Dardżiling – Darjiling

Klimat

Aby podziwiać wspaniałe widoki na górskie szczyty, najlepiej przybyć do Dardżilingu w okresie od połowy września do połowy grudnia, mimo iż w ostatnim miesiącu roku robi się tutaj bardzo zimno. Sezon turystyczny rozpoczyna się w połowie marca i trwa do połowy czerwca, jednak wówczas pojawia się już mgła, która ogranicza widoczność. W czasie pory monsu-nowej (VI-IX) szczyty górskie przysłonięte są chmurami, a deszcz chwilami staje się tak intensywny, iż znajdujące się na nizinach drogi zalewa woda, a miasto nawet przez kila dni jest całkowicie odcięte od reszty świata.

Średnia temperatura powietrza kształtuje się pomiędzy 8,5 a 15°C latem, zimą zaś spada do 1,5-6°C. Przybyszów z Kalkuty zazwyczaj zaskakuje chłód, jaki panuje na tych terenach. Jeśli przyjeżdża się tutaj w porze deszczowej, należy pamiętać o zabraniu parasola. Kogo zawiodła pamięć bez trudu i za niewielką sumę może nabyć parasol w tutejszych sklepach.

Ludność

Najwyraźniej wyodrębnioną grupą religijną na tych terenach są buddyści, którzy wznieśli swe klasztory zarówno w Dardżilingu, jak i w Ghoom, stanowią oni jednak zaledwie 14% ogólnej liczby mieszkańców. Pozostali to hindusi, wywodzący się z północno-wschodnich stanów oraz z Nepalu. Chrześcijanie i muzułmanie stanowią zaledwie po 3% populacji tego okręgu, chociaż w mieście znajduje się wiele kościołów, wzniesionych jeszcze przez Brytyjczyków.

Położenie

Dardżiling rozpościera się na zachodniej stronie pasma górskiego, którego zbocza pokrywa labirynt wykutych w skale schodów i dróg. Czasem trudno zorientować się w ich nazwach, gdyż w powszechnym użyciu znajdują się wciąż dawne nazwy. Na przykład Hill Cart Rd nazywa się obecnie Tenzing Norgay Rd (w mieście istnieje również inna droga o tej samej nazwie). Jest to główna droga przebiegająca przez dolny Dardżiling; znajduje się przy niej dworzec kolejowy, autobusowy i postój taksówek. Najważniejszymi ulicami łączącymi tę drogę z Chowrastą, głównym placem na szczycie góry, są Laden La Rd i Nehru Rd. Na szczycie najwyższego wzniesienia znajduje się schronisko młodzieżowe.

Wzdłuż obu ulic mieszczą się tanie hotele i restauracje, budynek poczty głównej, stanowiska autobusów odjeżdżających do Sikkimu i Katmandu, Biuro Rejestracji Obcokrajowców, Narodowy Bank Indii oraz wiele sklepów. Po stronie Chowrasty, gdzie biegnie Nehru Rd, a także przy Gandhi Rd, biegnącej powyżej Laden La Rd, rozlokowały się nieco droższe pensjonaty i restauracje. Najdroższe hotele skupione są wokół Observatory Hill, za Chowrastą, a także wzdłuż Dr Zakin Hussain Rd i AJC Bose Rd.

Informacja

Biuro turystyczne (54050) znajduje się poniżej Belluva Hotel, na Chowraście. Jego pracownicy są niezwykle uprzejmi i udzielają wyczerpujących informacji na każdy temat; można tutaj dostać także broszury informacyjne i mapę Dardżilingu, w cenie 5 INR. W biurze dostępne są bilety na autobus dojeżdżający do Bagdogra Aiport. Opłata wynosi 55 INR, a przystanek znajduje się naprzeciw budynku Hotel Alice Villa, poniżej Chowrasty. Biuro oficjalnie działa od 10.00 do 16.30 codziennie oprócz niedziel, jednak często zdarza się, że godziny te ulegają zmianie.

Waluta Wymiany waluty najlepiej dokonać w Narodowym Banku Indii, który znajduje się przy Laden La Rd lub w pobliskim oddziale ANZ Grindlays.

Poczta i telekomunikacja Poczta główna mieści się przy Laden La Rd, zaś biuro telegraficzne na Gandhi Rd.

Pozwolenia na pobyt Biuro Rejestracji Obcokrajowców ma siedzibę na Laden La Rd. Aby otrzymać pozwolenie na 15-dniowy pobyt w Sikkimie, należy udać się najpierw do siedziby zastępcy komisarza, zwanej inaczej Magistratem Okręgowym (DM). Następnie z Biura Rejestracji Obcokrajowców pobiera się potwierdzenie, które należy zanieść do DM, gdzie wydawane są pozwolenia na pobyt. Biuro DM przyjmuje interesantów starających się o pozwolenia w dni powszednie od 11.00- 13.00 i od 14.00-16.00. Procedura wydawania dokumentów zajmuje około godziny. Jeżeli ktoś ma zamiar udać się do zachodniego Sikkimu bezpośrednio z Dardżilingu, bez odwiedzania Gangtoku, powinien dopilnować, aby w pozwoleniu wymieniono także Naya Bazar.

Księgarnie – Najlepszą księgarnią w mieście jest The Oxford Book & Stationery Company, znajdująca się na Chowraście.

Sprzęt do wycieczek wysokogórskich

Sprzęt potrzebny w czasie wycieczek w wysokie góry można wypożyczyć w schronisku młodzieżowym, wpłacając zastaw, który odpowiada wartości ekwipunku. Jest on następnie zwracany, po odliczeniu kosztów wynajmu. Średnie opłaty za dzień użytkowania wynoszą: śpiwór – 5 INR, plecak -5 INR, buty – 7 INR, kurtka – 5 INR, namiot 2-osobowy – 25 INR W schronisku znajduje się specjalna księga, w której uczestnicy wypraw spisują swe wrażenia i spostrzeżenia dotyczące okolicznych szlaków.

Podobny sprzęt wypożycza także Darje-eling Gorkha Hill Council Tourism, za pośrednictwem biura turystycznego. W mieście działają liczne agencje specjalizujące się w organizowaniu wypraw w góry. Godne polecenia są Trek Mate, z siedzibą przy Nehru Rd, oraz U-Trek, znajdująca się na N. B. Singli Rd. Wypożyczany w nich sprzęt jest droższy, lecz nieporównanie lepszej jakości.

Góra Tygrysa

Najwyższe wzniesienie w okolicy, zwane Górą Tygrysa (Tiger Hill), znajduje się nieopodal Ghoom, 11 km od Dardżilingu. Rankiem z jego szczytu rozciąga się wspaniały widok na Kanczendzongę i inne góry we wschodnich Himalajach. Czasami udaje się także wypatrzyć szczyt Mt Everest.

Codziennie o 4.30 wyjeżdża z Dardżilingu grupa rozklekotanych samochodów marki Land Rover, budząc całe miasto. Przejażdżka tym środkiem lokomocji w obie strony kosztuje 40 INR. Samochody są zazwyczaj zatłoczone i nie ogrzewane, ale można zamówić w nich kawę. Za miejsce na dachu, skąd można podziwiać malownicze widoki, płaci się 2 INR, zaś jazda w wygodnym i ogrzewanym wnętrzu kosztuje 7 INR. W połowie drogi na szczyt zaczynają się zazwyczaj korki, gdyż kapłan z pobliskiej świątyni namaszcza olejami kierownicę każdego pojazdu, aby zapewnić mu szczęśliwy powrót!

Wielu turystów woli wyjechać jeepem na szczyt góry i powrócić pieszo. Jest to bardzo przyjemny spacer zajmujący ok. 2 godz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *