Kalkuta

BBD Bagh (plac Dalhousiego)

W czasach gdy Kalkuta była stolicą brytyjskich Indii, BBD Bagh stanowił główne centrum miasta. W północnej części placu znajduje się olbrzymi Writers’ Building (budynek pisarzy) ukończony w 1880 r. Dawniej budynek zajmowany był przez urzędników Kompanii Wschodnioindyjskiej zwanych także pisarzami. Obecnie Brytyjczyków zastąpili urzędnicy stanowych władz Zachodniego Bengalu. Spod piór tychże ludzi wychodzą wszelkie formularze w przysłowiowych dziesięciu egzemplarzach, stanowiące utrapienie mieszkańców i turystów zwiedzających Indie. Na BBD Bagh mieści się też Poczta Główna, a w jego wschodniej części biuro turystyczne Zachodniego Bengalu.

Do 1757 r. Fort William, znajdował się w miejscu dzisiejszej poczty i sięgał brzegu rzeki, która zmieniła swój bieg. Producenci wyrobów z miedzi przy Poczcie Głównej zajmują dziś miejsce, na którym niegdyś wznosiły się mury Fortu. Z Fortem William związana jest historia „czarnej dziury Kalkuty”, małej wartowni, w której – według brytyjskiej wersji tego wydarzenia – podczas najazdu Siradż-ad-Daula uwięziono 146 Brytyjczyków. Następnego dnia znaleziono tylko 23 żywych.

Reszta zmarła w ciasnym pomieszczeniu na skutek uduszenia, przy szczególnie dużej wilgotności powietrza.

Obecnie historycy uważają, że fakty zostały propagandowo wyolbrzymione i liczba zarówno więzionych, jak i uduszonych była dwukrotnie mniejsza. Czarna dziura stała w północno-wschodnim rogu dzisiejszej poczty, ale od czasu uzyskania niepodległości ślady jej istnienia zostały usunięte.

Kościół św. Jana

Nieco na południe od BBD Bagh wznosi się kościół św. Jana (St John’s Church), pochodzący z 1787 r. Na zarośniętym cmentarzu znajduje się wiele ciekawych zabytków. Jest tu ośmioboczne mauzoleum Joba Charnocka, założyciela Kalkuty, który zmarł w 1692 r. Tutaj też został pochowany admirał Watson, który wspierał lorda Clive’a walczącego z Siradż-ad-Daulą o Kalkutę. Można też zobaczyć obelisk upamiętniający wydarzenie „czarnej dziury”, przeniesiony spod budynku Poczty Głównej.

Zabudowania brytyjskie

Najbardziej imponujący z obiektów, które pozostały po Brytyjczykach w Kalkucie to Muzeum Wiktorii. Rozwój handlu sprzyjał gromadzeniu majątków, które z kolei zaowocowały wzniesieniem paru interesujących budynków. Dom Rządowy (Radź Bhawan), dawniej siedziba władz brytyjskich, jest obecnie zajmowany przez władze Zachodniego Bengalu. Budynek ten został zbudowany przez markiza Welle-sleya w latach 1799-1805, na wzór Kedle-ston Hall w Derbyshire w Anglii, ukończonego zaledwie parę lat wcześniej i należącego do lorda Curzona. Dom Rządowy stoi w północnej części Mcdanu. W jego wnętrzach znajdziemy kilka interesujących przedmiotów, między innymi tron sułtana Tipu i… pierwszą zamontowaną w Kalkucie windę. Opodal wzniesiono ratusz miejski w stylu „doryckim”a tuż obok budynek Sądu Najwyższego z 55-metrową wieżą, zbudowany w 1872 r. Jest on kopią ratusza (Staadhaus) z Ypres, w Belgii.

Na południe od ogrodu zoologicznego, w Belwederze, dawnej rezydencji porucznika – gubernatora Bengalu mieści się Biblioteka Narodowa, uznawana za największą w Indiach.

Cmentarz przy South Park St został niedawno odnowiony. Można tam zobaczyć wspaniałe nagrobki z interesującymi inskrypcjami. Jest tu pochowany pułkownik Kyd, założyciel Ogrodów Botanicznych i wiele osób o ciekawych życiorysach. Przewodniki wspominają na przykład panią Rose Aylmer, zmarłą prawdopodobnie… z przejedzenia, po spożyciu znacznej ilości ananasów.

Pozostałe muzea

Obok najwspanialszych muzeów, do których można zaliczyć Muzeum Indyjskie i Muzeum Wiktorii, warto zwiedzić Muzeum Asutoś (Asuthoś Museum) na Uniwersytecie Kalkuty, gdzie zgromadzono głównie kolekcję ludowej sztuki bengalskiej (otw. pn.-sb. 10.30-16.30 i nd. 10.30-15.00; wstęp wolny).

Przy Gurusday Rd 19A mieści się Muzeum Przemysłu i Techniki im. Birla (Birla Industrial & Technological Museum, otw. codz. 10.00-17.00; wstęp 1 INR). Zamożna i filantropijna rodzina Birla założyła też Akademię Sztuki i Kultury, nazwaną swoim imieniem (Birla Academy of Art & Culture), która posiada ciekawą kolekcję rzeźby i sztuki nowoczesnej (otw. codz. 16.00-20.00, pn. zamkn.; wstęp: 1 INR, Southern Ave 109). Rodzina Birlich ufundowała też dużą świątynię znajdującą się za rogiem przy Muzeum Przemysłu i Techniki.

Akademia Sztuk Pięknych (Academy of Fine Arts) przy Cathedral Rd w dzielnicy Chowringhee, posiada stałą wystawę i prowadzi warsztaty artystyczne. Codziennie odbywają się tu wieczory kulturalne (otw. codz.: 15.00-20.00, pn. zamkn.; wstęp: 1 INR).

Przy Muktaram Babu St, wąskiej uliczce w północnej Kalkucie, mieści się Pałac Marmurowy (Marble Pałace), w którym podziwiać można prywatną kolekcję statuetek i obrazów, wśród nich dzieła Ru-bensa i Reynoldsa (otw. codz. z wyj. pn. i czw. 10.00-16.00, wstęp bezpł. za okazaniem pozwolenia, wydanego przez rządowe biuro turystyczne). Tuż obok, w przecznicy od Rabindra Sarani, usytuowany jest stary Dom Tagore’a (Tagore House), gdzie mieści się centrum kultury, w którym działa, szkoła tańca, warsztaty teatralne, muzyki hinduskiej itp. Tutaj urodził się i został pochowany Rabindranath Tkgore, największy współczesny poeta indyjski (otw. pn.-pt. 10.00-17.00, sb. 10.00-14.00).

Niedaleko Poczty Głównej można odwiedzić małe Muzeum Poczty (Postał Museum).

Dźinicka świątynia Pareśnath

Dźinicka świątynia (Pareshnath Jain Tempie) usytuowana jest w małym ogrodzie w północno-wschodniej części Kalkuty. Zbudowana została w 1866 r. ku czci Sheetalnathji, dziesiątego spośród 24 dźi-nickich świętych – tirthankarów. Zdobią ją lustra, kolorowe kamienie i mozaiki ze szkła (otw. codz. 6.00-12.00, 15.00-19.00).

Meczet Nakhoda

Meczet Nakhoda (Nakhoda Masdżid) jest najważniejszą świątynią mułzumańską w Kalkucie. Mieści się w północnej części BBD Bagh. Zbudowany został w 1926 r. na wzór Mauzoleum Akbara z Sikandry, znajdującego się w okolicach Agry. Może pomieścić 10 000 ludzi. Budynek z czerwonego piaskowca zdobią, 46-metrowe minarety i jasna, cebulasta kopuła. Na stoiskach wokół meczetu sprzedawane są perfumy (attar), sporządzane na bazie zapachów kwiatowych i olejków naturalnych (pn.-sb.).

Belur Math

Na północy miasta, na zachodnim brzegu rzeki Hoogly, mieści się Misja Ramakrisz-ny, Belur Math (6.30-11.00 i 15.30-19.00, wstęp wolny.) Ramakriszna był indyjskim filozofem głoszącym jedność wszystkich religii. Zmarł w 1886 r., a jego następcą został Swami Vivekananda, który w 1897 r. założył Misję Ramakriszny. Obecnie na terenie całych Indii istnieje wiele jej filii, jedną z nich jest właśnie założona w 1899 r. Belur Math – mędzynarodowa, główna siedziba towarzystwa. Swoim wyglądem, w zależności od interpretacji, budowla przypomina meczet, kościół albo świątynię hinduską.

Świątynia Dakśineśwar Kali

Na wschodnim brzegu rzeki znajduje się świątynia Dakśineśwar Kali (Dakshineswar Kali Tempie). Ramakriszna był tu kapłanem i tu dostąpił poznania prawdy o jedności wszystkich religii. Świątynię zbudowano w 1847 r., otacza ją 12 innych świątyń, wzniesionych ku czci Sziwy.

Rabindra Sarobar I Misja Ramakriszny

Rabindra Sarobar, park w południowej części miasta z centralnie położonym jeziorem, jest popularnym miejscem pikników. Nie opodal parku znajduje się Instytut Kultury Misji Ramakriszny (Ramakriszna Mission Institute of Culture) wraz z biblioteką, dużą czytelnią i salami wykładowymi.

Ogrody Botaniczne

Ogrody Botaniczne rozciągają się na długości ponad kilometra, przy zachodnim brzegu Hoogly, 10 km na południe od Hawra. Zajmują one powierzchnię 109 hektarów. Zostały założone w 1786 r. i pierwotnie zarządzane były przez pułkownika Kyda. Właśnie w tych ogrodach wychodo-wano różne gatunki herbaty, którą obecnie uprawia się w Asamie i Dardżiling.

Atrakcją ogrodów jest 200-letnie indyjskie drzewo figowe o drugiej co do wielkości koronie (największa na świecie należy do figowca rosnącego w Andhra Pradeś). Mierzy ona 400 metrów w obwodzie i wciąż się rozwija, pomimo że główny pień został usunięty w 1925 r. z powodu atakujących go grzybów. Godna obejrzenia jest też położona w centrum ogrodów palmiar-nia.

Ogrody mieszczą się w Sibpurze, 19 km od Chowringhee. Dojeżdża do nich autobus #55 lub #56. Można też dostać się promem z Ghatów Candpal i Babu (1,50 INR). Wybierając się do ogrodów, pamiętajcie, że to popularne miejsce spotkań i spacerów bywa, zwłaszcza w niedzielę, bardzo tłumnie odwiedzane. Jedynie w ciągu tygodnia wizyta w cichych wówczas Ogrodach Botanicznych może być dobrą ucieczką od hałaśliwej i zatłoczonej Kalkuty. Warto zabrać ze sobą coś do picia, ponieważ kawiarnie są w tygodniu z reguły nieczynne (ogrody otw. od wschodu do zachodu słońca).

Wycieczki

Rządowe biuro turystyczne (n 2421402), Shakespeare Sarani 4, organizuje całodniowe wycieczki autokarowe. Wyjazd następuje spod biura a trasa zwiedzania obejmuje Belur Math, świątynię Dakśineśwar, świątynię dźinicką, Muzeum Wiktorii, Muzeum Indyjskie, Akademię Sztuk Pięknych, Jawaharlal Sishu Bhawan i zoo (wt-nd.; 50 INR; pocz. 8.00).

Biuro turystyczne Zachodniego Bengalu (2488271), BBD Bagh 3/2, ma do wyboru niemal identyczny program jak biuro rządowe (50 INR) lub nieco bogatszy (60 INR). Decydując się na wycieczkę, warto pamiętać, że muzea są nieczynne w poniedziałki.

Poruszanie się po Kalkucie utrudnia ogromny ruch uliczny. Istnieje niebezpieczeństwo, że większość czasu podczas zwiedzania spędzi się, stojąc w unieruchomionym w korkach autobusie.

Od października do marca stanowe biuro turystyczne organizuje cotygodniowe wycieczki do rezerwatu Sunderbans. Więcej informacji można znaleźć w paragrafie Sunderbans, rozdział Zachodni Bengal. Programy wycieczek autokarowych obejmują także miejsca, w których odbywają się różnorodne festiwale i hinduskie nabożeństwa (pudźa), a które znajdują się w granicach stanu. Aby zapoznać się z programem imprez, warto przejrzećCo/cu«a ThisFort-night lub zapytać w biurze turystycznym o aktualne wydarzenia kulturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *