Dardżiling – Darjiling

Himalajski Instytut Wspinaczki Wysokogórskiej (HMI) oraz muzea

Do Himalajskiego Instytutu Wspinaczki Wysokogórskiej (HMI), działającego przy Jawahar Rd West, ok. 2 km od miasta, wchodzi się przez ogród zoologiczny. Na jego terenie działa kilka interesujących muzeów. W zbiorach Muzeum Wspinaczki Wysokogórskiej znajduje się używany w dawnych czasach sprzęt, okazy himalajskiej flory i fauny (niestety, brak tu śladów Yeti!) oraz makieta Himalajów. W sąsiednim Muzeum Mt Everest można zapoznać się z historią prób zdobycia najwyższej góry świata.

Dyrektorem instytutu przez wiele lat był mieszkający w Dardżilingu Szerpa Tenzing Norgay, który w 1953 r. wraz z Edmundem Hillarym wspiął się na szczyt Mt Everest.
Po jego śmierci w 1986 r., wzniesiono mu pomnik, który stoi w miejscu, gdzie dokonano kremacji ciała zmarłego, niedaleko od instytutu.

W sali kinowej instytutu urządzane są projekcje (dla min. 10 osób; 1 INR) filmu dokumentalnego, zawierającego zbliżenie Kanczendzongi wykonane teleskopem Zeissa, który Hitler podarował nepalskiemu maharadży.

Instytut czynny jest od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.30. Wstęp: 0,50 INR. Nieopodal pomnika Norgacja znajduje się godna polecenia restauracja wegetariańska.

Program Hodowli Śnieżnej Pantery

W przeciwieństwie do innych zwierząt z tutejszego zoo, śnieżne pantery zamieszkują obszerny wybieg, tuż przy drodze do kolejki linowej. Te wspaniałe drapieżniki niezwykle rzadko rozmnażają się w niewoli. Pod tym względem można je porównać z pandami. Tutejszym zoologom udało się jednak wyhodować kilka młodych osobników tego gatunku. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania Kirana Moktana, jednego z tutejszych pracowników, który kieruje programem, poświęcając panterom każdą wolną chwilę. Turyści zainteresowani obejrzeniem tych niezwykle rzadkich zwierząt mogą to zrobić pomiędzy 9.00 i 11.00 oraz 14.00 i 16.00, pod warunkiem zachowania ciszy. Warto zapoznać się ze szkicami Moktana, utalentowanego artysty i miłośnika zwierząt.

Kolejka linowa

Skonstruowana w North Point, 3 km od miasta, kolejka linowa była pierwszym tego typu środkiem lokomocji w Indiach. Trasa jej przejazdu ma 5 km i łączy Dardżiling z Singla Bazaar, rozpościerającym się nad rzeką Little Randźit. Niestety, kłopoty z dostarczeniem odpowiedniej ilości energii sprawiły, że od kilku lat kursuje ona tylko na odległość dwóch kilometrów. Podróż w obie strony, w czasie której konieczna jest asekuracja i zapasowy generator, kosztuje 30 INR i trwa ok. 1 godz. Wagoniki odjeżdżają co pół godziny od 8.00 do 15.30, oprócz niedziel i świąt. Informacje na temat jej kursowania otrzymacie dzwoniąc pod numer tr 2731. Kolejka jest niezwykle popularna wśród turystów, dlatego konieczna będzie rezerwacja miejsc, której dokonuje się tylko osobiście.

Ogrody botaniczne

W okolicy rynku, poniżej postoju taksówek i autobusów, rozciągają się ogrody botaniczne, w których zgromadzono roślinność Himalajów oraz różne odmiany kwiatów, w tym orchidei. Warto odwiedzić tutejsze oranżerie. Ogrody udostępnione są turystom od 6.00 do 17.00; wstęp wolny.

Centrum Pomocy Uciekinierom z Tybetu

Około 20-30-minutowy spacer dzieli Chowrastę od Centrum Tybetańskiego. Otwarto je w październiku 1959 r., aby pomóc uciekinierom z Tybetu, którzy wraz z Dalaj Lamą zmuszeni byli uchodzić przez chińskimi najeźdźcami. Miejsce to otaczane jest szczególną czcią, ponieważ przebywał w nim XIII Dalaj Lama (obecnie panuje jego następca), który w latach 1919-1922 odwiedził Indie. W ośrodku wytwarza się wspaniałe dywany, tkaniny wełniane, drewniane rzeźby i wyroby ze skóry. Można tu zakupić wiele interesujących pamiątek pochodzących z Tybetu, takich jak monety, banknoty, czy biżuteria.

Działające w ośrodku warsztaty udostępnione są zwiedzającym, którzy mogą obserwować pracę tutejszych rzemieślników. Warto obejrzeć zwłaszcza tkalnię i farbiar-nię. Ceny sprzedawanych tutaj towarów dorównują tym, jakie trzeba zapłacić w sklepach na Chowraście i przy Neh-ru Rd. Warto zwiedzić ten ośrodek, nie tylko ze względu na znajdujące się w nim warsztaty, ale i wspaniałe widoki, jakie rozciągają się z tego miejsca.

Plantacje herbaty

Głównym produktem eksportowym Dardżilingu jest, rzecz jasna, herbata. Zbiory z otaczających miasto 78 plantacji, zatrudniających 40 000 ludzi, stanowią większość plonów Bengalu Zachodniego i prawie 1/4 ogólnej ilości produkowanej w Indiach herbaty.

Najdogodniej zwiedzić plantację Happy Valley Tea Estate, znajdującą się zaledwie 2 km od centrum miasta, na której do dziś stosuje się tradycyjną metodę przetwórczą, zamiast popularnego na nizinach skręcania, rozrywania i ugniatania herbaty. Najlepiej zwiedzać w porze zbiorów, a więc od kwietnia do listopada, gdyż tylko wtedy można przyjrzeć się procesowi przetwórstwa. Plantację udostępnia się turystom codziennie od 8.00 do 12.00 i od

13.00 do 16.30, z wyjątkiem poniedziałkowego i niedzielnego popołudnia. Przewodnikami są najczęściej tutejsi pracownicy, którzy jednak żądają za swoją usługę wysokich sum. Nie należy godzić się na opłatę wyższą niż 10 INR od osoby.

Kto ma ochotę napić się dobrej herbaty, powinien wybrać First Flush Super Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe I. Ceny są bardzo zróżnicowane: na Chowraście za kilogram herbaty płaci się od 600 do 1600 INR. Warto przed zakupem ocenić jakość towaru, biorąc do ręki garść herbaty, zaciskając dłoń i dmuchając na jej zawartość przez palce. Ciepło oddechu wyzwoli zapach i aromat używki. Nawet jeśli ktoś nie potrafi rozpoznać gatunku, będzie sprawiał wrażenie znawcy. Trzeba unikać herbat pakowanych w oryginalne puszki, gdyż są to zwykle małowartościowe mieszanki z Kalkuty.

Klub Gymkhana

Członkostwo w klubie Gymkhana, który wbrew pozorom ma niewiele wspólnego z jakąkolwiek gimnastyką, kosztuje 15 INR za jeden dzień. Nazwa klubu wywodzi się z hinduskiego słowa ‘gendkhana‘ które oznacza dom gry. Można tutaj spróbować swych sił w tenisie (wyłącznie rano; wypożyczenie rakiety kosztuje 5 INR), squashu, badmintonie, tenisie stołowym, bilardzie i roller-skatingu.

Okres największej świetności tej instytucji przypadał na czasy panowania w Indiach Brytyjczyków. Obecnie klub cieszy się o wiele mniejszą popularnością. Jego dawni członkowie doznaliby szoku, gdyby zobaczyli, w jakim stanie znajduje się ich ulubione miejsce spotkań. W pokoju bilardowym, ufundowanym przez maharadżę Coocha Behara w 1918 r., najbardziej eksponowane miejsce zajmuje obecnie ogromny plakat Marlin Monroe.

Inne atrakcje

Decydując się na przejażdżkę kucykami, których właściciele zbierają się na Chowraście, trzeba być szczególnie ostrożnym. Najczęściej towarzyszą oni swemu klientowi, a potem żądają opłaty nie tylko za wynajętego konika, ale i za pełnienie roli przewodnika. Przeciętna stawka wynosi 25 INR za godzinę, lecz trzeba ustalić ją z góry, aby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Do Dardżilingu podobnie jak do innych ośrodków górskich dotarła także mania filmów wideo. Spacerując ulicami miasta, często natkniecie się na prowizoryczne kina, z wywieszką informującą o bieżącym programie. Najczęściej wyświetla się w nich zachodnie filmy, dawnej objęte cenzurą.

Kursy językowe

Centrum Kultury Tybetańskiej Mandżu-szri, mieszczące się przy Burdwan Rd 8, organizuje 3-miesięczne kursy języka tybetańskiego.

Wycieczki

W sezonie turystycznym, który w tej okolicy rozpoczyna się w połowie września, a kończy w połowie grudnia, biura turystyczne organizują wycieczki na Górę Tygrysa. Wyprawa rozpoczyna się już o 4.30. Bilet kosztuje 40 INR i należy go wcześniej zarezerwować. Wielu turystów korzysta z usług prywatnych agentów, czasami wysyłających rano do hoteli specjalnych posłańców, którzy budzą uczestników wyprawy. W zależności od zainteresowania biuro turystyczne organizuje zwiedzanie okolicy, wycieczkę do Mirik oraz 2-dniowe wyprawy do Kalimpongu i Gangtoku.

W mieście działa wielu agentów turystycznych. Godne polecenia jest biuro Juniper Tours & Travels (2625), z siedzibą przy Laden La Rd, nie opodal wieży zegarowej. Organizuje ono wyprawy do Gangtoku. Równie skutecznie pracuje Himalayan Adventures, mieszczące się w pobliżu Tsjering Denzongpa Hotel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *