Kalkuta – Gastronomia

Tanie restauracje

Restauracje z dobrym i tanim wyżywieniem można bez problemu znaleźć w okolicach Sudder St i Chowringhee. Blue Sky Cafe, wpołowie Sudder St, jest tłumnie odwiedzana przez turystów, przygotowuje znakomite śniadania i przekąski. Można tu zamówić smaczne zsiadłe mleko z owocami, mleczne koktajle, świeże soki owocowe, duże porcje owsianki i szeroki wybór przekąsek, hamburgerów i cheeseburgerów. Śniadanie w Blue Sky Cafe stanowi z pewnością miły początek dnia. W Delhi Durbarna Chowrinhee Lane zjecie pizzę za 25 INR lub gotowane ziemniaki z serem za 20 INR.

Pozostałe miejsca są tańsze i mniej popularne. Na południe od Sudder St mieści się restauracja hotelu Abdul Khalique, gdzie podają wspaniałe bułki z jajkiem (3 INR), niestety pakowane w gazetę. Herbata kosztuje tutaj 1 INR. W uliczce odchodzącej od Sudder St na wysokości Sa-lvationArmy Guest House, znajduje się prowadzona przez Sikha restauracja Khalsa, która od wielu lat cieszy się dobrą opinią. Kolejna dobra restauracja, Taj Continental, znajduje się przy wlocie do Śtuart Lane.

Nieopodal, na Mirza Ghalib St, jest kilka restauracji. Bar i restauracja Shamiana specjalizuje się w kuchni indyjskiej i chińskiej, a obsługa stara się utrzymać czystość. Niedaleko mieści się podobna restauracja Gypsy Fast Food. Naprzeciwko Shamiana działa Mughal Durbar, co do której opinie są podzielone… Obok, Cafe 48 słynie z dobrych wegetariańskich thali.

Piekarnia Hare Krishna na rogu Middle-ton St i Russell St znana jest z dobrego chleba oraz ze smacznych przekąsek na wynos.
Warto udać się tu rano po świeży, ciemny chleb.

Piekarnia Kathleen, bliżej Sudder St, posiada duży wybór wypieków. Często przychodzą tutaj zamożniejsi mieszkańcy miasta.

Wiele dobrych cukierni znajduje się na New Market, przy Lindsay St. Jedną z nich jest Nahoum, prowadzona już od trzeciego pokolenia przez rodzinę żydowską.

Nizarn ’s Rcstaurant, w rejonie Sudder St, obok kina Elitę, znana jest wśród mieszkańców miasta z dobrych bułek z baraniną, kurczakiem, kebabów i kuchni muzułmańskiej.

Będąc w okolicy Chittaranjan Ave, warto odwiedzić Mission Cafe, która posiada duży wybór masali dosy (10 INR); kawa z ekspresu kosztuje tu 4 INR. Niedaleko mieści się chińska restauracja Chung Wah, która swoim wyglądem przypomina szanghajskie restauracje z lat 30. Stoliki ustawione są oddzielnie, za drewnianymi parawanami. Cena smacznego zestawu w porze lunchu wynosi 50 INR. Piwo kosztuje 40 INR, a danie główne około 35 INR. Obok znajduje się klimatyzowana restauracja Anand. Jest to prawdopodobnie najlepsza restauracja wegetariańska w mieście. To przyjemne miejsce oferuje danie główne w cenie około 25 INR (duży wybór dosy i lodów). Po posiłku można zamówić kokosową odmianę betlu, który zawija się w liście, sprowadzone specjalnie z Tamilnadu.

Do restauracji Kalhleen w rejonie Sudder St, przy piekarni, warto przyjść na pełny posiłek. Miejsce specjalizuje się w daniach tanduri, a większość dań głównych kosztuje około 35 INR. Można tu dostać piwo (40 INR), lody w dużym wyborze, między innymi świeże lody karmelowe z owocami i bitą śmietaną (25 INR). Przy ulicy odchodzącej od Sudder St, na wysokości Salvation Army Guest House, podobne, nieco tańsze menu oferuje restauracja Oasis. Na południu, przy Mirza Ghalib St, znajduje się restauracja Gupta.

Dobrej jakości chińską kuchnię oferuje restauracja How Hua na Mirza Ghalib St. Restauracja przygotowuje dania pochodzące nawet z północnych Chin, jak choćby jiaozi, które przypomina nieco tybetańską potrawę momo. Podobne restauracje znajdujące się na tej samej ulicy to: Hong Kong i Golden Dragon. Według mieszkańców Kalkuty dobra i tania restauracja chińska to Tangra, w dzielnicy Tangra, na zachód od centrum. Aby do niej trafić, najlepiej wziąć taksówkę.

Na Middleton Row, niedaleko YWCA, czynna jest restauracja Peter Cal, serwująca dobre kebaby i dania barowe.

Indian Coffee House, sieć restauracji rodem z Kalkuty, mieści się obok Uniwersytetu Kalkuty i od lat jest miejscem spotkań miejscowych intelektualistów. Obecnie przychodzą tutaj studenci, którzy zbierają się pod wyblakłym portretem Rabindranatha Tagore. Jest to wyśmienite miejsce na spotkania, kawę i przekąski, szczególnie dogodne, jeśli robi się zakupy w pobliskich księgarniach. Druga restauracja Indian Coffee House mieści się na Chittaranjan Ave i zgodnie ze swą reklamą, ma pełne prawa, by należeć do sieci coffee shopów.

Bengal słynie z doskonałych wyrobów cukierniczych, a Indra Mahal na Chowringhee St, powyżej Grand Hotel, jest najlep szym dowodem słuszności tej sławy. Można tam również zjeść małe przekąski (ćat) Specjalności bengalskiej cukierni to zsiadłe mleko słodzone cukrem palmowym (misthi dhoi) i chleb – mughal paratha. Inna znana cukiernia, K C Das, znajduje się niemal na rogu Lenin Sarani i Ben-tinck St.

Dużym zaskoczeniem może być fakt, że w Kalkucie trudno zjeść typowe bengalskie danie, chyba że obiad przygotowuje bengalska rodzina. Jedyna restauracja w Kalkucie, która specjalizuje się w bengalskiej kuchni to Suruclii, na Elliot Rd, przy przystanku autobusowym Mallik Bazaar.

Restauracja Kamala Vilas, na Chowringhee Rd, obok kina Metro, oferuje smaczne dania kuchni południowoindyjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *