Kalkuta

Matka Teresa

Matka Teresa z Kalkuty, wnosząca światło w świat największej ludzkiej nędzy, poświęciła swoje życie bezinteresownej pomocy cierpiącym, umierającym i głodującym. Jej prawdziwe imię brzmi Agnes Gonxha Bojaxiu. Z pochodzenia jest Albanką, urodziła się w Serbii w 1910 r. W wieku 19 lat wstąpiła do irlandzkiego Zakonu Sióstr Loretanek i jako nauczycielka została wysłana do Dardżiling. W 1937 r. przeniesiono ją do szkoły w Kalkucie. W tym ogromnym mieście po raz pierwszy zobaczyła wstrząsający obraz setek bezdomnych ludzi, umierających samotnie na ulicach. Odczuła wówczas, iż zakonne życie w klasztornych murach, w sytuacji, gdy tak wielu potrzebuje pomocy, nie jest jej powołaniem.
W 1950 r. Matka Teresa założyła nowe zgromadzenie Misjonarek Miłości, którego naczelnym celem jest niesienie pomocy najbiedniejszym pośród biednych. W tym duchu z inicjatywy Matki Teresy powstało wiele domów: dla umierających (Nirmal Hridaj), dla trędowatych (Santi Nagar), dom dziecka (Nirmala Siśu Bhawan) oraz wiele innych, gdzie najbiedniejszymi opiekują się nie tylko siostry, ale także świeccy współpracownicy i wolontariusze.
Pomimo tak wielkiego poświęcenia, praca Matki Teresy doczekała się ostrych słów krytyki, a Germaine Greer oskarżył ją o fundamentalistyczne narzucanie obcej Hindusom religii… Działalność sióstr Matki Teresy, trudno byłoby nazwać bezwzględną czy nachalną ewangelizacją. Inspiracją pracy Misjonarek Miłości jest z pewnością duch Ewangelii i chrześcijańskiej miłości, lecz działalność ich polega przede wszystkim na fizycznej pracy i pomocy cierpiącym. W 1979 r. świat uhonorował poświęcenie Matki Teresy Pokojową Nagrodą Nobla. Istnieje możliwość podjęcia ochotniczej pracy w misji Marki Teresy.

Orientacja

Kalkuta leży na wschodnim brzegu rzeki Hoogly, roztaczając się w kierunku północnym i południowym. Hoogly oddziela właściwą Kalkutę od dzielnicy Hawra (Howrah), znajdującej się po zachodniej stronie rzeki. Przybywając pociągiem do wschodniej części miasta, wysiada się na olbrzymim dworcu Hawra, skąd należy przedostać się przez most Hawra (Howrah Bridge). Od dworca kolejowego w kierunku zachodnim ciągną się najuboższe slumsy Kalkuty.

Istotną dla turystów częścią miasta są rejony Kalkuty na południe od mostu, dzielnica BBD Bagh i Chowringhee. Wokół właściwego BBD Bagh, znanego też jako plac Dalhousie’go (Dalhousie Square) rozmieszczone są Poczta Główna, Urząd Telekomunikacyjny (połączenia międzynarodowe), biuro turystyczne Zachodniego Bengalu (West Bengal Tourism), American Express oraz liczne biura rezerwacji kolejowej.

Na południe od BBD Bagh, nad rzeką, położona jest rozległa dzielnica Medan, a na wschód od niej dzielnica Chowringhee. W Chowringhee znajduje się najwięcej różnej klasy hoteli, restauracji, biur lotniczych, agencji podróży a także Muzeum Indyjskie. Na Shakespeare Sarani, jeszcze bardziej na południe mieści się rządowe biuro turystyczne, a tuż obok planetarium Birla i Muzeum Wiktorii.

Warto zapamiętać obiekty, które pomagają w orientacji: najbardziej widoczny pomnik Ochterlony’ego (Ochterlony Monument), który wznosi się wysoko na północnym krańcu płaskiego Medanu, czy niedawno ukończony most linowy Vidźasagar Setu na rzece Hoogly, który rozładowuje ruch na moście Hawra. Przydatna jest orientacja w nazwach niektórych ulic. Wzdłuż Sudder St, odchodzącej od Chowringhee Rd i będącej rejonem turystycznym Kalkuty, znajduje się większość popularnych tanich hoteli. Ulica jest dobrze znana taksówkarzom i kierowcom riksz. Mieści się tu również przystanek autobusu kursującego na lotnisko. U zbiegu Sudder St i Chowringhee Rd, biegnącej wzdłuż wschodniej granicy Medanu, ma swą siedzibę Muzeum Indyjskie.

Bardziej eleganckie restauracje i biuro Thai International Airlines usytuowane są wzdłuż Park St, która odchodzi od Chowringhee Rd w jej południowej części.

Nazwy ulic Większość ulic w Kalkucie zyskała nowe nazwy – zmiana dotyczyła szczególnie tych związanych z okresem brytyjskiego Radżu. Zmian dokonano na sposób iście orientalny. W wielu przypadkach nie naniesiono koniecznych poprawek i na budynkach wciąż figurują stare nazwy. Natomiast na mapach pojawiają się wymiennie. Większość taksówkarzy zna jedynie stare nazwy ulic. Minie dużo czasu zanim Chowringhee Rd będzie znana jako Jawaharlal Nehru Rd. Jak na ironię, ulica przy której znajduje się Konsulat Stanów Zjednoczonych to… Ho Chi Minh Sarani

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *