Dardżiling – Darjiling – Zakupy – Komunikacja

Zakupy

Antykwariaty – Większość tego typu sklepów mieści się na Chowraście oraz przy Nehru Rd. Można w nich kupić pamiątki z Himalajów, takie jak tkanka – posążki z brązu, dewocjonalia, biżuterię, rzeźby w drewnie, ręcznie tkane materiały, dywany i inne. Bardziej oszczędni turyści muszą poświęcić zakupom dużo czasu i uwagi. Na przykład w ciągu ostatnich 10 lat bardzo popsuła się jakość thanka. Na pierwszy rzut oka wydają się wykonane z dużą precyzją, ale po dokładniejszym przyjrzeniu okazuje się, że ich twórcy nie przywiązywali większej uwagi do wykończenia szczegółów. Wykonane z brokatu osłony (prawdopodobnie sprowadzane z Chin), odznaczają się nieporównanie wyższą jakością.

Kolekcjonerzy brązowych posążków najczęściej kupują je spod lady, po cenach przekraczających nawet 100 $. Już na samym początku trzeba umiejętnie przekonać sprzedawców, że jest się prawdziwym koneserem, którego nie interesują wyroby z wystawy, gdyż dopiero wtedy zaproponują klientowi lepszy towar.

Sprzedawane w Dardżilingu rzeźby w drewnie odznaczają się wysoką jakością i niezbyt wygórowanymi cenami. W większości sklepów przyjmowane są międzynarodowe karty kredytowe. Wyroby te można także zakupić na rynku, który znajduje się niedaleko Hill Cart Rd w pobliżu postoju autobusów i taksówek. Sprzedaje się na nim również piękne i niedrogie wzorzyste swetry z wełny, a także różne niezbędne przedmioty, takie jak np. wykonane z bambusa parasole, doskonała pamiątka z pobytu w Dardżilingu.

Najtańsze tybetańskie dywany można zakupić w Hayden Hall, znajdującym się naprzeciwko budynku Narodowego Banku Indii, przy Laden La Rd. Wykonane ręcznie przez tkaczki, odznaczają się wysoką jakością, dlatego warto zastanowić się nad kupnem jednego z nich.

W West Bengal’s Manjusha Emporium, wybudowanym przy Nehru Rd, sprzedawane są po cenach detalicznych pochodzące z Himalajów wyroby rzemieślnicze, jedwabie oraz ręcznie tkane materiały. Około 2 km od miasta, przy drodze prowadzącej do Ghoom, działa Ava Art Gallery, w której wystawione są haftowane makaty, wykonane przez właściciela galerii. Wstęp kosztuje 0,25 INR, można również zdecydować się na kupno jednego z wystawianych tutaj dzieł.

Komunikacja

Samolot

Najbliższe lotnisko znajduje się w Bangadogrze, 90 km od Dardżilingu, na równinach otaczających Siliguri. Więcej informacji na ten temat należy szukać w rozdziale poświęconym komunikacji w Siliguri.

Biuro Indian Airlines (2355) mieści się w Bellevue Hotel na Chorwaście i działa od poniedziałku do soboty od 10.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 16.00, zaś w niedziele obsługuje się tam klientów tylko do 13.00. Przystanek autobusów kursujących na lotnisko znajduje się naprzeciwko Hotel Alice Villa.

Autobus

Większość autobusów odjeżdża z przystanku Bazaar, znajdującego się przy Hill Cart Rd. Jeepy i taksówki stoją zwykle na postoju taksówek, na przecięciu Robertson i Laden La Rd. Przewozem pasażerskim zajmuje się wiele różnych firm. Autobusy do Kalkuty, Katmandu i innych oddalonych miejscowości zazwyczaj przejeżdżają przez Siliguri.

Do i z New Dźajpalguri-Siliguri
W kierunku tych miast codziennie pomiędzy 6.00 a 22.00 kursuje bardzo dużo autobusów, jeepów i taksówek. Podróż autobusem ekspresowym lub jeepem zajmuje zazwyczaj od 3,5 do 4,5 godzin (czasami nawet krócej) i kosztuje 40 INR. Turyści podróżujący kilkuosobową taksówką płacą 70 INR.

Do i z Bagdogry
Komunikacja autobusowa West Bengal Tourist z lotniska w Bag-dogrze do Dardżilingu zsynchronizowana jest z przylotami samolotów z Kalkuty i Delhi. Bilet kosztuje 55 INR, zaś podróż trwa 3,5 godz., w które wliczony jest 15-minutowy postój w Kurseongu. Autobusy z Dardżilingu na lotnisko odjeżdżają z przystanku naprzeciwko Hotel Alice Villa. Bilety! należy rezerwować odpowiednio wcześniej, za pośrednictwem biura turystycznego.

Do i z Kalimpongu
Autobusy i jeepy docierające po 2,5 godz. do Kalimpongu wyjeżdżają z Dardżilingu stosunkowo często! pomiędzy 7.30 a 15.00. Miejsce z przodu w jeepie kosztuje 50 INR, zaś z tyłu -n 35 INR. Podróż tym środkiem transportu! jest o wiele wygodniejsza niż jazda autobusem, dlatego warto zdecydować się na większy wydatek. Wszystkie pojazdy zmierzające do Kalimpongu odjeżdżają z przystanku autobusowego Bazaar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *