Dehradun

Dehradun jest przyjemnym miastem, położonym w górach Siwalik, które stanowią przedgórze Himalajów. Widać stąd oddalony o 34 km kurort Mussuri, usytuowany na wysokim grzbiecie górskim.

Dehradun stanowi centrum lokalnych obszarów leśnych – działa tu imponujący Instytut Badań Leśnych (Forest Research Institute, FRI). Miasto jest także ważnym ośrodkiem akademickim i badawczym. Swoją siedzibę ma tu Indyjska Akademia Wojskowa (Indian Military Academy) oraz biura Departamentu Miernictwa Indii (Survey of India), wydającego plany miast indyjskich w dużej skali. W Dehradun działa wiele prestiżowych szkół z internatami, jak np. Doon School, najbardziej ekskluzywna prywatna szkoła w Indiach. Pośród jej wychowanków figuruje nazwisko Rajiva Ghandiego.

Orientacja

Centrum miasta wyznacza wieża zegarowa. Tutaj oraz w okolicach dworca kolejowego rozsiana jest większość tanich hotelików. Hotele z klasą stoją w dzielnicy Astley Hall, na północ od wieży zegarowej. Centrum handlowym jest Paltan Bazaar, a sprzedaje się tu między innymi wysokiej jakości ryż basmati, z którego słynie ten podgórski rejon.

Informacja

Stanowe biuro turystyczne 23217 mieści się w hotelu Drona, niedaleko przystanków autobusowych i dworca kolejowego. Biuro turystyczne GMVN 26817 przy Rajpur Rd obsługuje region Garhwal. Specjalizuje się w organizowaniu pielgrzymek do świętych miejsc na północy stanu. Trek Himalaya 23005, przylagore Yilla 16, jest prywatnym biurem, organizującym trekkingi w rejonie północnego Uttar Pradeśu. (Więcej informacji w rozdziale Trekking w rejonach Garhwal i Kumaon w dalszej części przewodnika.)

Dehradun ma kilka bardzo dobrze zaopatrzonych księgarni. Szeroki wybór tytułów oferuje English Book Depot obok restauracji Kumar oraz Natraj Booksellers przy motelu Himshri.

Instytut Badań Leśnych

Instytut Badań Leśnych, usytuowany w o-grodzie botanicznym na tle Himalajów, jest podobno jednym z najlepszych na świecie ośrodków, zajmujących się badaniem lasów. Założyli go Brytyjczycy w początkach XX w.

W sześciu salach ogromnego muzeum eksponaty wystawiane są w szklanych gablotach. Są tu między innymi próbki drzew, sala z meblami, wypchane zwierzęta (mieszkańcy lasu: od owadów i szkodników po tygrysy) oraz przekrój cedru himalajskiego, liczącego ponad 700 lat.

Czynne pn. – pt. 10.00 – 17.00, bezpł. Spod wieży zegarowej odjeżdżają sześcioosobowe tempa (znane tu jako wikramy).

Zwiedzanie

W Instytucie Geologii Himalajów -Wadia (Wadia Institute ofHimalayan Geo-logy) znajduje się muzeum eksponujące próbki skał, półszlachetnych kamieni i skamielin. Czynne pn. – pt. 10.00 – 17.00.

Główną świątynią w Dehradun jest Tapkeśwar (Tapkeshwar Tempie), poświęcona Śiwie. Tuż obok świątyni płynie strumyk (okresowo wyschnięty), którego bieg skierowany jest wprost na lingę. W dniu Śiwaratri, zwykle w marcu, odbywa się tu wielki targ.

Będąc w Dehradun, można odwiedzić świątynię Lakszman Sidh (Lakshman Sidh Tempie), wioskę Sahastradhara (14 km od Dehradun, Tourist Rest House) z zimnymi źródłami siarkowymi. Poniżej wioski Anarwala znajduje się Grota Rabusiów (Robbers’ Cave), popularne miejsce pikników. WTapowan czynny jest aśram.

Noclegi – najtańsze

Oriental Hotel 62448 w rejonie bazaru prowadzi miła sikhijska rodzina. Pokoje bardzo dobre, 55/90 INR z łazienką. W hotelu Victoria pokoje zbudowane są wokół dziedzińca i mają skromnie wyposażone łazienki; jak na takie warunki, cena nie jest rewelacyjna, 80/130 INR. Lepszy jest Vikas Tourist Lodge, na północ od wieży zegarowej, jedynka/dwójka 60/120 INR.

W Astley Hall, z dala od ruchliwych i zanieczyszczonych dzielnic handlowych stoi The White House -a 26594; jest zwykle pełny, cieszy się dużą popularnością i dobrą opinią. Kilka jedynek/dwójek 98/135 INR, cztery dwójki 160 INR, dwa apartamenty 190 INR.

Hotel Meedo („znany ze swej gościnności, wygody i uroku”) ma w tylnej części dobre, ciche pokoje z łazienką i małym balkonikiem za 100/175 INR. Pokoje od ulicy graniczą z raczej nędznym barem. Nie pomylić miejsca z jednym z najdroższych hoteli Meedo’s Grand.

Noclegi – średniej kategorii i najdroższe

Hotel Relax 27776, przy Court Rd 7, ma dobre pokoje za 275/425 INR. Pozostałe hotele rozmieszczone są wzdłuż Rajpur Rd, w północnej części miasta. W Kwality Motel n 27001 zwyczajna jedynka/dwójka 190/ 325 INR, z klimatyzacją 360/410 INR. Podobnie cenowo kształtuje się Motel Himshri 23880.

Pokoje w Meedo’s Grand 27171 kosztują od 300/400 INR do 450/600 INR. Hotel President 27386; faks 28210 ma klimatyzowane pokoje w cenie 500/ 650 INR, a hotel Shipra 24611 w cenie 500/700 INR. Hotele obniżają o 40% ceny w okresie listopad – luty.

W północnym końcu Rajpur Rd mieści się dziwaczny Osho Resorts 29544, który sam reklamuje się jako „wytchnienie pod wodospadem”. Należy do organizacji Bhagwan Rajneesh i każdy pokój ma kasety wideo z wykładami nie żyjącego już guru. Ceny nie licują z jakością pokoi 390/490 INR, a Buddha Cottage dla dwóch osób za 590 INR to zwyczajne nieporozumienie. Dobra jest natomiast restauracja, sprawnie działa szkoła medytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *