Dardżiling – Darjiling – Noclegi

Noclegi

W Dardżilingu nie brak hoteli i pensjonatów oferujących turystom noclegi. Poniżej wymieniono zaledwie kilkanaście z nich. Ceny zmieniają się w zależności od pory roku; przedstawione w tym przewodniku propozycje dotyczą jedynie sezonu, a więc okresu od połowy marca do połowy lipca i od połowy września do połowy listopada. Poza sezonem koszty noclegu zmniejszają się o 50 do 75%, chętnie przyznawane są także różnorodne zniżki.

Dotąd nie rozwiązano tu problemów energetycznych oraz dostawy ciepłej wody. Dodatkowym zasilaniem dysponują tylko niektóre hotele.

Noclegi – najniższe ceny

Najtańsze hotele, z okien których rozciągają się niezapomniane widoki, znajdują się w okolicy schroniska młodzieżowego i wieży telewizyjnej. Obszar ten oddalony jest o 20 min drogi od dworca kolejowego. Wystarczy jedynie wspiąć się na wzgórze.

Schronisko młodzieżowe (2290), położone na samym szczycie wzniesienia, nad Dr Zakir Hussain Rd, cieszyło się kiedyś ogromną popularnością wśród turystów dysponujących niewielką ilością gotówki. Niestety, obecnie jest w ruinie, a po przestronnych salach, prawie zupełnie pozbawionych wygód, hula wiatr. Mimo to turyści decydują się tutaj zamieszkać, zachęceni życzliwością personelu, który chętnie udziela wyczerpujących informacji na temat szlaków, oraz wspaniałą panoramą, jaka rozciąga się z okien schroniska. Za łóżko na wspólnej sali płaci się 25 INR (20 INR dla posiadaczy legitymacji).

Komu nie odpowiadają spartańskie warunki panujące w schronisku, może udać się do znajdującego się naprzeciwko Triveni Guest House, prowadzonego przez życzliwą turystom rodzinę. Noclegi na sali kosztują tutaj 25 INR, zaś 2-osobowe pokoje ze wspólną łazienką – 60 INR. W hotelu działa restauracja, turystom dowozi się ciepłą wodę. Godny uwagi jest również pobliski Aliment Restaurant & Hotel, będący przestronną restauracją z kilkoma pokojami do wynajęcia, w cenie 40/60 INR. Jej właściciel ujmuje turystów życzliwością i chęcią służenia pomocą.

Biegnąca spod wieży telewizyjnej droga prowadzi do niezwykle popularnego Hotel Tower View. Nocleg na sali kosztuje 30 INR, zaś 2-osobowe pokoje ze wspólną łazienką – 60 INR. Za podobny pokój, tyle że z osobną łazienką, trzeba zapłacić 80 INR. Rankiem można wziąć ciepły prysznic i udać się na posiłek do tutejszej restauracji. Z okien hotelu widać wspaniałą panoramę okolicy, szczególnie piękną podczas wschodu słońca. Jedyną wadą tego hotelu jest to, iż zbudowano go w wiecznie zacienionym miejscu.

Tuż za budynkiem poczty skupiło się kilka tanich hoteli, wzniesionych przy Laden La Rd oraz w bocznych alejkach i przy schodach, które do niej prowadzą. Kamienne schody w górę, tuż za pocztą, prowadzą do Hotel Prestige (2699). Niewielkie pokoje z łazienką i gorącą wodą, wyróżniające się czystością, kosztują 80/120 INR. Jeżeli z ich okien rozciągają się ciekawe widoki, cena wzrasta do 120/150 INR. Za dodatkową opłatą do pokoju wstawiane są grzejniki. Obsługa hotelowa jest bardzo przyjaźnie nastawiona do zatrzymujących się tutaj turystów.

Skręcając w prawo tuż przed Hotel Prestige, dociera się do niezwykle popularnego Shamrock Hotel (tr 3378). Pokoje na piętrze są droższe (120 INR za 2-osobowy) niż na parterze, ale ogólnie hotel ten, prowadzony przez Tybetańczyków, jest bardzo dobrze utrzymany. Dodatkową atrakcję stanowi kominek, który rozpalany jest w zimowe wieczory. Z kranów we wspólnych łazienkach płynie, co prawda, ciepła woda, ale jej strumień nie jest zbyt silny. Istnieje możliwość zamówienia obfitych bezmięsnych posiłków. Osoby wysokiego wzrostu, które zdecydują się tu zamieszkać powinny przygotować się do leczenia guzów, których nie uda się im uniknąć, ze względu na niskie sufity.

Elegancko wyglądający Hotel Pagoda, sąsiadujący z Shamrock, dysponuje przestronnymi pokojami z wyfroterowanymi podłogami za 40/80 INR (wspólna łazienka) i 150 INR za pokój 2-osobowy z łazienką. Ciepłą wodę dostarcza się turystom w wiadrach.

Kilka metrów na lewo od szczytu schodów, przy Nehru Rd, wznosi się Hotel Springburn (2054), dobry jedynie na krótki pobyt. Sąsiaduje z nim Hotel Tara, równie niewygodny i jeszcze droższy, lecz prowadzony przez życzliwych Tybetańczyków.

Nieco wyższe ceny obowiązują w hotelach, położonych przy Nehru Rd w pobliżu postoju taksówek. Należy do nich hotel Crystal, Holiday Home, Kundus, Shree Anapurna oraz Capital, w którym 2-osobowy pokój kosztuje 150 INR. Nie różnią się one między sobą ani standardem, ani cenami, jednak te znajdujące się przy samej ulicy oferują lepsze widoki, niż hotele ulokowane nieco niżej.

Nieco wyżej znajduje się kolejne skupisko hoteli, wśród których jest Purnima, Broadway, La Bella, Ashoka, Rockville, Continental i Daffodil. Dla przykładu, nocleg w pokoju 2-osobowym w Hotel Purnima (3110) kosztuje 300 INR. W każdym pokoju (brak 1-osobowych) znajduje się łazienka, a ciepła woda dostarczana jest w wiadrach. Właściciele hotelu prowadzą też restaurację. W Rockville (2513) wynajęcie 2-osobowego pokoju kosztuje 330 INR, zaś za pokój z ciepłą wodą w łazience płaci się 440 INR. Poza sezonem ceny spadają tutaj o 30%.

Dalej przy Nehru Rd znajduje się Eve-rest Lwcury Hotel. Niestety nazwa nie odpowiada panującym w nim warunkom, mimo to turyści zatrzymują się tam ze względu na malownicze widoki rozciągające się z jego okien. Nocleg w obszernych pokojach z łazienką i dostarczaną ciepłą wodą kosztuje 80/150 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *