Dardżiling – Darjiling – Zakupy – Komunikacja

Do i z Sikkimu
Jeżeli ktoś nie ma ochoty podróżować do Sikkimu taksówką lub jeepem, może skorzystać z usług Sikkimskie-go Transportu Państwowego (SNT), którego biuro mieści się w pierwszym budynku poniżej poczty na Laden La Rd. Przedsiębiorstwo to wysyła codziennie jeden minibus (60 INR, 7 godz. jazdy) w obie strony ( wyjazd z Dardżilingu o 13.00), a ponieważ zazwyczaj jest on przepełniony, bilety należy rezerwować odpowiednio wcześniej. Z postoju wyruszają w tym kierunku również prywatne autobusy, a także jeepy, których kierowcy za kurs żądają 80 INR od osoby.

Turyści udający się prosto do zachodniego Sikkimu mogą wybrać się tam jeepami dojeżdżającymi do Dżorethangu (40 INR, 1,5 godz.), kursujących na tej trasie dość, często od 8.30, a stamtąd udać się do Gezing.

Do i z Katmandu
Obsługą trasy Dardżiling – Katmandu zajmuje się wiele firm (275 INR), ale we wszystkich przypadkach konieczna jest przesiadka w Siliguri. Prawie wszyscy przewodnicy sprzedają turystom bilety do Siliguri (40 INR) i rezerwują miejsca w autobusach odjeżdżających do Katmandu, za co płaci się 235 INR. Autobusy przybywają na granicę około 15.00 (znajdujące się już po nepalskiej stronie miasto nosi nazwę Kakarbhitty), gdzie postój trwa zazwyczaj 1 godz., około 9.00 – 10.00 rano dociera się do Katmandu.

Większość turystów woli podróżować na własną rękę, mimo iż wówczas muszą przesiadać się aż cztery razy: w Siliguri (40 INR), następnie w granicznym miasteczku Panitanki, dokąd przybywa się autobusem (5 INR) lub jeepem (15 INR); kolejnym etapem jest podróż rykszą z Panitanki do Kakarbhitty (5 INR), skąd odjeżdżają już bezpośrednie autobusy do Katmandu (250 Rp nepalskich). Podróż ta pochłania mniej funduszy niż organizowana przez agencje turystyczne, a jej dodatkową jej zaletą jest możliwość wyboru autobusu na przejściu granicznym oraz fakt, iż odbywa się w dzień. Z Kakarbhitta odjeżdża wiele autobusów kierujących się do miast położonych na Terai (nepalskie niziny), takichjak Dżanakpur (100 Rp nepalskich) oraz Pokhara (nocne autobusy; 250 Rp nepalskich).

Najwygodniejszym sposobem jest podróż samolotem z granicy (lotnisko w Bhadrapurze) do Katmandu, którą to trasę obsługuje Everest Air oraz Royal Nepal (99 $).

W Dardżilingu brak nepalskiego konsulatu; najbliższy znajduje się w Kalkucie. Jednak wymaganą wizę można zakupić na granicy, za 25 $ (płatne w gotówce), i przedłużyć w Katmandu.

Nepalskie autobusy kursują daleko na zachód, aż do Narajangańdżu, leżącego przy autostradzie Mahendra. Ich trasy biegną u podnóży gór, zaś po drodze mija się wiele interesujących okolic i miast położonych na nizinach Terai. Z Narajangańdżu droga przebiega przez góry Siwalik, aż do Mungling, a następnie biegnie wzdłuż doliny rzeki Trisuli, skąd zawraca w stronę Katmandu. Jeżeli nie panują tutaj akurat uciążliwe upały, warto wybrać się w tę podróż w ciągu dnia, aby podziwiać widoki i odwiedzić po drodze Dżanakpur oraz Park Narodowy Royal Chitwan.

Autobusy kursujące na tej trasie mają czasami znaczne opóźnienia, spowodowane powodziami lub lawinami śnieżnymi, tarasującymi drogi. Zdarza się, że są one nieprzejezdne nawet przez 3 dni. Stan dróg nie jest najlepszy, zwłaszcza w okolicy Kosi Barrage oraz na odcinku autostrady Prith-wi (biegnącej z Pokhary do Katmandu) pomiędzy Muglingiem a Katmandu. Wielu turystów uważa, że jest to jedna z najniebezpieczniejszych tras autobusowych na całym kontynencie.

Inne miasta Z Dardżilingu kursują autobusy do Kalkuty, Patny, Guwahati, Szil-longu, Silicharu i Agartali.

Pociąg Końcową stacją wszystkich pociągów w tej okolicy oprócz wąskotorowej kolejki jest New Dźalpajguri – Siliguri. W rozdziale poświęconym komunikacji w Siliguri zamieszczono informacje dotyczące pociągów z Kalkuty i innych miast indyjskich. Jeżeli w danym okresie czynna jest kolejka, bilety na nią a także na inne pociągi odjeżdżające z New Dźalpajguri rezerwuje się na stacji w Dardżilingu.

Mimo iż najszybszym środkiem transportu na trasie z New Dźalpajguri lub Siliguri do Dardżilingu jest autobus lub taksówka, warto przebyć przynajmniej niewielki odcinek trasy miniaturową kolejką. Podróż tym środkiem lokomocji z Siliguri zabiera do 10 godzin.

Miniaturowa kolejka Podróż z New Dżal-pajguri lub Siliguri do Dardżilingu miniaturową kolejką jest fascynującą przygodą, dlatego warto się na nią zdecydować.

Pociągi pomiędzy tymi miejscowościami kursują codziennie, chociaż w porze deszczowej często zdarza się, że są wstrzymane ze względu na powodzie. Kolejka odjeżdża z dworca w Siliguri o 9.00, docierając do Dardżilingu około 17.30. W sezonie na trasie tej kursuje dodatkowy pociąg, wyruszający z Siliguri o 7.15. Bilety 1. i 2. klasy kosztują odpowiednio 153 i 19 INR. Kolejka nie rozwija zbyt dużych prędkości, co pozwala dokładnie przyjrzeć się mijanemu krajobrazowi, zanim zasłoni go czarny dym wydobywający się z komina parowozu. Ponieważ turyści szczególnie upodobali sobie ten środek lokomocji, nic dziwnego, iż ciasne wagoniki są wiecznie zatłoczone. Najlepszym rozwiązaniem jest kupić bilet tylko do Kurseongu (33/9 INR, 5 godz.), i tam przesiąść się na autobus (10 INR) lub jeepa (30 INR), który po 1,5 godz. dotrze do Dardżilingu, jeszcze przed zmrokiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *