Bodh Gaja – (Bodh Gaya)

Kursy Medytacyjne

Kursy i medytacje w samotności odbywają się zimą, głównie od listopada do początków lutego.

Jedne z najbardziej przystępnych kursów prowadzi Root Institute for Wisdom Culture (81714), położony w spokojnej okolicy na obrzeżach Bodh Gai. Ośrodek prowadzi podstawowe, pięciodniowe kursy medytacyjne i medytacje w samotności. Nieomal wszyscy turyści, którzy tu przebywają, pozostają pod wrażeniem nie tylko kursów, lecz także działalności instytutu, starającego się wprowadzić w życie projekty edukacyjne, medyczne i rolnicze.

Kursy odbywają się także w Międzynarodowym Centrum Medytacji (International Meditation Centre, – 81734), obok uniwersytetu Magadh (5 km od Bodh Gai) oraz w niedawno uruchomionej filii (81707) nie opodal świątyni tajlandzkiej. Coroczne, wewnętrzne kontemplacje (Wipassana) oraz medytacje w samotności odbywają się w klasztorze tajlandzkim, w okresie 7 I -17 I; 17 I – 19 I; 291 – 5 II. Kurs medytacji w samotności prowadzi od 1975 r. Christopher Titmuss. Jednorazowo przyjmowanych jest 125 osób, a pełny koszt wynosi 50 $. Należy dokonać wcześniejszej rezerwacji: Gaia House (01803/813 i 88), Wodland Rd, Denbury, Nr Newton Abbot, Devon TQ126DY, UK lub (od 15 X) Thomas Jost, Thai Monastery, Bodhgaya. Klasztory tybetański i birmański również oferują kursy medytacyjne. Dodatkowo ogłoszenia o niektórych kursach są wywieszane na tablicy informacyjnej w sezonowo otwartej Om Cafe.

Zainteresowani pracą nad projektami społecznego rozwoju okolicy, powinni skontaktować się z aśramem Samanway (Samanway Ashram).

Noclegi – najniższe ceny

Tourist Bungalow nr 1 i 2 znajdują się obok siebie. Posiadają nieco bardziej wymyślne nazwy: hotel buddha Vihar (jedynie łóżka we wspólnej sali; 35 INR) oraz hotel Siddhartha Vihar, który dysponuje dwójkami z łazienką za 200 INR, pokojami klimatyzowanymi w cenie 275 INR oraz łóżkami we wspólnej sali za 45 INR.

Sri Lanka Guest House należy do Towarzystwa Mahabodhi. Dwójka kosztuje tu 100 INR. Miejsce jest zadbane i cieszy się popularnością. Przy drodze w kierunku Gai mieści się kilka bardzo skromnych hotelików, np. Amar czy Shashi (dwójka ok. 75 INR).

Dla tych, którzy chcą zatrzymać się w Bodh Gai dłużej, a którym nie przeszkadzają niewielkie niewygody, poleca się klasztory. Szczególnie popularny wśród turystów, z racji organizowanych tu kursów, stał się klasztor birmański. Posiada on cichy ogród i bardzo prymitywne pokoje, gospodarze pobierają za nocleg datki w wysokości 10 INR za noc. Wymaga się godnego zachowania. Niestety zdarzyło się, że turyści nie uszanowali gościnności tego miejsca, paląc papierosy i naruszając reguły zachowania na różne sposoby.

Turyści z Zachodu wyrobili sobie również nieprzychylną opinię w klasztorze japońskim i może się zdarzyć, że nie zostaną przyjęci. Jest to czyste i przyjemne miejsce, niestety w sezonie zwykle zajęte przez grupy japońskie.

Pielgrzymów przyjmuje się w większości klasztorów. Warunki poszczególnych miejsc różnią się od siebie znacznie. Klasztor Bhutanu ma całkiem zachęcające miejsca noclegowe, w cenie około 30 – 50 INR za pokój bez łazienki. Miejsca w klasztorze tybetańskim są tańsze lecz warunki bardziej spartańskie.

Można spróbować zatrzymać się w klasztorze tybetańskim Siakjów oraz klasztorach nepalskim i tajlandzkim.

Noclegi – średnie ceny

Niedawno otwarty hotel Shanti Buddha (tt 81785) ma pokoje o dobrym standardzie. Niemniej trudno zrozumieć aż tak wygórowane ceny: 350/450 INR za pokoje z łazienką oraz 700/850 INR z klimatyzacją. Nieopodal powinien już działać kolejny, średniej klasy hotel.

Hotele – najwyższe ceny

Hotel Bodhgaya Ashok (n 22708) należy do sieci hoteli ITDC. Posiada jedynki/ dwójki w cenie 800/1200 INR lub z klimatyzacją w cenie 1195/188 INR. Ceny ulegają znacznej obniżce po sezonie, w okresie od kwietnia do września.

Gastronomia

Standard kuchni waha się w Bodh Gai w zależności od sezonu. Podnosi się znacznie w okresie zimy, kiedy przybywają tu pielgrzymi. W Sri Lanka Guest House działa Mahabodi Canteen, która serwuje całkiem przyzwoite chińskie potrawy.

Restauracja hotelu Sira stara się dogodzić gustom europejskim, z różnym rezultatem. Mieści się niedaleko biura turystycznego.

Naprzeciwko klasztoru birmańskiego znajdują się najlepsze restauracje z urozmaiconym menu, Lotus, Pole-Pole, New Pole-Pole oraz Gautam. We wszystkich stoliki ustawione są pod namiotami, mają duży wybór kaset muzycznych, są bardzo popularne.

W Bodh Gai działa kilka restauracji prowadzonych przez Tybetańczyków, takich jak restauracja Om Cafe, tuż za klasztorem tybetańskim. Restauracje te otwarte są jedynie w sezonie grudzień – luty.

Przy hotelu Bodhgaya Ashok działa restauracja Sujata. Ceny są w niej jednak wysokie, a sama restauracja nie cieszy się dużą popularnością.

Połączenia

Odległość pomiędzy Bodh Gają a Gają wynosi 13 km. Na trasie kursują tam i z powrotem kilkuosobowe autoriksze. Trudno gdzieś spotkać bardziej zatłoczone pojazdy. Ściśnięci podróżni zajmują każdy wolny centymetr kwadratowy pojazdu, kierowca siedzi z przodu na huśtającej się drewnianej desce, mając po obu stronach dodatkowych pasażerów. Zjawisko okazuje się jeszcze bardziej frapujące, jeśli zdamy sobie sprawę, że pojazd, który zabiera do 15 osób plus dzieci, zwierzęta i bagaże] przeznaczony jest w myśl producenta dla… trzech! Cena przejazdu wynosi 4 INR (przejazd autorikszą prywatnie – 80 INR).

Można dojechać również autobusem, choć i ten jest zatłoczony. Prywatne autobusy odjeżdżają spod klasztoru birmańskiego (3 INR), a państwowe spod biura turystycznego (2 INR).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *