzeciwko Greenland Guest House. Pokoje dwuosobowe, czyste, za 70 INR (bez łazienki) i 170 INR (z łazienką) oferuje położony nieco dalej przy tej samej ulicy Rinchens Guest House. Po 10 minutach marszu dojdziemy do bardzo popularnego Oriental Guest House, prowadzonego przez sympatyczną rodzinę. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje 70 INR.

Dwa godne polecenia hotele znajdują się na południe od centrum Lehu. Pierwszy to zadbany, otoczony ogrodem Pad-ma Guest House. Za pokoje jedno- i dwuosobowe bez łazienki płaci się odpowiednio 80 i 100 INR, pokoje z łazienką kosztują 150 i 240 INR. Na miejscu można też wykupić smaczne obiady regionalne za 30 INR. Pobyt w Nezer View Guest House to wydatek od 60 do 80 INR (bez łazienki) i 150 INR (z łazienką). Chętnie służący pomocą właściciel zajmuje się wypożyczaniem sprzętu do chodzenia po górach.

Noclegi – średnia kategoria

Niedawno odnowiony Yasmin Guest House (naprzeciwko hotelu Rockwood), oferuje turystom pokoje dwuosobowe z łazienką za 280 INR. Za pobyt w pokoju dwuosobowym (łazienki wspólne) w hotelu Choskor (3626) trzeba zapłacić 180 INR. Droższy jest hotel Rockwood z pokojami dwuosobowymi z łazienką za 280 INR oraz hotel Bijoo (2331), niedaleko hotelu Choskor, gdzie za nocleg w pokoju jedno- lub dwuosobowym płaci się odpowiednio 300 i 400 INR (wszystkie pokoje z łazienką).

Poniżej Dreamland Restaurant znajduje się chętnie odwiedzany Lung-Se-Jung.
Głównym powodem jego popularności są stałe dostawy ciepłej wody (ale tylko wieczorem); pokoje w cenie 200-300 INR. Z podobnym wydatkiem wiąże się pobyt w hotelu Ibex. Władnej okolicy, nieco za centrum, usytuowany jest Dragon Hotel, ceny zbliżone do tych z Ibexu. W pobliskim hotelu Hills View można wynająć pokoje za 100-150 INR (ze wspólną łazienką) i za 250 INR (pokój dwuosobowy z łazienką). Niedaleko stąd położony jest droższy hotel Horzay, nocleg w pokoju dwuosobowym oznacza pozbycie się 400 INR.

Jedyną zaletą Siachen Hotel jest usytuowanie koło przystanku autobusowego. Ceny pokoi są wysokie i wynoszą od 300 do 400 INR za pokój z łazienką.

Noclegi – najdroższe

Najdroższe hotele w Lehu oferują pobyt w pokojach jedno- i dwuosobowych z wyżywieniem za 600-800 INR. Zaliczają się do nich Tsemo-La (n2281), Khangri (n2251), Lhari-Mo («2377), sąsiadujący z nim K-Sar (2548) i usytuowany poniżej Mandala, także hotel Galdan Continental (»2373) w samym centrum miasta oraz Shambala (w2276) za miastem, na skraju doliny.

Usytuowanie w spokojnej okolicy jest zaletą otoczonego pięknym ogrodem hotelu Omasila (2319). Za pobyt w pokoju dwuosobowym płaci się 650 INR (bez wyżywienia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *