Gangtok

Noclegi – średnie ceny

Najlepszym hotelem w tej kategorii cenowej jest 3-gwiazdkowy hotel Tibet (22523), znajdujący się obok poczty, przy Paljor Stadium Rd. Budynek ten wzniesiono według kanonów charakterystycznej architektury tybetańskiej, wyposażając go we wszystkie niezbędne dla wygody gości urządzenia. Na najwyższym piętrze mieści się apatrament sikkimskiego przedstwiciela Dalaj Lamy. Pokoje l-/2-osobowe kosztują tutaj 413/550 INR., pokoje typu deluxe – 503/670, zaś apartamenty są jeszcze droższe. Każdy pokój wyposażono w telewizor, ciepłą wodę oraz ogrzewanie, zaś z pomieszczeń, których okna wychodzą z tyłu budynku, doskonale widać szczyty Kanczendzangi. W hotelowym barze i restauracji podaje się specjalności kuchni tybetańskiej, chińskiej, indyjskiej oraz kontynentalnej, za które można płacić także kartą kredytową. Po sezonie ceny spadają o 30%.

Niedaleko stąd, powyżej skrzyżowania National Highway z Paljor Stadium Rd, Sikkim Tourism prowadzi pensjonat hotel Mayur (tr 22825). Nocleg w najtańszych pokojach l-/2-osobowych kosztuje 200/ 250 INR. Za pokoje typu deluxe płaci się 325/400 INR., zaś za super deluxe – 400/ 475% oraz 10% podatku. W każdym pokoju znajduje się łazienka z ciepłą wodą. W hotelu działa bar i restauracja, a dla gości przeznaczono specjalny parking.

Noclegi – najwyższe ceny

Najlepszy i najwygodniejszy hotel w tej kategorii to Tashi Delek (n 22038), znajdujący się przy M G Marg, którego budynek przypomina wyglądem hotel Tibet. Pracownicy hotelu są bardzo życzliwi i usłużni. Na dachu wybudowano taras z ogrodem i restauracją, gdzie podaje się sikkimskie, chińskie i kontynentalne dania oraz potrawy tanduri. Widoki są przepiękne. W hotelu działa także bar. Cena l-/2-osobowego pokoju wynosi 1150/1700 INR., zaś za 2-osobowy apartament trzeba zapłacić 2000 INR. oraz 10% podatku. W opłaty te, które można regulować kartą kredytową, wliczono pełne wyżywienie z podwieczorkiem.

Wyżywienie

Większość hoteli w Gangtoku prowadzi własne restauracje, z których przynajmniej kilka z pewnością zasługuje na uwagę. Najtańsze posiłki serwowane są w hotelu Orchid, Green Hotel oraz Modern Central Lodge. Można tam zjeść smaczne i pożywne dania, głównie kuchni tybetańskiej, chińskiej i indyjskiej, a także śniadania zachodnim obyczajem składające się z jajek, tostów itp.

Oprócz restauracji hotelowych dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta cieszy się House of Bamboo, restauracja znajdująca się przy M G Marg, naprzeciwko Green Hotel. W tym zacisznym i ciepłym lokalu serwowane są wyśmienite dania tybetańskie oraz chińskie. Sikkimskim zwyczajem, przylega do niej bar.

Bardziej oficjalna atmosfera panuje w Blue Sheep, prowadzonej przez Sikkim Tourism, tuż obok biura turystycznego przy M G Marg. Specjalnością zakładu są smażone dania, lecz w menu widnieją także tradycyjne sikkimskie oraz chińskie dania, niestety, dość drogie. Nie odznaczają się zbyt wysoką jakością i pewnie dlatego lokal ten czynny jest jedynie w porze obiadowej.

Warto odwiedzić działającą wTibet Hotel Snow Lion Restaurants gustownie urządzonym wnętrzem i niedrogimi posiłkami. Można tutaj zamówić smaczne dania smażone oraz inne potrawy kontynentalne, a także specjalności kuchni tybetańskiej, chińskiej, mogolskiej, a nawet japońskiej.

Najlepszą restauracją w Gangtoku jest Blue Poppy, otwarta w hotelu Tashi Delek. Za obiad złożony z chińskich i indyjskich dań (bufet) płaci się tutaj 160INR. oraz 10% napiwku.

W sklepach na rynku sprzedawane są tliunga, czyli bambusowe naczynia z kaszą jaglaną. Wystarczy zalać je wrzątkiem, aby otrzymać świeże danie.

Rozrywki

Gangtok nie jest wymarzonym miejscem dla miłośników rozrywek, chociaż nie brak tutaj kin i barów, zwykle działających przy restauracjach. Ceny piwa i napojów alkoholowych w porównaniu z lokalami w Bengalu Zachodnim są tutaj znacznie niższe. Trzeba pamiętać, że podczas pełni i nowiu w całym stanie panuje zakaz spożywania alkoholu.

Pamiątki

W mieście jest wiele sklepów sprzedających tybetańskie wyroby rzemieślnicze. Godny polecenia Charitrust mieści się w hotelu Tibet. Nazwa wskazuje, że zyski ze sprzedaży towarów w całości przeznaczane są na cele charytatywne.

Komunikacja

Samolot Biuro Indian Airlines (o 23099) mieści się przy Tibet Rd. Wykorzystuje się w nim sieć komputerową. Niestety, najbliższe lotnisko znajduje się dopiero w Bag-dogrze pod Siliguri.

Międzystanowe połączenia autobusowe. Głównym przewoźnikiem autobusowym do Gangtoku jest Sikkim Nationalised Transport (Sikkimski Transport Narodowy; SNT), który zapewnia wiele dogodnych połączeń. Bilety należy rezerwować na postoju autobusów SNT, tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe, zwłaszcza podczas święta Durga Pudźa. Biuro rezerwacji czynne jest od 9.00 do 12.00 oraz od 13.00 do 14.00.

Z Gangtoku odjeżdżają codziennie autobusy do następujących miast w Bengalu Zachodnim: Siliguri (50 INR., 5 godz.), Kalimpong (27 INR., 3 godz.), Dardżiling (60 INR., 7 godz.) oraz Bagadora (50 INR., 4 godz. 30 min.).

Oprócz SNT transport zapewniają także prywatni przewoźnicy, których autobusy kursują do Siliguri (10 razy dziennie, głównie po południu), Dardżilingu (2) i Kalimpongu (2). Bilety nie są droższe od opłat, jakie pobiera SNT. Rezerwacji miejsc dokonuje się na postoju, który znajduje się obok Sunny Guest Hotel. Odjeżdżają stąd i przybywają tam wszystkie prywatne autobusy.

Autobusy lokalne oraz jeepy. Na terenie całego stanu kursuje wiele autobusów lokalnych, również będących własnością SNT Jednak z powodu ograniczeń ruchu turystycznego w Sikkimie (obowiązkowe zezwolenia na pobyt) odwiedzający mogą korzystać tylko z niektórych. Postój jeepów znajduje się w centrum Gangtoku, tuż przy M G Marg.
Aby zwiedzić klasztor Phodang (38 km z Gangtoku), trzeba wsiąść do któregoś z autobusów kursujących do Manganu lub Singhiku. Odjeżdżają one z Gangtoku codziennie o 8.00, 13.30 oraz 16.00, po dwóch godzinach przybywają do klasztoru, zaś po pięciu – do Manganu. Jednak najlepiej wyjechać bardzo wcześnie rano, na przykład jeepem, który odjeżdża z postoju w Gangtoku o 6.30. Podróżując na tylnym siedzeniu, płaci się 25 INR., zaś miejsce z przodu jest dwa razy droższe.

Codziennie o 16.30 odjeżdża autobus do Rumteku, który wraca o 8.00 następnego dnia (7 INR., 1 godz.). Oznacza to, że turyści muszą zatrzymać się tam na nocleg. Aby tego uniknąć, można wybrać się w podróż jeepem (25 INR.), który odjeżdża sprzed rynku Lali.

O 8.00 i 15.00 codziennie wyruszają dwa autobusy do Dżorethangu (Jorethang; w kierunku Dardżilingu).

Autobusy do Gezingu (w kierunku Pemajangtse, Dzongri lub Taszidingu (Tishi-ding) w zachodnim Sikkimie wyruszają z Gangtoku codziennie o 7.00 i 13.00. Podróż trwa 6 godzin i kosztuje 35 INR. Ponieważ połączenie to cieszy się dużą popularnością wśród turystów, należy wcześniej zarezerwować bilety.

Z postoju jeepów odjeżdżają samochody udające się m.in. do Gezingu (70 INR.), Dżorethangu i Manganu (przez Phodang). Jeepy do Siliguri (80 INR.) i Kalimpongu (75 INR.) odjeżdżają z postoju prywatnych autobusów.

Pociąg

Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Siliguri/New Dźalpajguri oraz w Dardżilingu.

Na postoju autobusowym SNT działa biuro rezerwacji kolejowej, czynne od poniedziałku do soboty od 9.30 do 11.00 oraz od 13.30 do 14.30. Rezerwuje się w nim miejsca w pociągach wyjeżdżających lub przejeżdżających przez Siliguri/New Dźalpajguri (Jalpaiguri).

Taksówka Wszystkie taksówki w Gangtoku to nowoczesne samochody marki Maruti. Za 15 INR. kierowcy godzą się wozić turystę po mieście i najbliższej okolicy. Podróż tam i z powrotem do klasztoru wRumteku (1-godzinne zwiedzanie) kosztuje 250 INR. Jeżeli ktoś ma ochotę zatrzymać się dłużej w świątyni, musi wcześniej uzgodnić to z kierowcą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *