Asam

Asam jest największym i najłatwiej dostępnym dla turystów stanem regionu północno-wschodniego. Produkuje się tutaj 60% indyjskiej herbaty oraz wydobywa większą część ropy naftowej, będącej głównym z bogactw naturalnych tego państwa. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami są rezerwaty dzikiej zwierzyny w Manasie i Kazirandze, w których żyją niezwykle rzadkie nosorożce indyjskie.

GAUHATI (Guwahati, Gawahati)

Stolica stanu, Gauhati, leży nad Brahmaputrą. Znajduje się w niej wiele starych świątyń hinduskich, turyści uważają to miasto głównie za bazę do wypraw na północny wschód i do rezerwatów przyrody.

Informacja

Stanowe biuro turystyczne (47012) mieści się przy Station Rd. Filie biura działają także w Kalkucie (033/398331), Russel Rd8; oraz w Delhi (011/343961) przy Kharak Sing Marg.

Świątynie

Świątynia Umanandy, wzniesiona na wyspie Peacock, na samym środku rzeki, poświęcona jest Śiwie. Płynie się tam wygodnym promem kursującym po rzece. Świątynia Naragrah, czyli Dziewięciu Planet, znajdująca się za miastem na wzgórzu Ćitraćal (Chitrachal), była niegdyś ważnym ośrodkiem astrologicznym.

Najsłynniejszą budowlą sakralną w Gauhati jest Kamakszja (Kamakshya) na szczycie wzgórza Nilaćal (Nilachal), 10 km za miastem. Przybywają tu pielgrzymi ze wszystkich zakątków kraju, szczególnie podczas sierpniowego święta Ambući. Jest ona ośrodkiem kultu Śakti (bogini energii) oraz hinduizmu tantrycznego, którego wyznawcy wierzą, iż na to miejsce upadło niegdyś jogi, czyli łono Sati, małżonki boga Siwy, niesionej przezeń na rękach. Świątynia, zniszczona przez muzułmańskich najeźdźców, została w 1665 r. odbudowana. W Dźanardhanie, świątyni również znajdującej się w Gauhati, jest posąg Buddy, świadczący o asymilacji buddyzmu i hinduizmu.

Inne obiekty turystyczne miasta

W tutejszym ogrodzie zoologicznym zgromadzono tygrysy, lwy, pantery i, rzecz jasna, słynnego asamskiego nosorożca, którego można porównać z mieszkającym tutaj także nosorożcem afrykańskim. Oprócz zoo wmieście działa Asam State Museum (Muzeum Asamu) oraz Assam Government Cottage Industries Museum (Rządowe Asamskie Muzeum Chałupnictwa).

Noclegi

Wśród tańszych hoteli na uwagę zasługuje Hotel Alka (tel. 43437), M S Rd, Fancy Bazaar, oraz Hotel Ambasador (25587) i Happy Lodge (tel. 23409), oba przy Pal-tan Bazaar. Średnie ceny noclegów oferuje Nova Hotel (23258) przy Fancy Bazaar oraz North-Eastern Hotel (25314), G N Bordoloi Rd.

Przy Station Rd znajduje się państwowy bungalow dla turystów (tel. 24475), zaś na dworcu otwarto kilka tanich 2- i 3-osobowych pokojów oraz sale noclegowe.

Najwyższe ceny trzeba zapłacić w Belle Vue Hotel (28291), działającym przy M G Rd., którego pokoje wyposażono w urządzenia klimatyzacyjne. Niestety, hotel ten dość znacznie oddalony jest od centrum miasta. W tej samej kategorii cenowej mieści się również Hotel Nandan (32681) przy G S Rd., gdzie 1- i 2-osobowe pokoje z klimatyzacją kosztują odpowiednio 320 i 450 INR. Niewątpliwą zaletą hotelu jest dogodna lokalizacja.

Najlepszy z hoteli w Gauhati to Dynasty Hotel (35610; fax 44813), S S Rd, gdzie za nocleg w pokoju z klimatyzacją płaci się 550/750 INR. W ITDC Brahmaputra Asliok (33233) przy M G Rd za pokoje pobiera się opłaty w wysokości 700/ 900 INR.

Komunikacja

Samolot. Informacje na temat lotów z Klakuty do Gauhati i innych miast regionu północno-wschodniego znajdują się na początku tego rozdziału.

Pociąg. Najlepsze połączenia kolejowe z Gauhati ma Kalkuta oraz New Dźalpajguri.

Odległość dzieląca Kalkutę (Howrah) i Gauhati wynosi 993 km. Kamrup Express przebywa ją w ciągu 24 godzin, zaś Kanchenjunga Express (do Sealdah) dociera tutaj po 22 godzinach. Cena biletów w 2./ 1. klasie wynosi 208/624 INR. Pociągi odjeżdżają z dworca New Dźalpajguri odpowiednio o 7.00 i 18.10. Do Gauhati kursuje takżeNorth East Express z Delhi, przejeżdżający przez New Dźalpajguri o 9.25. W ciągu 8 godzin przebywana jest 422-kliometrowa odległość, jaka łączy to miasto z Gauhati. Bilety 271. klasy kosztują 114/347 INR.

Turyści wyruszający dalej na północ powinni przesiąść się w Gauhati do kolejki wąskotorowej, która kursuje do wielu miejscowości regionu. Ponieważ jednak ten obszar na razie jest niedostępny dla turystów, nie ma powodów podawania szczegółowych informacji na temat połączeń. Więcej szczegółów zainteresowani znajdą w miesięczniku Newman’s Indian Bradshaw, sprzedawanym w większości księgarń (50 INR).

OKOLICE GAUHATI Hadźo

Położony na północnym brzegu Brahmaputry, 24 km od Gauhati, Hadźo jest ważnym ośrodkiem kultu zarówno dla muzułmańskich, jak i buddyjskich pielgrzymów. Ci ostatni wierzą, że to właśnie tutaj Budda osiągnął stan nirwany, i tłumnie przybywają do tutejszej świątyni Hajagriba Madhab. Muzułmanie z kolei odwiedzają meczet Mekka Pao, gdyż według nich jest on obdarzony 1/4 (pao) świętości meczetu w Mekce.

Sualkaśi (Sualkashi)

Na drugim brzegu rzeki, 20 km od Gauhati leży ważny ośrodek tkactwa, Sualkaśi, gdzie w niewielkim domowym warsztacie wyrabia się słynne asamskie jedwabie Endi, Muga i Pat. Płynie tam prom, do którego dojeżdżają autobusy kursujące kilka razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *