Kalimpong – Gastronomia – Komunikacja

Gastronomia

Specjalnością niewielkiej i zacisznej Kalsang Restaurant są potrawy kuchni tybetańskiej. Do sali jadalnej prowadzą schodki znajdujące się naprzeciwko Usha Restaurant w pobliżu postoju autobusów. Serwowane tu dania są smaczne i tanie, a obsługa ujmuje klientów życzliwością.

W tybetańsko-chińskiej TT Restaurant można zamówić gyathuk, podobny do thukpa, jak określa się zupę z makaronem, kosztujący 15 INR albo też wieprzowinę w sosie słodko-kwaśnym za 25 INR.

Nie sposób pominąć słynącej z doskonałej obsługi Gompu’s Restaurant na Chowraście, którą polecają zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta. Serwuje się w niej tybetańskie, indyjskie oraz chińskie dania, a także śniadania w zachodnim stylu. Pieczony kurczak z frytkami kosztuje 35 INR, a talerzyk momo – 10 INR.

Miłośnicy chińskiej kuchni chętnie odwiedzają Mandarin Restaurant, znajdującą się naprzeciwko postoju autobusów. Inną, równie dobrą chińską restauracją jest działająca przy Lodge Mayal Lyang Lee Restaurant.

Pure Veg Punjab Restaurant, znajdująca się poniżej Lodge Cosy Nook, to czysty i godny polecenia lokal, gdzie można zamówić tradycyjne indyjskie potrawy. Cieszy się ona dużą popularnością wśród turystów, także że względu na to, iż należy do nielicznych restauracji, czynnych jeszcze po 19.30. Tanie i pożywne dania serwuje też Usha Restaurant, niewielka herbaciarnia ulokowana pomiędzy postojem autobusów a Crown Lodge. Kto ma ochotę na tradycyjny indyjski posiłek, powinien udać się do jednej z restauracji działających przy głównej ulicy miasta. Na przykład do Tripti Hotel.

Wręczywszy obsłudze niewielki bakszysz, można stołować się także w Himalayan Hotel, gdzie podaje się europejskie, indyjskie i tybetańskie dania. Niestety ich jakość nie dorównuje niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca. Lancz i obiad kosztują tutaj 120 INR, zaś śniadanie – 80 INR.

Komunikacja

Autobus i jeep

Z miasta dość często wyjeżdżają jeepy (tylnie siedzenie – 35 INR, przednie – 50 INR) oraz nieliczne taksówki, docierające po 3 godzinach do Dardżilingu. Autobusy kursują znacznie rzadziej i poruszają się bardzo wolno. Jazda nimi nie należy do przyjemności, zaś ceny biletów są nieznacznie niższe od opłat za podróż jeepem lub taksówką. Wszystkie środki transportu publicznego oprócz taksówek odjeżdżają z postoju autobusów Bazaar.

Bilet autobusowy do Siliguri (3 godz.) kosztuje 27 INR i trzeba go zarezerwować w jednym z biur znajdujących się wokół postoju.

Po przejechaniu mostu na Teesta trasa do Siliguri biegnie wzdłuż rzeki i jest o wiele atrakcyjniejsza od drogi przechodzącej przez Dardżiling. Warto w czasie jazdy obserwować mijaną okolicę, gdyż jest niezwykle malownicza.

Do Gangtoku odjeżdżają codziennie dwa autobusy SNT: o 8.30 oraz 13.15. Rezerwacją miejsc zajmuje się biuro SNT, mające siedzibę na postoju, przy Ongden Rd. Podróż trwa 4 godziny i kosztuje 30 INR. W kierunku Gangtoku kursują także prywatne autobusy oraz jeepy.

Do Siliguri oraz na lotnisko w Bagdo-grze odjeżdża codziennie o 7.15 autobus Mintri Transport. Przystanek znajduje się obok biura firmy (również biura Indian Airlines; 55241), na Main Rd. Jazda trwa 3 godziny, a bilet kosztuje 75 INR. W biurze tym dokonuje się także rezerwacji biletów na samolot (również Royal Nepal Airlines).

Pociąg Najbliższa stacja kolejowa to Siliguri-New Dźalpajguri. W pobliżu Mayal Lyang Logde mieści się siedziba agencji zajmującej się rezerwacją biletów. Dysponuje ona także ograniczona liczbą kusze-tek w pociągach odjeżdżających bądź przejeżdżających przez New Dźalpajguri. Biuro działa codziennie od 10.00 do 13.00 oraz od 16.00 do 17.00.

OKOLICE KALIMPONGU

Wokół Kalimpongu znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić. W oddalonej o 30 km na wschód wiosce o nazwie Lava wzniesiono klasztor, który jest własnością zakonu posiadającego również świątynię w Rumtek (Sikkim). Najlepiej przybyć tutaj we wtorek, który jest dniem targowym.

W wiosce znajduje się Forest Rest House, w którym można przenocować (rezerwacji pokojów dokonuje biuro Departamentu Leśnictwa w Kalimpongu). Pomiędzy Lava a Kalimpongiem regularnie kursują jeepy i autobusy.

Kolejną niewielką wioską na wschód od Kalimpongu jest Kaffer, gdzie również działa Forest Rest House.

Mocne wrażenia czekają wszystkich żądnych przygód podczas przejażdżki wyciągiem krzesełkowym Samco. Skonstruowany przez Szwedów na użytek okolicznych mieszkańców, miał ułatwić przeprawę przez rzekę Teesta. Kogo przeraża perspektywa zawiśnięcia na cienkiej linie 30 m nad ziemią może z czystym sumieniem darować sobie tę wątpliwą przyjemność, zwłaszcza jeśli cierpi na zawroty głowy lub zaburzenia pracy serca! Wyciąg znajduje się przy drodze z Siliguri do Gangtoku, w miejscu znanym jako „27. mila”. Zatrzymuje się tam każdy autobus kursujący pomiędzy Suiliguri a Kalimpongiem.

Wszystkie wymienione miejscowości znajdują się w programach 4-dniowych wycieczek, organizowanych przez agencje turystyczne z Kalimpongu. Więcej informacji ich temat można uzyskać w Deki Lodge.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *