Fatehpur Sikri

Birbal Bhawan

Jest to mały pałacyk o niezwykle wyrafinowanym kształcie. XIX-wieczny francuski pisarz Victor Hugo powiedział, iż owa budowla sprawia wrażenie albo małego pałacu, albo ogromnej kasety na biżuterię. Birbal był ulubionym dostojnikiem dworskim Akbara. Nie wiadomo czy pałac został zbudowany dla cesarskiego faworyta, czy też jest jego własnym dziełem. Ten hindus, słynący z dowcipu i mądrości, niestety zapisał się na kartach historii jako mierny żołnierz. W 1586 r. zginął niedaleko Peszawaru wraz z większością swego wojska. Z pałacem Dźodh Baj sąsiadują ogromne stajnie, które posiadają 200 boksów dla koni i wielbłądów. Pozostało tu trochę kamiennych pierścieni na użdzieni-ce.

Karawanseraj i Wieża Jelenia

Karawanseraj jest ogromnym dziedzińcem otoczonym budynkami mieszkalnymi.Słu-żył jako dom noclegowy dla wędrownych kupców. O Wieży Jelenia (Hiran Minar), dzisiaj stojącej poza obrębem miasta, mówi się, że została wzniesiona na grobie ulubionego słonia Akbara. Z 21-metrowej wieży cesarz miał strzelać do jeleni i innej zwierzyny. Z wieży wystają kamienne kły słonia. Płaski teren rozciągający się w dali stanowił niegdyś jezioro, które obecnie rzadko napełnia się wodą.

Pałac Marii

W pobliżu pałacu Dźodh Baj stoi pałac Marjam, żony cesarza Akbara, chrześcijanki z Goa. Dzięki późniejszym bogatym złoceniom został nazwany „Złotym Domem”.

Pańć Mahal

Ten 5-kondygnacyjny pałac prawdopodobnie służył niegdyś kobietom dworu. Pierwotnie posiadał w miejscu ścian rodzaj kamiennych parawanów, które w obecnych czasach zostały usunięte, by wydobyć na światło dzienne wewnętrzną kolumnadę. Kolejne kondygnacje są coraz mniejsze -ostatnia ma postać małego kiosku, zwieńczonego kopulą i podpartego czterema kolumnami. Najniższa kondygnacja posiada 56 kolumn, wśród których nie znajdzie się dwu jednakowych.

Ankh Mićoli

Nazwę tego budynku tłumaczy się mniej więcej jako „zabawa w chowanego”. Cesarz miał bawić się tu w chowanego ze swymi damami haremowymi! Prawdopodobne w budynku mieściły się archiwa, choć z drugiej strony znaleziono w nim osobliwe podpory z kamiennymi maszkaronami. W rogu pozostało małe pomieszczenie, gdzie hinduski guru mógł dawać nauki Akbarowi.

Sala Audiencji Prywatnych

Z zewnątrz budynek (Diwan-i-Khas) wygląda zwyczajnie, natomiast projekt wnętrza zdaje się być unikatowy. Na środku sali stoi kamienna kolumna, zwieńczona miniaturowym tronem, na którym zasiadał cesarz Akbar. Spędzał tu dużo czasu na dyskusjach i debatach z uczonymi wielu sekt religijnych. Z czterech rogów sali prowadzą do tronu cztery kamienne pomosty.

Sala Audiencji Publicznych

Sala (Diwan-i-Am) mieści się w północno-wschodniej części wyludnionego miasta. Składa się z otwartego dziedzińca otoczonego krużgankami. Obok znajduje się dziedziniec z szachownicą gigantycznych rozmiarów, służącą do gry w paćisi. Akbar oddawał się tej rozrywce na wolnym powietrzu, używając niewolnic jako żywych figur.

Noclegi i gastronomia

Najtańsze noclegi można znaleźć za 9 INR w Archeological Survey Rest House, jednak w Agrze, w Archeologicznej Placówce Badawczej Indii przy ulicy The Mail 22 należy dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Poniżej Bramy Zwycięstwa mieści się najprzyjemniejszy spośród tanich hotelików Matirya Rest House n 2348. Proste jedynki/dwójki ze wspólną łazienką 40/60 INR, z łazienką 60/80 INR, większe pokoje 80/ 120 INR. Prowadzony przez sympatyczną i uczynną rodzinę, ma dobrą wegetariańską restaurację na zacienionym dziedzińcu. Dwóch braci grywa tu na tradycyjnych indyjskich instrumentach sitarze i tabli, od czasu do czasu wieczorami odbywają się tu zaimprowizowane koncerty. Shree Tourist Guest House c 2276 położony jest u stóp wzgórza przy bazarze; czysty, a ceny kształtują się podobnie jak w Maurya. Skromna restauracja hotelu Kallu serwuje thali za 15 INR.

Idąc główną drogą w przeciwnym kierunku, po około 500 m dochodzi się do najlepszego w okolicy stanowego Gulistan Tourist Complex v 2490, działającego pod auspicjami stanowego Zarządu ds. Turystyki (Uttar Pradesh State Tourist Development Corporation, UPSTDC). Dobre, duże pokoje 200/250 INR, pokoje z klimatyzacją 350/425 INR; wyższe ceny w czasie sezonu. Łóżko we wspólnej sali 15 INR – szkoda tylko, że od kilku lat nie ma w tej sali łóżek! W kompleksie mieści się restauracja i bar.

Fatehpur Sikri słynie z suchych ciasteczek khataie, którymi zarzucony jest cały bazar.

Podróżowanie

Podczas zorganizowanych wycieczek autobusy zatrzymują się w Fatehpur Sikri tylko na około godzinę. Warto jednak zostać dłużej i dlatego najlepiej jest przyjechać tu autobusem z dworca Idgah (10 INR, 1 godz.). Po całodniowym zwiedzaniu można wieczorem udać się do Bharatpuru (7 INR, 45 minut). Pociągi nie dość, że kursują rzadko, to jeszcze są powolne, lecz zmiana wąskotorowej kolei na szerokotorową powinna zmienić sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *