Hardwar

Hardwar leży w miejscu, gdzie Ganges kończy swą górską wędrówkę i wolnym biegiem wpływa na równinę. Dzięki korzystnemu położeniu stał się szczególnie świętym miastem; zbudowano tu wiele aśramów. Jednak do zgłębiania nauk hinduizmu bardziej nadaje się Riśikeś (24 km na północ). Nazwa Hardwar znaczy Brama do bogów.

W Hardwarze co 12 lat obchodzi się święto Kumbh Mela. Miliony pielgrzymów przybywają do miasta, by dokonać ablucji. Święto Kumbh Mela odbywa się co trzy lata, kolejno w Allahabadzie, Nasiku, Udźdźajnie i Hardwarze. Najbliższe będzie obchodzone w Hardwarze w 1998 r. Mimo podejmowanych na szeroką skalę środków ostrożności, w czasie Kumbh Mela w 1986 r., podczas masowego pędu do rzeki (istnieje bowiem ściśle określony czas na świętą ablucję), zginęło 50 osób. Wielu utonęło, tracąc oparcie dla nóg w rwącej rzece.

Orientacja i informacja

Przystanek autobusowy znajduje się naprzeciw dworca kolejowego, na którym działa punkt informacji turystycznej. Obok przystanku w Rahi Motel mieści się stanowe biuro informacji turystycznej n 427370. Zaś biuro GMVN 424240 znajduje się dalej na północ, przy głównej, długiej drodze, dochodzącej do Har ki Pajri (główny ghat z wieżą zegarową). Z dworca można się tam dostać rikszą rowerową za 6 INR lub tempem (wikramem), 3 INR.

Zwiedzanie

Mimo iż Hardwar jest bardzo starym miastem i wspomina już o nim chiński podróżnik i uczony Siian Cang, wiele świątyń zbudowano stosunkowo niedawno. Nie można ich uznać za obiekty specjalnie ciekawe pod względem architektonicznym, choć warto zwrócić uwagę na zdobiące je sceny z san-skryckich epopei. Główny ghat Har ki Pajri został zbudowany dokładnie w tym miejscu, gdzie Ganges rozlewa się na równinę. W konsekwencji rzeka ma w tym miejscu największą siłę obmywania z grzechów, a widomym znakiem świętości są ślady stóp Wisznu, odciśnięte na kamieniu. Każdego wieczoru kapłani odprawiają tu ceremonię uwielbienia rzeki, Ganges Aarti. Nie-hin-dusi mogą obserwować ceremonię z mostu po drugiej stronie rzeki.

Ponad miastem, na wzgórzu góruje świątynia bogini Mansy (Mansa Devi Tempie). Kursuje tam wyciąg krzesełkowy (10 INR w obie strony), który mimo iż sam w sobie jest dość brzydki, zapewnia jednak bezpieczną podróż. Czynny 8.00 – 12.00 i 14.00 – 17.00. Sprzedawcy oferują kolorowo opakowane orzeszki kokosowe, nagietki i inne dary (prasad), które zanosi się bogini. Mansa jest jedną z form srogiej bogini – Śakti Durgi; w świątyni obowiązuje zakaz fotografowania.

Świątynia Daksza Mahadew (Daksha Mahadev Tempie) stoi w miejscu, gdzie Daksza, ojciec Sati składał niegdyś ofiarę i nie zaprosił na tę uroczystość Śiwy. Sati, pierwsza żona Śiwy, tak bardzo oburzyła się na niestosowne zachowanie ojca, że usiłowała złożyć samą siebie w ofierze!

Pośród mniej interesujących obiektów znajduje się zbiornik Bhimgoda (Bhim-goda Tank), który stworzył Bhima, brat Hanumana jednym uderzeniem kolana. Na drodze do Riśikeś, 5 km od centrum miasta, usytuowane są dwa aśramy ze wspaniałymi wyobrażeniami bogini Durgi – Sapt Riśi oraz Parmath. Nieco dalej znajduje się niedawno zbudowana świątynia Bha-rat Mata (Bharat Mata Tempie), podobna do bloku mieszkalnego zwieńczonego kopułą. Wysoka na siedem pięter, ma nawet windę na samą górę dla leniwych pielgrzymów. Wiele innych świątyń, wśród nich bogini Ćandi(ChandiDevi Tempie), rozsianych jest na wzgórzach, oddalonych od miasta 4 km w kierunku południowo-wschodnim.

Noclegi

W związku z niedużą odległością między Hardwarem a Riśikeś, można zatrzymać się w tym drugim mieście, a do Hardwaru udać się na jednodniową wycieczkę. Niemniej istnieje tu kilka miejsc noclegowych, jak choćby Tourist Bungalow 426379, położony w przyjemnym, cichym miejscu nad rzeką, poza główną częścią miasta; jedynka/dwójka 175/200 INR, łóżko we wspólnej sali 40 INR. Blisko dworca autobusowego i kolejowego znajduje się nowy, stanowy Rahi Motel 426430, o podobnych cenach jak Tourist Bungalow, lecz bez wspólnej sali.

Hotel Madras ma ubogie jedynki/dwójki/trójki ze wspólną łazienką 40/75/90 INR oraz przyzwoitą restauracją z południowo-indyjskim menu. Podobne ceny ma hotel Samrat, po drugiej stronie drogi. Hotel Deep 427609: jedynka/dwójka ze wspólną łazienką 50/80 INR, pokoje z łazienką 110/ 150 INR. Na następnej ulicy czynne są podobne hoteliki: Panama Ashok („Najlepszy hotel na północy”!), przyzwoite pokoje z łazienką 55/75 INR; hotel Ashok posiada dodatkowo kilka pokoi o lepszym standardzie.

Warto zatrzymać się w Inder Kutir Guest House 426336; czyste jedynki/ dwójki 70/140 INR. Właścicielem hotelu jest miła rodzina, która przyjmuje gości bardzo serdecznie.

Przy głównej drodze stoi hotel Kailash n 427789; jedynka/dwójka 120/150 INR; hotel dysponuje kilkoma klimatyzowanymi pokojami. Podobnie kształtują się ceny w hotelu Gurudey 427101, zaś hotel Aaarti 427456 ma lepsze dwójki, od 200 INR.

Gastronomia

Hardwar jest świętym miastem i dlatego mięso oraz alkohol są objęte prohibicją. Dobre jedzenie oferuje restauracja Bestee, obok hotelu Panama. Sąsiednia Mohan’s Fast Food oferuje cheeseburgery i pizze z kuchenki mikrofalowej.

Po drugiej stronie ulicy, naprzeciw biura informacji turystycznej GMVN znajdują się trzy dobre restauracje. Chotiwala serwuje chińskie i południowoindyjskie dania (cały zestaw thali 20 do 35 INR). W mieście czynnych jest kilka innych restauracji o tej samej nazwie. Większy wybór dań posiada Siwalik, całkiem dobra jest także restauracja Ahaar (główny posiłek 25 do 35 INR).

Znana i tania jest Hoshiyar Puri, która od 50 lat specjalizuje się w thali. Warto zajrzeć do restauracji hotelu Mansarover International. Ci, którzy nie mogą obejść się bez mięsnej kuchni, powinni udać się do hotelu Surprise.

Podróżowanie

Autobus Częste są autobusy do Riśikeś (7 INR, 45 minut), także do Dehradun (co godzinę, 14 INR, 2 godz.). Z Dehradun można dostać się do Mussuri. Co godzinę odjeżdża kilka autobusów do Delhi (54 INR, 6 godz.). Hardwar ma regularne połączenie autobusowe z Agrą (87 INR, 10 godz.), a także z Simlą, Nainitalem, Almorą, Uttarkaśi, Gangotri i Badrinath.

Pociąg Codziennie z wyjątkiem środy na trasie Nowe Delhi – Dehradun kursuje Shatabdi Express. W Hardwarze zatrzymuje się o 10.45 na stacji, która jest istną wylęgarnią małp. W powrotnej drodze do Delhi ekspres jest w Hardwarze o 17.20; 2./1. klasa 270/540 INR.Mussoorie Express daje wspaniałe nocne połączenie z Delhi; 2./1. klasa 78/233 INR, 268 km. Inne pociągi z Hardwaru: Kalkuta (1472 km, 35 godz.), Bombaj (1649 km, 40 godz.), Benares (894 km, 20 godz.), Lakhnau (493 km, 11 godz.).

Taksówka Obok dworca autobusowego znajduje się postój taksówek, które mają stałe, wysokie ceny, na przykład do Riśikeś 250 INR. Taniej wychodzi wynajęcie samochodu w agencji turystycznej, mieszczącej się w uliczce, odchodzącej w bok przy hotelu Kailash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *