Dardżiling – Darjiling – Noclegi

Noclegi – średnie ceny

Od dawna największą popularnością w tej kategorii cen cieszy się Bellevue Hotel (22221), doskonale utrzymany pensjonat, którego właściciele są Tybetańczykami. Brak tam co prawda 1-osobowych pokoi, ale istnieje duży wybór wśród 2- i 3-osobowych, z których każdy wyposażony jest w łazienkę z ciepłą wodą. Ich ceny wahają się od 350 do 550 INR. Najlepszy widok rozpościera się z okien pokoju nr 49, w którym dodatkowo mieści się oddzielna bawialnia. W hotelu działa kawiarnia, której okna wychodzą na Chowrastę, serwująca przekąski i śniadania. W większości pokoi, a także w holu zainstalowano ogrzewanie, nieodzowne zimą.

Jeden z członków tej samej rodziny prowadzi inny hotel, niezbyt trafnie nazwany Main Bellevue Hotel (54178), znajdujący się w wiekowym budynku tuż powyżej. Panuje w nim mniejszy ruch. Pokoje 2-osobowe z łazienką i piecykiem do podgrzewania wody kosztują tutaj 550 INR, zaś poza sezonem cena ta spada o 200 INR.

Podążając z powrotem w dół Nehru Rd, dociera się do grupy restauracji, z których każda dysponuje kilkoma pomieszczeniami do wynajęcia. 2-osobowy pokój w Shan-gri La (« 54149), z malowniczym widokiem z okien i kominkiem, kosztuje 650 INR.

Równie popularnym wśród turystów hotelem jest prowadzony przez Szerpów Hotel Tshering Denzongpa (3412), znajdujący się przy JP Sharma Rd i oddalony o 10 min drogi od przystanku autobusów, mniej więcej pomiędzy nim a centrum handlowym. Pokoje 2-osobowe z łazienką i dostarczaną ciepłą wodą kosztują 200 INR (80 INR mniej poza sezonem), zaś ceny apartamentów z dywanem, telewizorem, łazienką i ciepłą wodą (tylko rankiem) kształtują się pomiędzy 400 a 600 INR (200-300 INR mniej poza sezonem). Z pomieszczeń na piętrze rozciągają się wspaniałe widoki.

Właściciele Dekevas Restaurant prowadzą Hotel Dekeling (54149), kolejny pensjonat należący do życzliwych turystom Tybetańczyków, gdzie ceny noclegów w pokojach z łazienką, ciepłą wodą i ciekawą panoramą z okien dochodzą do 300-500 INR. Hotel ten z pewnością wart jest odwiedzenia.

Naprzeciwko Belleme Hotel wznosi się ogromny Pineridgre Hotel (54074), i z przestronnymi 2-osobowymi pokojami za 425 INR, a 3-osobowymi – za 550 INR. W każdym z nich znajduje się łazienka z ciepłą wodą. Nocleg w apartamentach z telewizorem, przeznaczonych dla dwóch osób, kosztuje 500 INR. Poza sezoem ceny te obniżają się do 250 INR oraz 325 INR za apartament.

W cenę, jaką płaci się za noclegi (480/680 INR) w Hotel Alice Villa (541 81) wliczone jest śniadanie i obiad. Przybywając tutaj poza sezonem, można wykupić 2-osobowy pokój wraz z wyżywieniem za jedyne 200 INR. W niektórych pomieszczeniach hotelowych zainstalowano kominki, dobudowano do niego także nowoczesne skrzydło.

Do prowadzonego przez West Bengal Tourism Tourist Lodge (54411) dochodzi się z centrum mijając po drodze Loreto College oraz klub Gymkhana, który sąsiaduje z hotelem. W cenę pokoi 1- i 2-osobowych z łazienką (520/785 INR) wliczone jest śniadanie i obiad. Jeżeli ktoś ma zamiar stołować się w innym miejscu, nie otrzyma żadnej zniżki. Standard nie jest tutaj wysoki, jedyną atrakcją są widoki, jakie można oglądać z okien pokojów. Poza sezonem ceny spadają o 25%.

We wznoszącym się ponad Nehru Rd Darjeerilng Club (54348) za panowania Brytyjczyków mieścił się Klub Plantatorów Herbaty. Cena noclegu dochodzi do 400/

500 INR, zaś jeśli ktoś wybierze apartament z kominkiem w sypialni (wiadro opalu kosztuje 50 INR), zapłaci 600/700 INR.

Pokoje na piętrze odznaczają się wysokim standardem, natomiast pomieszczenia na parterze są ponure i zbyt drogie, jak na panujące tam warunki, dlatego lepiej ich unikać. W hotelu wydzielono osobny pokój bilardowy, znajduje się tam też zakurzona biblioteka i wiele pamiątek z dawnych czasów, a także wygodne i stylowe bawialnie. Otwarto tutaj restaurację, obsługującą wyłącznie gości hotelowych, w której śniadania kosztują 40 INR, zaś lancz i obiad od 60 do 80 INR. Członkowie klubu płacą dziennie 25 INR, poza sezonem ceny spadają prawie o 40%.

Noclegi – najwyższe ceny

Najbardziej polecanym hotelem w Dardżilingu jest wybudowany na stokach Wzgórza Obserwacyjnego Windamere Hotel (54041). Należy on do najstarszych tego typu instytucji w Dardżilingu, będąc wartościową pamiątkę z czasów panowania w tym kraju Brytyjczyków. Otoczony malowniczym ogrodem hotel składa się z budynku głównego z jadalnią i kilkoma domkami letniskowymi i jest wymarzonym miejscem dla romantyków. Właścicielką Windamere od prawie 70 lat jest pani Tenduf-La, ponad 80-letnia Tybetanka, która uważa, iż jej hotel „opiera się nowomodnym wymaganiom przemysłu turystycznego, w którym już prawie zupełnie rezygnuje się z ludzkiego zaangażowania, zastępując je bezdusznymi maszynami.” Pogląd ten znajduje odzwierciedlenie w sposobie prowadzenia hotelu, którego obsługa stoi na bardzo wysokim poziomie, lecz w którym zrezygnowano z wprowadzenie nowoczesnych zdobyczy techniki, takich jak telewizja czy centralne ogrzewanie. Zamiast nich w każdym pokoju znajduje się kominek, zaś na życzenie gości dostarczane są butelki z ciepłą wodą. W hotelu, rzecz jasna, nie mogło zabraknąć biblioteki i baru, a także kwartetu smyczkowego, który koncertuje w bawialni oraz pianisty, zabawiającego gości podczas obiadu. Dyskretna wywieszka w holu informuje przyjezdnych, aby „nie kładli się przed kominkiem ani za kanapami, gdyż wyrażałoby to brak szacunku dla pozostałych gości”. l-/2-osobo-wy pokój kosztuje tutaj odpowiednio 59 i 89 $, zaś za apartament trzeba zapłacić 98 $. W ceny te wliczono koszt posiłków, które są naprawdę wyśmienite.

Niedawno odnowiony Hotel Sinclairs (34-31), znajdujący się przy Nehru Rd 18/1, dysponuje pokojami, z których okien można podziwiać wyjątkowo interesujące widoki. Za wynajęcie l-/2-osobowe-go pokoju płaci się 1050/1900 INR, łącznie ze śniadaniem i obiadem. Każdy z pokojów wyposażony jest w łazienkę z ciepłą wodą i centralne ogrzewanie. W hotelu mieści się restauracja i bar, a zainstalowany tutaj oddzielny generator zapewnia stały dopływ energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *