Kalkuta

Książki i księgarnie

Z pozycji anglojęzycznych kolejnego wydania doczekała się klasyczna pozycja Geoffrey’a Moorhouse’a, z 1971 r., Calcutta, z serii Penguin, w miękkiej okładce. Nowsza pozycja V. S. Naipaula, India – A Million Mutinies Now, poświęca Kalkucie kilka rozdziałów. Książką, którą czyta prawie każdy anglojęzyczny turysta, zamierzający odwiedzić Kalkutę, jest City of Joy Dominique’a Lapierre’a. Można ją kupić niemal w każdej księgarni (także wersję piracką). Trudno krytykować najwyżej ocenianą przez czytelników pozycję, niemniej pośród interesujących fragmentów niektóre wydają się być zmyślone. Książka zachęca turystów do poznania slumsów Anand Nagar w Hawra, co można uważać za ekscentryczny pomysł, zwłaszcza że niektóre ze slumsów zostały zbudowane specjalnie na potrzeby filmu, kręconego w 1991 r., na podstawie tej książki.

Większość księgarń znajduje się naprzeciwko uniwersytetu, wzdłuż College St. Księgarnia Rupa, która mieści się w tym samym budynku co Indian Coffee House, posiada szeroki wybór tytułów, również własne publikacje. Warto wymienić wydawnictwo Newman, które opublikowało kolejowy rozkład jazdy Bradshawa. Jest ono właścicielem jednej z najstarszych księgarń w Kalkucie, mieszczącej się w tym samym budynku co hotel Great Eastern.

Mała księgarnia Cambridge Book wraz ze sklepem papierniczym znajduje się na Park St 20D. Większa Oxford Book Shop posiada nieco specjalistycznych pozycji, a mieści się na Park St, bliżej Chowringhee Rd. Księgarnia Bookmark, na piętrze, przy Mirza Ghalib St 56D, oferuje szeroki wybór książek. Classic Books, Mid-dleton Row 10, ma dużą ilość zarówno pozycji hinduskich jak i zachodnich, a właściciel, pan Bharat chętnie służy przydatnymi informacjami. Mała budka z książkami, Booklands, znajduje się na wschodnim końcu Sudder St.

Pod koniec stycznia, na Medanie, odbywa się duży kiermasz książek.

Naprawa aparatów fotograficznych i kupno instrumentów muzycznych

Warte polecenia miejsce naprawy aparatów fotograficznych, Camera Craft, mieści się przy Park Centre, 24 Park St, I p. Właścicielem zakładu jest życzliwy i uczciwy pan Choudhury. Najlepszym miejscem, gdzie po przystępnej cenie można nastroić, naprawić i kupić instrumenty muzyczne jest Braganza & Co, 2A Marquis St. Właściciel tego zakładu posiada odpowiednie kwalifikacje. Dużym wyborem instrumentów muzycznych może się pochwalić Rey-nold & Co, Free School St 15.

Usługi medyczne W Vital Medical Service (2425664), Ho Chi Minh Sarani 6, w godzinach 8.00-10.00, przyjmuje dr Paes.

Wockhardt Medical Centre (475 4046), Sarat Bose (Lansdowne) Rd 2/7, czynne jest 10.00-12.00. Można także skorzystać z pomocy każdego dużego szpitala w Kalkucie.

Muzeum Indyjskie

To największe i prawdopodobnie najlepsze muzeum (Indian Museum) zarówno na skalę Indii jak i Azji, założone zostało w 1875 r. Jest dość dogodnie usytuowane, w centrum miasta, na rogu Sudder St i Chowringhee St. Niestety, z braku funduszy stan eksponatów budzi zastrzeżenia. Częste są przerwy w dostawie prądu a wiele przedmiotów pokrywa gruba warstwa kurzu. Pomimo to warto zobaczyć kolekcję, w której znajdziemy dziwne eksponaty, jak na przykład zbiór meteorytów. Ciekawie prezentują się skamieniałe szkielety prehistorycznych zwierząt, wśród nich unikatowe szkielety olbrzymich krokodyli i żółwia.

Na kolekcję dzieł sztuki składają się eksponaty przywiezione z wielu hinduskich świątyń, np. z Orisy. Muzeum posiada wspaniałą kolekcję dzieł buddyjskich, reprezentujących tzw. sztukę Gandhary, w której rzeźbie, głównie w wyobrażeniach Buddy, zaznaczyły się wyraźnie wpływy hellenistyczne i indyjskie. Narodziła się ona w Gandhara, północno-zachodniej prowincji starożytnych Indii, obejmującej obszary nowożytnego Peszawaru i Rawalpindi (obecnie w Pakistanie) oraz Kanda-har (w Afganistanie). Sztuka buddyjska rozwinęła się tu w IV w p.n.e., gdy Gandhara została podbita przez Aleksandra Wielkiego. Muzeum otw. codz. 10.00-17.00, pn. zamkn.; XII-II, 10.00-16.30; wstęp 1 INR, pt. bezpł.

Medan i Fort William

Po 1756 r., kiedy ustały ataki na miasto, Brytyjczycy zdecydowali się na przebudowę Fortu William w okolicy zwanej dziś Medan, na potężniejszy, o większej obronności. Budowa nowego fortu spowodowała wysiedlenie całej wioski Gowindpur, gdzie rozpoczęto prace. Trwały one od 1758 do 1781 r. i były niezwykle kosztowne, wydano około 2 min funtów. Wycięto otaczającą fort dżunglę, umożliwiając w ten sposób obronny obstrzał z armat, którego zresztą nigdy nie wykorzystano.
Dzisiaj fort nadal pełni swe obronne funkcje i aby wejść do środka, należy uzyskać specjalne pozwolenie, które wydawane jest raczej rzadko. Rowy i fortyfikacje wokół masywnych murów sprawiają, że fort robi wrażenie całkowicie niedostępnego.

Medan powstał poprzez oczyszczenie terenu dookoła fortu i określany jest potocznie „zielonymi płucami” Kalkuty. Ten olbrzymi teren o długości 3 km, z północy na południe, i szerokości ponad 1 km graniczy z zachodu ze Strand Rd, która biegnie wzdłuż rzeki. Od wschodu ciągnie się Chowringhee Rd, z całą siecią sklepów, hoteli, restauracji i biur. Na południu widać Muzeum Wiktorii, a granicę dzielnicy wytycza niewielka rzeka Tolly Nullah. Tam też znajduje się tor wyścigowy. W północ-no-zachodnim końcu Medanu rozciągają się Ogrody Eden (Eden Gardens), zaś od strony północej widać dawny Dom Rządowy (Radź Bhawan).

Na tym rozległym terenie, pełnym drzew i stawów, oprócz ogrodów znajdują się pola do gry w krykieta, korty tenisowe, boiska do gry w piłkę nożną oraz niedawno zainstalowane grające fontanny. To wspaniałe miejsce na spacery, ćwiczenie jogi, odbywanie dyskusji politycznych. Swobodnie pasą się tu święte krowy. Niestety większość Hindusów traktuje ten teren, jak zresztą inne miejsca na wolnym powietrzu, jako publiczne toalety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *