Kalimpong – Noclegi

Noclegi – najniższe ceny

W okolicy postoju autobusów nie brak tanich, lecz pozbawionych wygód hoteli. Jest wśród nich niewielki Logde Himalshree (55070), zajmujący trzecie piętro budynku przy Ongden Rd. Jego właściciel jest bardzo serdeczny i chętnie służy gościom radą i pomocą. Pokoje 1- i 2-osobowe kosztują odpowiednio 60 i 120 INR, lecz brak w nich osobnych łazienek. Niezbyt dobre warunki panują w Punjab Lodge, gdzie za pokoje że wspólną łazienką płaci się 50/100 INR. Zdecydowanie wyższy standard proponuje Cosy Nook Lodge (55541), w którym pokój 2-osobowy z osobną łazienką, lecz bez ciepłej wody, kosztuje 150 INR.

Znajdujący się w pobliżu Janakee Lodge (55479) jest godnym polecenia hotelem, w którym za 2-osobowe pokoje ze wspólną/osobną łazienką płaci się 100/120 INR. Ciepła woda dostarczana jest tylko rankiem.

Turyści najczęściej zatrzymują się w Deki Lodge (55095), który od postoju autobusów oddalony jest o 10 minut spacerem w kierunku północnym. Jego właścicielami są niezwykle serdeczni Tybetańczycy, którzy udzielają cennych wskazówek na temat atrakcji Kalimpongu i jego okolic. Noclegi w pokojach z łazienkami kosztują 70/150 INR, zaś turyści nie dysponujący większą ilością gotówki mogą zatrzymać się w przylegającym do hotelu drewnianym budynku, gdzie za pokoje ze wspólną łazienką płaci się 60/100 INR. Hotel ten posiada kilka zalet. Na jego tyłach znajduje się zaciszny ogród. Ciepła woda dostarczana jest w wiadrach. Można też zamówić niedrogi posiłek.

Równie mili Tybetańczycy prowadzą na Chowraście Gompu’s Hotel (55818), w którym za nocleg w l-/2-osobowym pokoju z łazienką płaci się 100/200 INR. Na parterze działa restauracja. Hotel Lodge Mayal Lyang (55333) niewiele różni się od poprzedniego, a ceny 2-osobowych pokojów są w nich identyczne. Brak tutaj jednak pokoi 1-osobowych oraz zniżek dla turystów, którzy samotnie mieszkają w pokojach 2-osobowych.

Z okien Slierpa Lodge (55572), prowadzonego przez bardzo miłych właścicieli, widać tereny rekreacyjne; ceny, jakich żąda się za pokoje z oddzielną łazienką (ciepła woda dostarczana jest gościom w wiadrach) nie są zbyt wysokie (150/250 INR).

Nieco dalej, przy ulicy prowadzącej do mostu Teesta działa kolejny zaciszny hotel, Shangri-La Tourist Lodge (55230), prowadzony przez West Bengal Tourism. W tym schludnym, drewnianym budynku można zatrzymać się na nocleg w 1- lub 2-osobowym pokoju z łazienką, kosztującym odpowiednio 150 i 200 INR. Obsługa hotelowa ujmuje życzliwym nastawieniem do gości, którzy mogą również się tutaj stołować. Na szlaku prowadzącym do tego hotelu brak drogowskazów, dlatego warto zapamiętać, że aby tam dotrzeć trzeba kierować się w stronę kina, stojącego po lewej stronie drogi wybiegającej z miasta. Następnie wystarczy odnaleźć ścieżkę prowadzącą w dół, która znajduje się po prawej stronie tuż za kinem.

Crown Logde (555546) wybudowano w jednej z przecznic H L Dikshit Rd. Ten obszerny, schludny hotel dysponuje pokojami 1-i 2-osobowymi z łazienką (ciepła woda tylko rano) za 180/230 INR. Pokoje dla 2 osób zostały wyposażone w telewizory, zaś w ceny noclegów wliczona jest poranna herbata, którą podaje się wszystkim bez wyjątku już o 6.30! W hotelu pracują bardzo mili ludzie, jedyną jego wadą jest brak restauracji.

2km od centrum miasta otwarto Hill-top Tourist Cottage (55654), do którego prowadzą drogowskazy z Rinkingpong Rd. W hotelu tym, mieszczącym się w drewnianym budynku i będącym własnością West Bengal Tburism, panują spartańskie warunki, które rekompensuje bardzo miła atmosfera. Pokoje z łazienką i dostarczaną ciepłą woda kosztują tutaj 150/ 325 INR; dodatkowo można zamówić posiłki.

Noclegi – średnie ceny

Nieliczne hotele należące do tej kategorii cenowej znajdują się na południu miasta, przy Rinkingpong Rd. Najlepszy z nich to Park Hotel (55304; fax 55982), oddalony o kilometr od postoju autobusów. Główny budynek hotelu to stylowy, pochodzący z przełomu XIX i XX w. bungalow, z parkietami i wykładanymi drewnem sufitami. Pokoje są tutaj bardzo wygodne i kosztują 450/600 INR (z łazienką, ciepłą wodą i telewizorem). Najlepsze widoki rozciągają się z frontowych okien. Tę samą cenę mają pokoje w nowym skrzydle, wybudowanym na tyłach hotelu, równie wygodne, lecz zdecydowanie pozbawione uroku. W hotelu działa bar i restauracja.
Idąc dalej tą samą drogą, dociera się do dwóch innych pensjonatów, prowadzonych przez West Bengal Tourism. Oba mieszczą się w stylowych bungalowach z czasów kolonialnych, otoczone są wspaniałymi ogrodami i oferują malownicze widoki, lecz dojazd do nich sprawia nieco kłopotu, zwłaszcza jeśli nie dysponuje się własnym samochodem. W oddalonym o 3 km od postoju autobusów Tashiding Lodge (55 929) za 535/713 INR wynajmowane są wygodne i przestronne pokoje. W ceny te wliczono śniadanie i obiad. 1 km dalej wznosi się Kalimpong Tourist Lodge (Morgan House) (55384), z pokojami w tych samych cenach co w opisanym wyżej hotelu.

Noclegi – najwyższe ceny

Kto dysponuje większą ilością gotówki niech zatrzyma się w przepięknym, stylowym budynku z kamienia, jakim jest Hi-malayan Hotel (55248; faks 55122), znajdujący się po prawej stronie wzgórza, 300 m za budynkiem poczty. Hotel ten mieści się w rezydencji brytyjskiego agenta handlowego Davida MacDonalda, autora 20 Years in Tibet oraz Land of the Lamas. Otaczają go przepięknie ogrody, z których można podziwiać ośnieżone szczyty Kanczendzongi. Wciąż należy do rodziny MacDonaldów; jego obecnymi właścicielami są Tim i Neelam MacDonald. Od lat nie przyjęto nikogo nowego do obsługi gości, zaś wiele zabytkowych pamiątek, które nadawały temu miejscu specyficzną atmosferę, takich jak chociażby bezcenne thanka, zostało skradzione. Pomimo to hotel nadal polecany jest turystom, gdyż jego pracownicy są mili, uczynni i chętnie wskazują najbardziej malownicze ścieżki w okolicy, a także organizują pikniki i wyprawy ornitologiczne. Pokoje 1-/2-osobowe kosztują tutaj 700/1000 INR, zaś z pełnym wyżywieniem – 1000/1600 INR. Dodatkowo płaci się 10% podatku. W hotelu można zamówić smaczne tybetańskie dania oraz drewno do rozpalenia w kominku, które sprzedawane jest po 60 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *