Kausani – Banbassa

KAUSANI

W tej niewielkiej wiosce Himalaje zdają się pukać do drzwi. Kausani, położona na wysokości 1890 m, 53 km na północ od Almory, jest doskonałym miejscem na niezmąconą kontemplację. W 1929 r. przybył tu Mahatma Gandhi, by poddać się inspirującemu duchowi gór; zatrzymał się w aśramie Anasakti. W Kausani wychował się uznany poeta indyjski, Sumitra Nandan Pant.

Okolica sprzyja wędrówkom. Nie należy rezygnować ze spaceru do XII-wiecznej świątyni w Bajdźnath, odległej o 14 km od Kausani. F^tać o drogę przez las, która skraca trasę o 6 km.

Noclegi i gastronomia

Hotele zbudowane na wzgórzu, nad przystankiem autobusowym, cieszą się popularnością ze względu na wspaniałą górską panoramę. Aśram Anasakti (Aśram Gandhiego) ma pokoje w cenie 50 INR, posiada dobrą bibliotekę, z której każdy może korzystać, oraz tablicę orientacyjną na tarasie, przydatną do identyfikacji szczytów. Obok moi Krishna Mountain View (4208) o wyższym standardzie; dwójka 450 INR, w martwym sezonie 40% zniżki. Sąsiedni hotel Prashant ma tanie, skromne pokoje; za jedynki płaci się od 50 INR, 4-osobowy pokój z łazienką i widokiem na góry kosztuje 300 INR. Podobne ceny mają Amar Holiday Home i hotel Jeetu.

Po drugiej stronie wzgórza stoją tańsze hotele New Pines i Old Pines (dwójki 50 INR). Poniżej wieży telewizyjnej działa dobra restauracja Hill Queen.

Parę kilometrów poniżej wioski stoi Tourist Rest House (n 4206), własność KMVN; całkiem niedrogie są przyzwoite dwójki z ciepłą wodą i balkonikami wychodzącymi na góry – od 75 INR; domki za 175 INR; łóżko we wspólnej sali kosztuje 20 INR.

Podróżowanie

Połączenia autobusowe z Kausani: Almora (20 INR, 2 godz.), Ranikhet (26 INR, 3,5 godz.), Nainital (45 INR, 5 godz.). Najbliższy dworzec kolejowy mieści się w Kathgodam (końcowa stacja).

BANBASSA

Banbassa jest indyjską wioską, leżącą najbliżej przejścia granicznego z Nepalem w Mahendrenagarze. Istnieje możliwość wjazdu do Nepalu od tej strony. Z Delhi do Banbassy autobus kursuje codziennie (12 godz.), jadąc zaś z Delhi pociągiem, trzeba wysiąść w Bareli. Autobus z Almory do Banbassy wyjeżdża codziennie o 7.30 (68 INR, 7 godz.).

Z Banbassy do granicy i Mahendrena-garu jeżdżą riksze (20 min.), tam zaś można wsiąść w autobus do Kathmandu; podróż do stolicy Nepalu trwa 25 godzin i jest bardzo wyczerpująca. Jako że Okolica urzeka widokami, warto podróżować w czasie dnia i po 9 godzinach jazdy przystanąć w Nepalgandźu. Gdyby pojawiły się trudności z biletami na bezpośredni autobus do Nepalgandźu, należy pojechać do Atarji (połączenie z Dhangadhi), a dopiero stamtąd do Nepalgandźu i dalej do Kathmandu (dzienne i nocne połączenia, 16 godz.) i Pokhary (nocne połączenie, 15 godz.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *