Gangtok

Instytut Chałupnictwa

Institute of Cottage Industries – budynek przy głównej drodze, górujący nad miastem – specjalizuje się w produkcji ręcznie tkanych dywanów, koców, szali, wykonywanych przez Lepczów tkanin, dekoracyjnego papieru oraz misternie rzeźbionych stolików. Można go zwiedzać codziennie oprócz niedziel, od 9.00 do 12.30 oraz od 13.00 do 15.00. W co drugą sobotę ośrodek jest nieczynny.

Rezerwat jeleni

Park leży na krawędzi stoku, tuż obok budynku Sekretariatu. Główną atrakcją, oprócz jeleni, jest kopia wizerunku Buddy z Sarnathu (Uttar Pardeś), oraz zamknięty w ciasnej klatce niedźwiedź, który wygląda tak żałośnie, że chciałoby się otworzyć drzwi i wypuścić zwierzę na wolność. Szkoda, że prawa jednostki, o których tak wiele mówi się ostatnimi czasy w tym kraju, nie dotyczą również czworonogów.

Klasztor Enczej

Warto odwiedzić wznoszący się nad Siniolchu Logde, około 3 km od centrum miasta 200-letni klasztor Enczej, szczególnie gdy przybywamy do Gangtoku w styczniu (18. lub 19. dnia w ostatnim miesiącu kalendarza księżycowego), kiedy wykonywane są tutaj tańce rytualne. Klasztor nie jest zbyt duży i daleko mu do innych buddyjskich świątyń w Sikkimie, jednak o jego atrakcyjności zadecydowało dogodne położenie na stoku, skąd bardzo dobrze widać miasto i szczyty Kanczendzangi.

Rynek Lali

Jeśli ktoś zwiedził już rynki w Katmandu i Dardżilingu, z pewnością rozczaruje się na widok tutejszego bazaru, na którym rozłożyło swe stragany zaledwie kilku sprzedawców pamiątek. Jednak ów targ, gdzie sprzedaje się głównie warzywa, tętni życiem i przyciąga wzrok różnorodnością barw.

Wycieczki zorganizowane

Właściwie tytuł tego rozdziału powinien brzmieć „Wycieczki zdezorganizowane”, gdyż agenci z Wydziału Turystyki rzadko stają na wysokości zadania, urządzając zwiedzanie zabytków Gangtoku. Najczęściej są to jednodniowe wyprawy, podczas których turyści zwiedzają punkt obserwacyjny Taszi, rezerwat jeleni, klasztor Enczej, Kaplicę Królewską, Sekretariat, Instytut Tybetologii, pobliski czorten, ogrody orchidei, klasztor w Rumteku oraz orchidarium. Więcej informacji na temat tych wycieczek udziela biuro turystyczne.

Sikkim Tourism urządza wyprawy nad jezioro Tsangu, ale najczęściej brakuje miejsc w autobusie lub jest on już całkowicie zarezerwowany przez prywatnych agentów podróży. Koszt takiej wycieczki wynosi 130 INR. Lokalni agenci również urządzają podobne wyprawy, jednak wszyscy pobierają od zagranicznych turystów opłaty w wysokości 12 $, przekonując klientów, że właśnie taką taryfę ustalił Wydział Turystyki, co oczywiście nie jest prawdą.

Wiele biur podróży organizuje 1-, 2-oraz 3-dniowe wyprawy na tratwach po rzece Tisti. Kosztują odpowiednio 50, 60 i 70 $. Trzeba pamiętać, żeby wcześniej postarać się o zezwolenie, jakie jest wymagane na tę podróż.

Noclegi

W Gangtoku nie brak hoteli, ale tylko nieliczne z nich mieszczą się w najniższej kategorii cenowej. Przybywając tutaj zimą, trzeba zasięgnąć informacji na temat ogrzewania oraz ciepłej wody w danym pensjonacie. W większości dostarcza się gościom wiadra z ciepłą wodą (czasami za dodatkową opłatą); centralne ogrzewanie jest rzadkością. Cena pokoju, który wyposażono w elektryczny grzejnik, natychmiast wzrasta, zazwyczaj o 30 INR. Nawet w średnio tanich hotelach nie zawsze zapewnia się gościom ogrzewanie, a tylko nieliczne dysponują jednoosobowymi pokojami. Turyści, którzy samotnie zamieszkają w 2-osobowym pokoju, nie powinni liczyć na żadną zniżkę.

Odwiedzając Gangtok po sezonie, można uzyskać zniżkę zazwyczaj w granicach 15-30%, w zależności od miejsca, w którym się zatrzymaliśmy. Wymienione poniżej ceny noclegów obowiązują w sezonie turystycznym.

Noclegi – najniższe ceny

Tuż obok postoju prywatnych autobusów znajduje się często odwiedzany przez turystów Sunny Guest House (22179), w którym można wynająć 2-/3-osobowe pokoje ze wspólną łazienką za 150/250INR., z oddzielną łazienką za 250/300 INR. oraz specjalne pokoje dla 2 osób za 300 INR. Z kranów płynie, co prawda, ciepła woda, lecz brak tutaj centralnego ogrzewania. Z okien niektórych pokojów widać szczyty Kanczendzangi.

Niedaleko stąd, przy National High-way 31 A, wybudowano Hotel Orchid (23151), gdzie za l-/2-osobowe pokoje ze wspólną łazienką (ciepła woda) trzeba zapłacić 75/150 INR., zaś za 2-osobowe z łazienkami – 300 INR. Podobnie jak w poprzednim hotelu, i tutaj brak ogrzewania. Należy unikać pokojów na tyłach budynku, gdyż nie ma w nich okien. Pensjonat cieszy się dużą popularnością, a jego dodatkową zaletą jest działający na najwyższym piętrze bar-restauracja, skąd rozciągają się wspaniałe widoki.

Naprzeciwko, poniżej National High-way, otwarto Hotel Shere-e-Punjab (22 823). Nocleg w l-/2-osobowym pokoju ze wspólną łazienką kosztuje 60/100 INR., zaś w 2-osobowym z oddzielną łazienką -150 INR. Hotel odznacza się dość wysokim standardem, lecz, niestety, obsługa nie należy do najlepszych. Ciepła woda dostarczana jest gościom w wiadrach.

Pośród stłoczonych budynków przy M G Marg znajduje się Green Hotel (23354), cieszący się dużą popularnością, pomimo iż brak w nim ogrzewania, a z okien nie widać nic godnego uwagi. Za l-/2-osobowy pokój łazienką trzeba zapłacić 150/ 250 INR. Jeżeli wyposażono je w piecyk gazowy do podgrzewania wody, cena wzrasta do 250/350 INR. Na parterze działa miły bar oraz restauracja. Do pokojów, w których w łazience brak piecyka, dostarczane są wiadra z ciepłą wodą.

Przy tej samej ulicy otwarto jeszcze wiele innych hoteli, do których należy m.in. Glacier Guest House, Karma Hotel, Sunshine Lodge, Crown Lodge oraz hotel Hillview. Ceny w każdym kształtują się podobnie, lecz większość z nich to zwykłe budynki, pozbawione ciepłej wody, ogrzewania, a z okien nie ma na co patrzeć.

Nieco poniżej, na rynku Lali wznosi się godny polecenia hotel Laden La, którego okna pokojów frontowych wychodzą na plac. l-/2-osobowe pokoje ze wspólną łazienką kosztują tutaj 80/150 INR., zaś jeśli wyposażono je w łazienkę, cena dochodzi do 120/150 INR. Niestety, brak w nim ciepłej wody.

Powyżej M G Marg, przy Tibet Rd, działa kilka nowoczesnych i tanich hoteli. Odznaczają się one wyjątkowo wysokim standardem, a z okien niektórych widać Kanczendzangę.

Bardzo dobre warunki panują także w Modern Central Lodge (a 23417), prowadzonym przez dwóch braci Sikkimczyków, którzy są niezwykle uprzejmi i zawsze służą gościom pomocą i radą. Nocleg w 1-/2-osobowym pokoju z oddzielną toaletą, lecz wspólną łazienką kosztuje w 120/ 140 INR., a w 2-osobowym z osobną łazienką i piecykiem do podgrzewania wody – 250 INR. We wspólnych łazienkach przez całą dobę nie brak ciepłej wody. W tutejszej restauracji-barze można zamówić smaczne i tanie posiłki, które spożywa się przy dźwiękach muzyki; w hotelu jest nawet osobne pomieszczenie przeznaczone do gry w snookera. Ci sami mężczyźni są również właścicielami działającego od niedawna Pine Ridge Hotel, znajdującego się w pobliżu budynku Zgromadzenia Ustawodawczego, równie wygodnego i nie różniącego się cenami.

Tuż obok Modern Central wznosi się Hotel Lhakpa (23002), mniej popularny wśród turystów, lecz mimo to godny polecenia. Właściciele dysponują pokojami 2- i 3-osobowymi ze wspólną łazienką (ciepła woda dostarczana w wiadrach) 80 i 120 INR., zaś z oddzielną łazienką i ciepłą wodą – za 230/250 INR. W budynku otwarto także restaurację oraz bar.

Tuż poniżej budynku poczty, przy Pal-jor Stadium Rd, znajduje się inne skupisko tanich hoteli. Jest wśród nich niewielki Hotel Chumila (23361), gdzie za 1 -/ 2-osobowe pokoje z łazienkami trzeba zapłacić 150/200 INR. Podobnie jak Modern Central Lodge, prowadzi go uprzejmy młody Sikkimczyk. Pokoje przeznaczone dla jednej osoby są dość ciasne, lecz na pozostałe nie można narzekać. Tutejszy bar-restauracja serwuje smaczne i tanie dania.

Poniżej tego hotelu, przy tej samej ulicy wznoszą się inne tanie hotele: hotel Orient, hotel Sikkim, w którym panują spartańskie warunki, hotel LliakJiarorazhotel Mount View.

Bardzo tani, lecz znacznie oddalony od centrum jest wybudowany na szczycie wzgórza Siniolchu Hotel (22074), znajdujący się tuż poniżej wejścia do klasztoru Enczej. Z okien tego hotelu, prowadzonego przez Sikkim Tourism, rozciągają się niezapomniane widoki. Za nocleg w „zwykłym” pokoju 1- lub 2-osobowym z łazienką trzeba zapłacić odpowiednio 70 i 100 INR., zaś za „apartament” z piecykiem do podgrzewania wody – 100/150 INR. oraz 10-procentowy podatek. Niestety, pokoje nie są ogrzewane. Zazwyczaj zatrzymują się w nim turyści dysponujący własnym środkiem transportu, gdyż dzieli go znaczna odległość od centrum. Dojazd taksówką kosztuje 15 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *