Asam

Inne miejscowości

W oddalonym o 12 km na południe od Gauhati aśramie Waśiszthy mieszkał niegdyś mędrzec (ryszi) Waśisztha. Turyści szczególnie upodobali sobię tę okolicę na urządzanie pikników. W Ćandubi (Chandubi), 64 km od stolicy, cieszy oko wspaniała naturalna laguna.

W oddalonej o 80 km od granicy z Bhutanem Darrandze co roku zimą odbywa się wielki targ, na który przybywają mieszkający w górach Bhutyjowie. 145 km na północny zachód od Gauhati leży Barbeta, której głównymi obiektami turystycznymi jest klasztor i świątynia ofiarowana reformatorowi wisznuizmu.

ASAM PÓŁNOCNO-WSCHODNI

Nieco na północ od Kazirangi leży Dźorhat (Jorhat), otwierający drogę do północno-wschodniego Asamu. W oddalonym o 55 km Sibsagarze zachowało się wiele świątyń, otaczających Dźaj Sagar Tank (tank -jezioro). Miasto było niegdyś stolicą księstwa Ahom. Na brzegu jeziora znajduje się bungalow dla turystów.

REZERWATY DZIKIEJ ZWIERZYNY

Asam słynie przede wszystkim z żyjących tutaj nielicznych okazów rzadkiego jednorogiego nosorożca indyjskiego, którego Marco Polo wziął niegdyś za legendarnego jednorożca! Najsłynniejsze rezerwaty Asamu to Kaziranga oraz Manas. Mniejsze parki znajdują się również w Orangu i Sonaju (Sonai).

Kaziranga

Park Narodowy w Kazirandze znajduje się na północny wschód od Gauhati, nad Brahmaputrą. Najsłynniejszymi okazami zwierzęcymi zajmującego 430 km2 parku są nosorożce indyjskie, których jest tutaj ponad 1000 sztuk, choć jeszcze w 1904 r. były prawie na wymarciu. Rezerwat istnieje od 1926 r., a w 1966 r. liczba przedstawicieli tego bardzo rzadkiego gatunku wynosiła już 400 sztuk.

W parku turyści zobaczą także gaury, jelenie, słonie, tygrysy, niedźwiedzie i wiele gatunków ptactwa wodnego, np. pelikany, które zakładają tutaj gniazda. Najbardziej rozpowszechnioną formą zwiedzania jest przejażdżka na grzbiecie słonia; najłatwiej wtedy obserwować nosorożce, które tak przywykły do ludzi, że się nie boją.

Informacja

Rezerwat zwiedza się od listopada do kwietnia. W Kazirandze działa biuro informacji turystycznej, które dysponuje własnym mikrobusem i organizuje wyprawy na słoniach (50 INR. od osoby). Wstęp kosztuje 50 INR., dodatkowo płaci się 5 INR. za „możliwość obserwacji” oraz 5 INR. za pozwolenie na fotografowanie. Przewodnicy towarzyszą zwiedzającym za darmo.

Nie warto korzystać z ofert biur w Gauhati organizujących wycieczki do Kazirangi, gdyż trwają one tylko dwa dni, z których aż 9 godzin turysta spędzi w autobusie i tylko raz wyruszy na zwiedzanie parku. Jeżeli ktoś naprawdę chciałby zaobserwować unikalne okazy zwierząt, powinien pozostać tutaj przynajmniej 4 dni.

Noclegi

W okolicach parku nie brak miejsc noclegowych. Można zatrzymać się w Forest Inspection Bungalows w Beguri (brak łóżek i moskitier), Arimarhu (brak elektryczności) oraz Kohorze. Inne schroniska: Soil Conservation Inspection Bungalow, PWD Inspection Bungalow i dwa bungalowy turystyczne. Pierwszy znajduje się w Bonani i dysponuje pokojami za 200/300 INR, zaś w drugim, w Kuńdźabanie (Kunjaban), oprócz pokojów za 150 INR. są także sale noclegowe. Pokój z klimatyzacją w każdym z nich kosztuje 100 INR. więcej.

Najdroższy hotel to Aranya Lodge, w którym za pokój bez klimatyzacji płaci się 300/400 INR., zaś za pomieszczenie z klimatyzacją 100 INR. więcej oraz podatek. Jest wygodny i dobrze utrzymany. Można tutaj wynająć jeepa z kierowcą, natomiast dostarczaniem przewodników zajmuje się Forest Department (Departament Leśnictwa).

Godny polecenia jest także Wild Grass Resort.

Komunikacja

Samoloty przybywające z Kalkuty do Dźorhatu (Jorhat) lądują 84 km od parku. Łatwo tutaj także dojechać pociągiem – trzeba wysiąść na stacji Furketing, skąd wyruszają autobusy i jeepy do Kazirangi. Gauhati leży 233 km stąd, przy Highway 37. Kursują nią państwowe autobusy, dowożące turystów do rezerwatu.

Manas

Rezerwat dzikiej zwierzyny w Manas, który stal się schronieniem dla wielu gatunków ptaków i ssaków, leży u stóp Himalajów na a także kilka nosorożców. Przepływają tędy trzy rzeki

Rebelia Bodo sprawiła, że od kilku lat park jest nieczynny. Powstańcy często chronią się w tutejszych lasach, by uniknąć niewoli. Być może, już wkrótce rezerwat zostanie udostępniony zwiedzającym, ale na razie niewiele na to wskazuje, gdyż jeszcze w 1994 r. rebelianci działali bardzo aktywnie.

Informacja

Najlepszy okres zwiedzania parku przypada na styczeń, luty i marzec, chociaż wędkarze wolą przyjeżdżać w listopadzie i grudniu. W obrębie rezerwatu leży miasteczko Mothangiri, zaś biuro informacji turystycznej (49) ma swą siedzibę przy Barpeta Rd. Wstęp i zezwolenie na fotografowanie kosztują tyle samo, co w Kazirandze. Można tutaj wynająć łódkę, aby łowić ryby lub tylko przejechać się po rzece Manas.

Noclegi

Mansa Tourist Lodge oferuje tanie noclegi; turyści mogą w pobliżu rozbijać namioty. Niższe ceny płaci się w Forest Bungalow, wyposażonym w łóżka z moskitierami, lecz brak w nim elektryczności. Pokoje do wynajęcia oferuje także biuro turystyczne przy Barpeta Rd.

Komunikacja

Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonym o 176 km Gauhati, a najbliższy dworzec kolejowy przy Barpeta Rd, 40 km od Mothangiri. Transport do Mothangiri należy zarezerwować odpowiednio wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *