Agra

Gastronomia

Dzielnica Tadż Gandź Mieści się tu kilka restauracji, gdzie turyści mogą liczyć głównie na posiłki wegetariańskie. Higiena przygotowywania posiłków nie jest ściśle przestrzegana.

Najdłużej działa malutka restauracja Joney’s Place. Serwowane w niej dania nie wyróżniają się niczym szczególnym, niemniej stanowi ona dobre miejsce spotkań. Nieco lepsza i równie popularna jest restauracja Sliankari Vegis z przyjemnym tarasem na dachu, a także książkami, czasopismami, grami i muzyką, którą można wybrać samemu. Główne danie 20 -30 INR.

Niewielka restauracja Gulshan Lodge znajduje się na tym samym placu co Joney’s Place i znana jest z dobrych przekąsek. Sąsiednia Saeed Place oferuje potrawy izraelskie oraz -jak zapewnia- każde inne. Hummus z sałatką 15 INR. Nieco dalej, przy tej samej ulicy, zapraszaLucky Restaurant, której właściciel, przekonany o wyśmienitej kuchni swego lokalu, zgadza się zwrócić pieniądze, jeśli komuś nie smakują jego potrawy. Dla niektórych atrakcją może okazać się on sam – żywe odbicie młodego Richarda Gere!

Obok hotelu Shanti Lodge stoi mała Honey’s Restaurant. Zestaw śniadaniowy złożony z pomidorów, jajek, owsianki i kawy kosztuje tu 20 INR. Malutka, popularna wśród turystów restauracja Sikander ma dobre jedzenie, rozsądne ceny i urozmaicone menu, aczkolwiek porcje są tu niewielkie. Sąsiedni hotel Noorjahan serwuje dobre befsztyki z frytkami.

Należąca do ITDC Cafeteria & Restaurant znajduje się tuż przy zachodnim wejściu do Tadżu. Podaje dobre indyjskie i zachodnie potrawy, lecz nie jest tania, a kelnerzy czekają na wysokie napiwki. Całkiem dobra jest restauracja Nice Point, niedaleko zachodniej bramy. Zaś przy wschodnim wejściu, w restauracji Relax na tarasie dachu, można wypić wspaniałą prawdziwą kawę i zjeść naprawdę smaczne desery.

Only Restaurant mieści się na wolnym powietrzu na Taj Rd, przy rondzie. Cieszy się dobrą opinią. Ma ponoć kilku mistrzów kucharskich – osobnych dla indyjskiej, chińskiej i kontynentalnej kuchni. Tuż obok znajduje się restauracja Sonar ze stolikami w ogrodzie lub w pomieszczeniu, znana ze wspaniałej kuchni mogolskiej.

Dobrym miejscem na spożycie posiłku jest także Tourist Rest House w dzielnicy Sadar. Stoliki wystawione są na zewnątrz, a zapalane wieczorami świece stanowią miły akcent. TUż obok restauracja Priya reklamuje się „smaczną kuchnią i nieustającym zadowoleniem”, starając się realizować przynajmniej pierwszą część swojej reklamy.

W okolicach zachodniego końca Taj Rd mieści się grupa średniej klasy restauracji. Jedną z najlepszych jest klimatyzowana Kwality. Główne posiłki kosztują około 50 INR, ptyś czekoladowy prosto z piekarni – 7 INR. Naprzeciwko Kwality jest dobra, lecz droższa restauracja Hot Bite.

Restauracja Park na wolnym powietrzu, nieco dalej, po tej samej stronie co Kwality, podaje południowoindyjskie i chińskie dania. Wegetariańska restauracja Lakshmi Vilas znana jest z taniej kuchni południo-woindyjskiej. Ma 22 rodzaje dosy, thali kosztuje tu 20 INR.

Ciekawą, wegetariańską restauracją jest Zorba the Buddha. Na suficie wymalowano gwiazdy, na ścianach chmurki; miejsce jest nadzwyczaj czyste, a kuchnia wyśmienita. Orzechowo-owocowe miisli z jogurtem 20 INR, lassi 14 INR. W tym samym rzędzie sklepów znajduje się restauracja Savitri, specjalizująca się w kebabach z rożna i kurczakach tikka. Po drugiej stronie drogi mieści się dobra, chińska restauracja Chung Wali.

Luksusowe hotele mają równie luksusowe restauracje. Główne danie w restauracji Clarks Shiraz kosztuje około 150 INR, piwo 125 INR, smaczny lunch 300 INR.

Miejscowym specjałem jest przesłodzony, kandyzowany melon zwany peitlia.

Zakupy

Agra słynie ze skóry, biżuterii i inkrustowanych wyrobów z marmuru, wykonanych techniką przypominającą florencką mozaikę Tadż Mahalu. Dzielnice Sadar i Tadż Gandź stanowią główne turystyczne centra handlowe Agry, chociaż ceny mogą tu być wyższe niż gdzie indziej. Wokół Pratapuru znajdują się sklepy jubilerskie, ale kamienie szlachetne taniej można kupić w Dźąjpurze.

Silpgram, wioska rzemieślników i centrum handlowe na wolnym powietrzu, leży w odległości 1 km od Tadżu. Prowadzi tu droga, zaczynająca się przy wschodniej bramie mauzoleum. Podczas festiwali odbywają się w Śilpgram liczne występy taneczno-muzyczne. W pozostałym okresie wystawia się tutaj wyroby rzemieślnicze z całych Indii. Ceny nie należą do najniższych, lecz turyści mają w czym wybierać, a jakość wyrobów jest bardzo dobra.

Podróżowanie

Samolot Biuro Indian Airlines w 360 948 mieści się w hotelu Clark Shiraz, otw. codz. 10.00 – 13.00 i 14.00 – 17.00.

Agra leży na popularnej turystycznej trasie Agra – Khadźuraho – Benares (Wiranasi), zaczynającej się i kończącej w Delhi. Lot z Delhi do Agry trwa 40 minut. Ceny lotów z Agry: do Delhi – 23 USD; do Khadźuraho – 39 USD; do Benaresu – 57 USD.

Autobus Głównym dworcem autobusowym w Agrze jest Idgah. Autobusy na trasie Delhi – Agra kursują co godzinę, zwykły 49 INR, deluxe 56 INR, superdeluxe 60 INR. Podróż trwa około 5 godzin. Z Delhi autobusy odjeżdżają z nowego dworca autobusowego Saraj Kale Khan, położonego na południu miasta, obok dworca kolejowego Nizamuddin.

Autobusy do Dźajpuru stają parę kroków od dworca Idgah, na Ajmer Rd, tuż przy hotelu Sheetal. Odjeżdżają co 30 minut; autobus deluxe – do 76 INR, autobus klimatyzowany 106 INR.

Autobus do Khadźuraho wyjeżdża z Agry o 5.00 (84 INR, jazda trwa 10 – 12 godz.). Znacznie wygodniej wsiąść w Sfiata bdi Express do Dźhansi (2 godziny) i stamtąd udać się autobusem do Khadźuraho (3 godziny).

Pociąg Turystom przypada skromna ilość biletów, toteż dobrze jest dokonać rezerwacji możliwie najwcześniej. Szczególnie kupno w Agrze biletów do Benaresu bywa trudne. Przez miasto przejeżdża dużo pociągów, bowiem Agra leży nagłownej trasie szerokotorowej kolei Delhi – Bombaj. Z Agry do Delhi jest 200 km, do Bombaju 1344 km. Pomiędzy Delhi a Agrą codziennie kursuje klimatyzowany Shatabdi Express. Doskonale nadaje się na jednodniową wycieczkę. Z Delhi odjeżdża o 6.15, do Delhi z Agry wraca o 20.15. Podróż trwa 2 godziny; 235 INR siedzenia lotnicze, 470 INR 1. klasa, posiłki.

Taj Express kursuje również codziennie na trasie Delhi – Agra, lecz jest wolniejszy i w Agrze nie ma się całego dnia na zwiedzanie. Należy bezwzględnie uważać na dworcu kolejowym New Delhi. Kieszonkowcy i złodzieje dobrze wiedzą, że na trasie Agra – Delhi często podróżują nieostrożni turyści, którzy mogą w jednym momencie pożegnać się ze swym bagażem i pieniędzmi.

Komunikacja

Lotnisko Lotnisko położone jest w odległości 7 km od centrum miasta; taksówka-90 INR, autoriksza – 50 INR.

Taksówka i autoriksza Za kurs z dworca Agra Cantonment do jakiegokolwiek hotelu autoriksze liczą sobie 15 INR, za przejazd do fortu i z powrotem do hotelu z paroma godzinami na zwiedzanie fortu -45 INR. Wynajęcie autorikszy na cały dzień – 250 INR. Taksówka do hotelu kosztuje 60 INR.

Riksza rowerowa i rower Turyści odwiedzający Agrę raczej nie powinni chodzić na piechotę. Są po temu dwa powody. Po pierwsze – Agra jest zbyt rozległym miastem; po drugie – hordy nachalnych rikszarzy skutecznie uprzykrzają życie spacerowiczom. Należy uważać na rikszarzy, którzy wybierając okrężne drogi do wskazanego celu, jadą ulicami ze sklepikami jubilerskimi, z wyrobami z marmuru itp. Cała ta zabawa może sporo kosztować.

Najwygodniej jest wynająć w Agrze rikszę na cały dzień i pozbyć się problemu. Stawka wynosi – po małym targu – od 60 do 100 INR. Rikszarz ma obowiązek zawieźć cię wszędzie i czekać. Ile zapłacisz rikszarzowi, zależy od twoich osobistych zdolności targowania się. Pamiętaj, by nigdy nie zgadzać się na pierwszą proponowaną cenę. Pamiętaj również, by nie godzić się na zapłatę „według uznania”.

Agra jest miastem turystycznym i wielu rikszarzy mówi po angielsku. Lubią opowiadać zabawne historyjki, ile na przykład potrafią dać z siebie, by w ekspresowym tempie zawieźć grube, jędzowate turystki pod Tadż i z powrotem do klimatyzowanych hoteli. Około 10 INR powinien kosztować przejazd na standardowych trasach, choć rikszarz na pewno będzie chciał wyciągnąć dużo więcej.

W Agrze istnieje wiele punktu wynajmu rowerów. Przyjemność pedałowania kosztuje 3 INR za godzinę, 15 INR za dzień. Agra nie jest ruchliwym miastem, toteż bez obaw można zażywać ruchu, patrząc z wyższością na zziajanych rikszarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *