Agra

Świątynia w Dajal Bagh

Wyznawcy kultu Radah Soami rozpoczęli budowę świątyni (samadhi) w 1904 r. Podstawowym budulcem jest biały marmur. Prace nieprędko dobiegną końca, niemniej można obejrzeć aktualnie wykonywaną inkrustację marmuru techniką florenckiej mozaiki. Pod względem architektonicznym budowla nie prezentuje się nadzwyczajnie. Niektórym może wydać się zbyt jaskrawa, bez właściwych proporcji, wręcz brzydka. Imponującyjest natomiast kunszt rzemieślniczy. Do Dajal Bagh najlepiej dojechać autobusem albo na rowerze.

Mauzoleum Akbara

Mauzoleum znajduje się w Sikandrze, na przedmieściach Agry, ok.10 km od centrum. Stoi pośród rozległego, cichego ogrodu. Sam cesarz Akbar rozpoczął budowę swego grobowca, dokończył ją zaś Dźahan-gir, znacznie modyfikując projekt swego ojca. Dźahangirowi przypisuje się poniekąd bezładny plan budowli.

Grobowiec wzniesiono z czerwonego piaskowca. Ściany pokrywa inkrustacja z białego marmuru o powtarzających się motywach geometrycznych. W każdym rogu mauzoleum stoją trzypiętrowe minarety. Kompleks mauzoleum otaczają wykonane z czerwonego piaskowca cztery bramy. Każda z nich symbolizuje jedną z religii: islam, hinduizm, chrześcijaństwo i stworzony przez Akbara dziwny synkretyczny system, kpiący z ortodoksji i odznaczający się śmiałym liberalizmem. Mauzoleum Akbara, podobnie jak mauzoleum Humajuna w New Delhi jest dobrym przykładem stopniowej ewolucji sztuki architektonicznej Mogołów, która osiągnęła swe apogeum w Tadż Mahalu. Otw. od wschodu do zachodu słońca, 5,50 INR, pt. bezpł., kamera wideo 25 INR, aparat fotogr. bezpł.

Sikandra bierze swą nazwę od imienia sułtana Sikandara Lodiego. Był to władca rządzący w Delhi w latach 1488-1517, tuż przed rozkwitem mogolskiej potęgi prawie na całym subkontynencie. W ogrodach mauzoleum znajduje się Pałac Baradi (Baradi Pałace), wzniesiony przez Sikandara Lodiego, a zaraz po drugiej stronie drogi stoi Brama Delhi (Delhi Gate). Przy drodze Agra – Sikandra znajduje się kilka grobowców i dwa kamienie milowe (kos minar). Autoriksza z dworca kolejowego Agra Cantonment w obie strony, z dwoma godzinami postoju w Sikandrze kosztuje 90 INR. Do mauzoleum można się dostać także rikszą rowerową.

Kinari Bazaar (stary bazar) rozciąga się w starej części Agry, tuż obok fortu. Warto przespacerować się po wąskich uliczkach bazaru, zaczynających się już przy Wielkim Meczecie. Istnieje tu wiele targowisk, noszących do dziś nazwy z czasów mogolskich np. Targ Żelaza (Loha Mandi), Targ Warzywny (Sabzi Mandi) czy Targ Fryzjerów (Nai Ki Mandi), którego nazwa ma niewiele wspólnego ze sprzedawanymi tu tkaninami. Na Malka Bazaar zalotne kobiety wabią z balkonów przechodzących mężczyzn.

Baseny

Kilka większych hoteli udostępnia swoje baseny nie tylko gościom hotelowym. Najtańszy wstęp na basen ma hotel Lauries (50 INR).

W hotelu Amar przyjemność kąpieli kosztuje 80 INR, w Agra Ashok 100 INR. Clarks Shiraz życzy sobie 200 INR, a She-raton 300 INR.

Wycieczki

Pociągi z Delhi zatrzymują się na dworcu Agra Cantonment. Shatabdi Express przyjeżdża o 8.30, Taj Express – o 10.00. Jednodniowe wycieczki obejmują Tadż Mahal, fort, Fatehpur Sikri; koszt 100 INR.

W samej Agrze można skorzystać z u-sług biura informacji turystycznej na dworcu kolejowym Agra Cantonment lub biura informacji turystycznej przy ulicy The Mail, które jest zarazem miejscem zbiórki.

Noclegi – najtańsze

Tanie miejsca noclegowe można znaleźć w dwóch dzielnicach Agry: w labiryncie wąskich uliczek Tadż Gandźu oraz w Sadarze – w pobliżu dworca kolejowego Agra Cantonment, biura turystycznego i poczty głównej. Niewielką odległość z Tadżu do Sadaru pokonuje się rikszą.

Dzielnica Tadż Gandź Wiele hoteli zjednuje sobie turystów obietnicami widoków na Tadż Mahal, co niestety często pozostaje jedynie pobożnym życzeniem. Tylko z dachów dwóch hoteli widać Tadż jak na dłoni. Hotel Kamal w 360926 jest stosunkowo nowy. Jedynka ze wspólną łazienką 50 INR, dwójka/trójka z łazienką 80/100 INR. Pokoje są czyste, choć nieco ciemne. Można posiedzieć na tarasie dachu, skąd idealnie widać mauzoleum królowej. Odkąd hotel daje prowizję kierowcom riksz, ceny mogą być trochę wyższe.

Nieco gorszy jest Shanti Lodge -a 361 644. Różne opinie krążą na temat hoteliku, niemniej widok na Tadż z restauracji na dachu pozostaje ten sam. Jedynka/dwójka ze wspólną łazienką 60/89 INR, pokoje z łazienką 80/100 INR. Różnica w jakości pokoi jest znaczna, stąd należy na początku sprawdzić kilka. Doba hotelowa kończy się o 10.00. Jeśli zatrzymasz się na dłużej niż jeden dzień, być może dostaniesz zniżkę.

Hotel Siddharta n 264711 znajduje się niedaleko zachodniego wejścia do Tadżu. To dobry, czysty hotel z ogrodem na dziedzińcu, prowadzony przez uprzejmych Sikhów. Widok z tarasu dachu jest nieco ograniczony. Jedynka/dwójka z łazienką od 60/ 80 INR do 80/175 INR (w tańszych pokojach ciepła woda we wiaderku). Obok stoi nieco tańszy hotel Host, który posiada własną wypożyczalnię rowerów (za cały dzień – 10INR).

Przy wschodnim wejściu działa hotel Pink n 360677, położony wokół małego dziedzińca, który udekorowano szkarłatnymi, tropikalnymi pnączami. Hotel jest istotnie różowy. Wszystkie pokoje mają łazienki. Jedynka/dwójka 40/70 INR (ciepła woda we wiaderku), dwójka/trójka 120/150 INR (ciepła bieżąca woda). W pobliżu znajduje się Veshali Lodge o 269673, posiadający przewiewne pokoje, wychodzące na werandę. Dwójka bez łazienki 50 INR, z łazienką 60/ 80 INR, dwójka z wanną 100 INR.

Hotel Sheela-a 361794 znajduje się przy ulicy wiodącej do wschodniego wejścia Tadżu. Atrakcją hotelu jest ogromny ogród. Najtańsze, brzydkie pokoje kosztują 80 INR. Jedynka/dwójka z łazienką (ciepła woda we wiaderku) 100/150 INR, pokoje o wysokim standardzie, lecz zbyt wysokiej cenie 250 INR. Trochę dalej, na tej samej ulicy, mieści się stanowy hotel Taj Khemu 360140. Pokoje ze wspólną łazienką 100/ 125 INR, z łazienką i podgrzewaną wodą 150/175 INR. W ogrodzie stoi sztucznie wzniesione wzgórze, skąd wspaniale widać Tadż, 10 INR dla ludzi spoza hotelu. Rozbicie namiotu w ogrodzie 25 INR.

Na ulicy odchodzącej od południowej bramy Tadżu czynnych jest wiele hotelików. Mały hotelik India Guest House posiada długą historię, ale bardzo skromne pokoje 30/45 INR ze wspólną łazienką, pokój na dachu z widokiem na okolicę (tylko jeden) 60 INR. Po przeciwnej stronie ulicy działa Indo Guest House, własność bardzo miłej hinduskiej rodziny, która częstuje za darmo herbatą i nie namawia do kupna żadnego towaru. Ceny podobne jak w India Guest House, dodatkowo kilka pokoi z łazienką za 40/60 INR. Obok stoi hotel Sikander, cena pokoi podobna, na dachu taras. Poniżej mieści się hotel Noorjahan, troszeczkę tańszy od pozostałych.

Hotel Raj, South Gate 2/26, jest najlepszy w tym rejonie. Posiada duży wybór pokoi, od wspólnej sali, gdzie za łóżko płaci się 40 INR, po pokoje z klimatyzacją, telewizją i wanną za 250/300 INR. Jedynka/ dwójka ze wspólną łazienką 50/100 INR, pokoje z łazienką i piecem gazowym do podgrzewania wody 125/150 INR, zaś pokoje z zimnym nawiewem powietrza (air-cooler) i telewizją satelitarną 150/200 INR. Hotel jest nieskazitelnie czysty i błyszczący, ciekawe na jak długo?

Właścicielem Shahjahan Lodge jest miły muzułmanin. Hotelik stoi w sercu Tadż Gandźu. Jedynka/dwójka ze wspólną łazienką 30/40 INR, dwójki z łazienką i ciepłą wodą 60 – 80 INR, czwórka z łazienką i prysznicem 210 INR. Nieco ciemne pokoje posiada sąsiedni Gulshan Lodge, a ceny kształtują się podobnie jak w innych hotelach; jedynka/dwójka ze wspólną łazienką 30/40 INR, dwójka z łazienką 60 INR.

W hotelu White House czyste pokoje z łazienką kosztują 60/80 INR. Na tarasie dachu mieści się restauracja, lecz niestety nie widać stąd Tadżu. Sąsiedni Taj Tower Guest House ma przyjemne jedynki/dwójki ze wspólną łazienką 25/40 INR, dwójki z łazienką 50 INR.

Niedaleko od ronda znajduje się Taj View Lodge. Nazwa jest dalece niewłaściwa, bowiem z przytulnej, małej dwójki na tarasie dachu (20 INR) można uchwycić między drzewami jedynie malutkie fragmenty Tadżu. Jehangir Lodge, bliżej Tadż Gandźu, jest trochę zaniedbany, lecz generalnie w porządku; ceny ma bardzo dobre, łóżko w trzyosobowej sali 20 INR, jedynka/dwójka 30/40 INR, dwójka z łazienką 50 INR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *