Allahabad

Ogrody Chusrou

W ogrodach (Khusru Bagh) spoczywa książę Chusrou, syn Dżahangira, który według większości historyków został zamordowany przez własnego brata Śahdźahana. Sąsiedni grobowiec, przeznaczony dla siostry Chusrou, stoi pusty. W kolejnym spoczywa matka księcia, która miała otruć się na wieść o buncie syna przeciwko własnemu ojcu.

Katedra Wszystkich Świętych

Katedrę Wszystkich Świętych (Ali Saints Cathedral) zaprojektował sir William Emerson, twórca Pomnika Zwycięstwa (Victoria Memorial) w Kalkucie. Katedra liczy sobie niewiele ponad 100 lat. Tfeksty na tabl icach pamiątkowych świadczą o tym, że smutny los nie omijał Brytyjczyków, których jedynym zajęciem w Indiach – jak mogłoby się zdawać-była gra w polo, ewentualnie w krykieta. „Otruty”, „przypadkowo zamordowany”, „zmarł wskutek cholery”, „zginął w wypadku motorowym w drodze do Nainital” – to tylko niektóre wyciągi ze świadectw zgonu, utrwalone w mosiądzu. Warto zwrócić uwagę na niektóre witraże. W niedzielę w katedrze odprawiane są msze św. w języku angielskim.

Muzeum Allahabadu

Ogromne Muzeum Allahabadu (Allahabad Museum) znajduje się w zacisznym parku. Stałe wystawy poświęcone są miejscowym wykopaliskom archeologicznym, wśród których poczesne miejsce zajmują figurki z terakoty, kamienne rzeźby i skamieliny. Galeria sztuki prezentuje kolekcję radźasthań-skich miniatur i malarstwa profesora Nicholasa Roericha. Sporo pamiątkowych przedmiotów podarowała muzeum rodzina Nehru. Muzeum gromadzi również eksponaty przyrodnicze (otw. codz. 10.30 -16.30, pn. zamkn., 1 INR).

Inne

Na miejscu aśramu Bharadwadźa, o którym wspominają teksty Ramajany, stoi obecnie Uniwersytet Allahabadu. We-wnątrzuniwersyteckie Muzeum Archeologiczne (Archeological Museum) eksponuje znaleziska ze starożytnego grodu Kausambi. W domu naprzeciw uniwersytetu mieszkał Ryduard Kipling (dom nie udostępniony do zwiedzania). Pomnik wparku Minto (Minto Park) upamiętnia miejsce, w którym lord Canning w imieniu królowej brytyjskiej odczytał w 1858 r. akt przejęcia władzy nad Indiami z rąk Kompanii Wschodnioindyjskiej. O świątyni Nag Basuki (Nag Basuki Tempie) wspominają purany. Świątynia leży nad brzegiem Gangesu, na północ od mostu kolejowego.

Noclegi – najtańsze

Najtańsze hotele zgrupowane są w dwóch rejonach, wzdłuż Leader Rd, oraz – w spokojniejszym miejscu – na północ od linii kolejowej, na Civil Lines.

Hotel Tepso (623635) przy Mahatma Gandhi Rd oferuje pokoje w cenie 120/ 165 INR (zbyt zielona tapeta męczy wzrok).

Mayur Guest House (624855), w bocznej uliczce od Mahatma Gandhi Rd, jest o wiele lepszym miejscem. Małe i przyjemne pokoje mają telewizor, a w łazienkach jest ciepła woda, mydło i ręczniki. Codziennie rano doręczana jest anglojęzyczna prasa. Dwójka kosztuje tu 110 INR, z klimatyzacją 175 INR (wszystkie pokoje z łazienkami).

Stanowy Tourist Bungalow (601441) przy Mahatma Gandhi Rd 35, położony w dobrze utrzymanym ogrodzie, jest czysty i ma niezły standard. Jedynka/dwójka 150/ 175 INR, pokoje z klimatyzacją 350/ 400 INR. Bliskość dworca autobusowego sprawia, iż w niektórych pokojach może być hałaśliwie. Riksza rowerowa z dworca kolejowego Allahabad City przyjedzie tu za 5 INR.

Hotel Harsh, znany wcześniej pod nazwą Barnetfs Hotel (622197), byt niegdyś jednym z najlepszych hotelików tej klasy w mieście. Po śmierci pana Barnetta hotel znacznie podupadł. Zachował swą dawną atmosferę, lecz pokoje prezentują się bardzo mizernie (jedynka/dwójka z łazienką 113/141 INR).

Na południe od dworca kolejowego Allahabad Junction mieści się kilka tanich hoteli, wśród nich hotel Prayag (604430). Ten nowoczesny budynek oferuje pokoje o różnym standardzie, od pokoi ze wspólną łazienką w cenie 50/70 INR, pokoi z łazienką za 80/100 INR, po dwójki z air-coolerem za 150 INR i z klimatyzacją w cenie 400 INR.

Na sąsiedniej ulicy, naprzeciw meczetu stoi hotel Continental (n 652629). Jedynka/dwójka z łazienką kosztuje 90/ 100 INR, z air-coolerem 140/160 INR, pokoje z klimatyzacją 250/300 INR. Na końcu ulicy czynny jest mały hotel Samira (55058). Za pokoje z łazienką płaci się tu 40/80 INR, z air-coolerem 60/95 INR.

Na dworcu kolejowym znajdują się retiring rooms i kilkuosobowe sale noclegowe.

Noclegi – średniej kategorii i najdroższe

Hotel Samrat (604888; faks 604987) oferuje pokoje w cenie od 300/500 INR do 400/600 INR (klimatyzacja). Nie wszystkie pokoje mają okna. Hotel mieści się niedaleko skrzyżowania Mahatma Gandhi Rd iSadar Patel Marg.

Hotel Presidency (tr 623308) jest dwu-gwiazdkowym (najwyższej klasy w Allahabadzie) hotelem. Wszystkie pokoje posiadają klimatyzację, a łazienki wyposażone są w wanny (jedynka/dwójka 450/525 INR). Basen, tak jak w Allahabad Regency, w okresie zimowym jest nieczynny. Hotel usytuowany jest w cichej, mieszkalnej dzielnicy, na północ od Civil Lines.

Dwugwiazdkowy hołd Allahabad Regency (o 601519) za pokoje z klimatyzacją liczy 475/600 INR. Przy hotelu znajduje się ogród i basen.

Gastronomia

W Allahabadzie funkcjonuje bardzo dobra sieć gastronomiczna. Budki na Mahatma Gandhi Rd oferują wieczorami tanie potrawy.

Warto zajrzeć do Chicken King, sprzedającej wspaniałego kurczaka tandoori, sąsiedniej Spicy Bite (duży wybór potraw) oraz Little Hut, mieszczącej się przy budce z ubraniami Hippo Garments.

Większość hoteli posiada restauracje. Wmenu Tourist Bungalow figurują dania mięsne, wegetariańskie thali i śniadanie kontynentalne.

Młodzież Allahabadu korzysta z Hot Stuffu – snack-baru, połączonego z lodziarnią, gdzie pizza kosztuje 32 INR. Dobre przekąski oraz smaczne lody (w tym „Killer Driller” za 28 INR) można zamówić w restauracji Kwality. Hamburgery i cheesburgery kosztują tu 16 INR.

Sklepy ze słodyczami cieszą się w Allahabadzie dobrą opinią. Warto wstąpić do schludnego Kamdhenu Sweets przy hotelu Tepso.

Tandoor i El Chico to dwie najlepsze restauracje w mieście. Pierwsza oferuje smaczne potrawy kuchni indyjskiej (główne danie 35 – 50 INR, piwa brak), druga, nieco droższa, specjalizuje się w kuchni chińskiej. W El Chico mieści się cukiernia.

Podróżowanie

Z Allahabadu łatwo dostać się do Khadźuraho. Należy dojechać porannym pociągiem do Satny (8.20, Bhagalpur Kuria Express), a następnie przesiąść się na autobus do Khadźuraho (4 godz.). Do Satny kursują także autobusy, lecz podróż trwa o wiele dłużej.

Autobus Z przystanku autobusowego Civil Lines odchodzą autobusy w wielu kierunkach: Benares (31.50 INR, 3,5 godz.); Fajzabad (41 INR, 4,5 godz.); Gorakhpur przez Dźaunpur (71 INR, 8 godz.); Sonauli – przejście graniczne (77 INR, 12 godz.); Lakhnau (autobus deluxe 15.00, 50 INR, 6 godz.).

Pociąg Główny dworzec kolejowy Allahabad Junction mieści się w centrum miasta. Odjeżdżają stad pociągi do: Benaresu (137 km, 2./1. klasa 36/140 INR, 3-4 godz.); Delhi (627 km, 271. klasa 155/364 INR, lOgodz.); Kalkuty (814 km, 271. klasa 185/ 582 INR, 15 godz.); Bombaju (1373 km, 271. klasa 250/797 INR, 24 godz.); Lakhnau (129 km, 271. klasa 34/131 INR, 3,5 godz.); Satny (kierunek: Khadźuraho, 180 km, 271. klasa 47/168 INR, 4 godz.).

Komunikacja

Tylne wyjście dworca kolejowego Allahabad Junction prowadzi na Civil Lines, gdzie łatwo złapać rikszę rowerową lub autorikszę. Kurs rikszą rowerową w rejon Sangam (6 km) kosztuje 12 INR.

Na cały dzień najlepiej wynająć rower. Tuż przy dworcu kolejowym, na Dr Katju Rd mieści się wypożyczalnia rowerów (15 INR/dzień).

ŚRAWASTI

Niedaleko wiosek Saheth-Mahedh zachowały się ruiny starożytnego miasta Śrawasti i klasztoru Dźetawana. Budda dokonał tu wielu cudów, m.in. stał na kwiecie lotosu o 1000 płatkach, a jego ciało emanujące raz ogniem, raz wodą zwielokrotniało się miliony razy. Jednym z pierwszych pielgrzymów w Śrawasti był cesarz Aśoka. Pozostawił wiele kolumn, uwieczniających tę wizytę-

Do Śrawasti najlepiej dostać się z miasteczka Gonda, które leży w pętli wąskotorowej linii kolejowej Gorakhpur-Naugarh -Gonda. Najbliższym dworcem jest Gajn-dźahwa, a najbliższym miastem Balrampur (20 km od Śrawasti).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *