Dehradun

Gastronomia

Najlepszą restauracją w mieście jest Kumar. Motto restauracji brzmi: „Zdrowa kuchnia gwarantuje zdrowy umysł”. Chleb nan jest tu lepszy niż gdziekolwiek indziej. Główne danie 20 INR – 35 INR. W zimie restauracja podaje gadźar ka halwa, przyrządzoną na słodko marchewkę z mlekiem i przyprawami.

W okolicach dworca, przy hotelu Oriental, czynna jest schludna restauracja Sammaan Veg (smaczne thali). Restauracje Vishal i Kasturbi podają równie dobre thali, lecz są uboższe. Wszystkie trzy oferują pudding ryżowy – kheerh.

Do popularnej restauracji sieci Kwality przychodzą bogate dzieciaki z ekskluzywnych szkół Dehradun. Obok hotelu President działa restauracja The Vegetarian; ma dobre koktajle na mleku i masalę dosę. Restauracja Yeti serwuje chińskie dania, w tym ostre syczuańskie potrawy za około 50 INR.

Restauracja Osho Resort, Heaven ’s Garden posiada w swoim menu również potrawy mięsne. Kilka stolików ustawiono w ogrodzie. Dania mięsne za około 45 INR oferuje restauracja Motimahal. Nieco tańsze są restauracje Sind-Hyderabad oraz Punjab. Zaraz na ulicy znajduje się A-One Grill, sprzedający na wynos kurczaka tan-doori i kebab. Trishna Bar w hotelu Drona ma dobre piwo za 45 INR, można tu obejrzeć telewizję (StarTV). Restauracja hotelowa jest droga.

Dobre piekarnie w Dehradun to przede wszystkim Standard Confeetioners blisko hotelu President, która sprzedaje pyszne, domowej roboty toffi, oraz Grand Bakers na Paltan Bazaar, mająca duży wybór Chleba, przekąsek i wspaniałych makaronów.

Przy wieży zegarowej rozmieszczonych jest kilka dobrych indyjskich cukierni.

Podróżowanie

Samolot Lotnisko Jolly Granta leży 24 km od miasta. Od 1995 r., kiedy to uruchomiono ekspresowy pociąg Shatabdi z Delhi, nie lądują tu samoloty żadnych linii.

Autobus Z przystanku autobusowego Mussuri przy dworcu kolejowym autobusy kierują się w rejony górskie. Częste są autobusy do Mussuri (13 INR, 1,5 godz.); kilkuosobowe taksówki 40 INR od osoby. Inne kierunki: Nainital (106 INR, 11 godz.), Uttarkaśi (74 INR, 7 godz.), Tehri (45 INR, 4 godz.).

Przy hotelu Drona znajduje się przystanek autobusowy Delhi, skąd odjeżdżają autobusy do Delhi (68 INR, 6 godz.), Hardwaru (14 INR, 2 godz.), Riśikeś (10,50 INR, 1,5 godz.), Lakhnau (141 INR, 14 godz.), Simli (88-114 INR, 9 godz.).

Pociąg Dehradun jest końcową stacją północnej linii kolejowej. Codziennie z wyjątkiem środy na trasie New Delhi – Dehradun kursuje Shatabdi Express, zatrzymując się po drodze na stacjach Saharanpur i Hardwar. Z Delhi wyjeżdża o 6.00, w Dehradun jest o 11.45. W powrotnej drodze wyjeżdża o 16.20, a w Delhi jest o 22.05; siedzenia lotnicze/1. klasa 300/600 INR.

Zwykłe połączenie na trasie Delhi-Har-dwar-Dehradun (320 km) kosztuje 2./1. klasa 74/275 INR; podróż trwa 9,5 godz., dłużej niż autobusem, lecz znacznie wygodniej. Nocny Mussoorie Express jedzie do Delhi, a nocny Doort Express do Lakhnau (545 km, 2./1. klasa 109/408 INR). Istnieje też połączenie kolejowe z Kalkutą, Benaresem i Bombajem.

Komunikacja

Sześcioosobowe tempa (wikramy) zanieczyszczają miasto, lecz są tanim środkiem komunikacji. Mają stałe ceny na określone trasy, np. z dworca pod wieżę zegarową 2 INR. Na tej samej trasie w autorikszy trzeba zapłacić około 10 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *